:: 01 stycznia 2009 ::


Shimatta

Niestety Nowy Rok nie przyniesie samych dobrych rzeczy. Wraz końcem starego roku roku skończył działalność mój ulubiony magazyn o designie i sztuce w Japonii, czyli PingMag.
Ale na pocieszenie zostają dotychczasowe artykuły (a jest ich sporo) na temat różnych dziedzin ( design, moda, architektura, manga, etc.), do których warto zaglądać.

m.:: 03 stycznia 2009 ::


Matcha

Ostatnio znów pojawiło się pytanie: do czego można jeszcze dodać matchę (sproszkowaną herbatę do ceremonii herbacianej). Chodzi oczywiście o nowe, fajne przepisy na potrawy (głównie desery) z dodatkiem matchi.

Pisaliśmy już o lodach z matchą (matcha aisu kurīmu), o serniku (matcha chīzu kēki), czy o naleśnikach (matcha rōru)...

Czas na coś nowego... Macie ochotę na jogurt, ciasteczka, mus czy ciasto z matchą? Polecam Sushi Secrets.

Znajdziecie tam nie tylko pomysły na fajne desery, ale też inne ciekawe przepisy na potrawy japońskie.

m.:: 04 stycznia 2009 ::


Anime i manga w kinie Moskwa

W kieleckim kinie Moskwa od 6 do 28 stycznia odbędą się wyjątkowe dni poświęcone mandze i anime oraz samej kulturze japońskiej.

W programie znajdziemy: wykłady o anime i mandze, warsztaty rysowania i origami, prelekcje o kulturze japońskiej (m.in. o kuchnii, popkulturze, a także o twórczości Hayao Miyazakiego); zaś na zakończenie stycznia odbędzie się całonocny maraton filmowy.

Szczegółowy program umieszczono na stronie kina oraz współorganizatora wydarzeń - Kieleckiego Klubu Mangi i Anime

b.


:: 09 stycznia 2009 ::


Masaru Saito w Vombat RadioJak podaje serwis NowaMuzyka na stronie internetowej Vombat Radio 18 stycznia o godz. 13.00 będzie można posłuchać koncertu Masaru Saito. Japoński muzyk tworzy w stylu minmal/ ambient/ dub techno. Jego utwory można znaleźć na MySpace.

Miłego słuchania!

b.


:: 12 stycznia 2009 ::


HanamiChociaż na oglądanie kwiatów wiśni jest za wcześnie, to 30 stycznia do polskich kin trafia film pt. "Hanami - Kwiaty wiśni". Nie jest to film japoński, ale niemiecki, jednak powiązany jest z Japonią.

Jest to opowieść o Rudim i Trudi, którzy są niczym stare drzewa. Spokój tego zapiętego na ostatni guzik życia mąci wiadomość o chorobie męża. Trudi postanawia nieść ciężar sama i nie informuje Rudiego o diagnozie. Odwiedziny u dzieci wywołują obustronną frustrację. Najwięcej zrozumienia i sympatii okazuje im obca osoba – Franzi - partnerka życiowa córki. Dzięki niej spełnia się nieoczekiwanie marzenie Trudi. Idą razem na spektakl tańca Butoh, którym Trudi fascynuje się od lat. W czasie wizyty w nadbałtyckim hotelu życie Rudiego zmienia się diametralnie. Rudi wyrusza w podróż do Japonii, która staje się wędrówką w głąb siebie, jego związku z żoną, istoty życia oraz bezinteresownej miłości.

b.


:: 14 stycznia 2009 ::


Osara no miryoku

Metalowe talerze kojarzą się raczej z biedą lub więzieniem niż z wyrafinowanym designem, a jednak estetyka japońska połączona z mało wdzięcznym materiałem, jakim jest miedź i inspiracjami europejskimi zaowocowała techniką nazwaną Shippo cloisonné. Jest to połączenie ceramiki ozdabianej paskami miedzi i srebra. Cudeńka te produkuje Shippo Plates dla Cibone.

Free Image Hosting at www.ImageShack.us


m.
:: 15 stycznia 2009 ::


Zmiany w Nihongo Nōryoku Shiken

Jak informuje Matsumi Szkoła Języka Japońskiego od grudnia 2009 roku nastąpi szereg zmian w dotychczasowym teście. W tym roku egzamin JLPT odbędzie się po raz ostatni w znanej wszystkim formie.

Najważniejszą zmianą jest wprowadzenie nowego poziomu, i co się z tym wiąże, inne nazewnictwo. Ustalono na nowo 5 poziomów (zamiast 4) - zmiana została dotyczy głównie 2 i 3 kyū.

Dodatkowo egzamin będzie składał się z 2 części (a nie 3, jak dotychczas).

Więcej na stronie Matsumi.

b.


:: 16 stycznia 2009 ::


Jednorazowe pięknoNa podstronie Gazety Wyborczej poświęconej sztuce dizajnu pojawił się artykuł o japońskiej firmie Wasara, która produkuje jednorazowe naczynia. Są one lekkie, ale jednocześnie stabilne i funkcjonalne. A na dodatek bardzo piękne!

b.


:: 19 stycznia 2009 ::


Rāmen nabe

Pisaliśmy już kiedyś w dziale kuchennym o potrawie zwanej ‘nabe’, czyli garnku pełnym różności. Dzisiaj propozycja w wersji zchińszczonej, czyli rāmen nabe. Jest to garniec z rosołem i warzywnymi dodatkami, w którym główne miejsce zajmuje chiński makaron (taki jak w studenckich ‘chińskich zupkach’). Potrawa prosta i sycąca.

Free Image Hosting at www.ImageShack.us


Składniki:
400 g udek kurczaka
½ białej rzodkiewki daikon
1 por
1 duża paczka lub 2 małe (z zupek) chińskiego falowanego makaronu
1 puszka kukurydzy
sól do smaku


1. Udka gotujmy w całości.
2. Daikon kroimy na pół, a następnie na plasterki o szerokości 1 cm.
3. Por kroimy w 5 cm kawałki.
4. Kukurydzę odsączamy.
5. Udka i daikon wkładamy do garnka, dolewamy 4 filiżanki wody, dodajemy 2 łyżeczki soli i gotujemy.
6. Po jakimś czasie zdejmujemy szumowiny i zmniejszamy ogień i gotujemy jeszcze 20 min.
7. W osobnym garnku gotujemy makaron, który po ugotowaniu przepłukujemy zimną wodą.
8. Kiedy rzodkiew będzie miękka, dodajemy do rosołu makaron, kukurydzę oraz pora i gotujemy tak długo, by nadmiar wody odparował, a rosół nabrał pożądanego smaku.
9. Podajemy w miseczkach.

m.


:: 19 stycznia 2009 ::


O ceremonii herbacianejMuzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha zaprasza na wernisaż pierwszej w Polsce wystawy poświęconej japońskiej ceremonii herbacianej. Otwarcie odbędzie się 20 stycznia o godzinie 18.00.

W czasie wernisażu będzie można skosztować zielonej herbaty, zaś w środę, 21 stycznia o godzinie 18.00, odbędzie się wykład towarzyszący Gizeli Janh o ceramice japońskiej. Dodatkowo będzie można zwiedzić wystawę wraz z kuratorką, Aleksandrą Görlich.

b.


:: 22 stycznia 2009 ::


Dla maniaków rāmenStrona Rameniac powstała dla wszystkich fanów rāmen - czyli japońskie potrawy, która zazwyczaj składa się z rosołu, makaronu i dodatków w postaci warzyw, ryb czy mięsa. Swoją wersję przepisu podaliśmy trzy dni temu.

Rameniac zawiera bardzo dużo recenzji i opisów miejsc, gdzie można zjeść rāmen, nie tylko barów i restauracji w Japonii, ale także w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i w Wielkiej Brytanii. Każda recenzja jest wyczerpująca i uzupełniona zdjęciami. To świetny przewodnik po świecie smaków.

Smacznego!

b.


:: 26 stycznia 2009 ::


Japonia - wspaniale normalna

Na polski blog o Japonii trafiłam przez Gazetę Wyborczą. Jak się okazało, powstał on niedawno, ale jest bez wątpienia warty polecenia. Autorka pisze bardzo ciekawe spostrzeżenia na wiele tematów związanych z Japonią (ostatnio np. o kotach, a jeszcze wcześniej przywołuje najnowsze badania odnośnie roli kobiety), a co najważniejsze - są to dosyć długie notki, zatem jest co czytać.

b.


:: 28 stycznia 2009 ::


O kinie azjatyckim

Kino japońskie, a także koreańskie, chińskie czy też tajlandzkie nie tak często i łatwo dociera do polskich kin. Zazwyczaj mamy okazję zobaczyć nowsze produkcję na festiwalach (głównie ambitne obrazy) albo po prostu poprzez edycje dvd (zwykle horrory). To oczywiście nie oznacza, że powstaje mało ciekawych filmów w Azji. Powstaje ich bardzo dużo i szkoda, że pozostają nam inne źródła docierania do tych produkcji.

By lepiej zorientować się, co ciekawego dzieje się w kinie japońskich (czy też azjatyckim ogólnie) po polsku polecamy dwa miejsca: stronę i forum Azjamania oraz blog Cinema Asia. Natomiast z angielskojęzycznych warto zajrzeć na Nishikata Film Review (poświęcone wyłącznie wizualnej kulturze japońskiej). Thoughts on the Asian Stage (dużo recenzji i ciekawych spostrzeżeń), Asian Movie Web (które ostatnimi czasy znowu odżyło) oraz na azjatycką wersję IMDB.

b.


:: 29 stycznia 2009 ::


Nowości książkowe

Dawno nie pisaliśmy o nowych książkach związanych z Japonią, dlatego nadrabiamy zaległości.Z powieści polecamy przede wszystkim nową książkę autorki "Ostateczne wyjście", przetłumaczonej na języki polski, Natsuo Kirino "Groteska". Pisarka ponownie podejmuje kwestię miejsca kobiet w japońskim społeczeństwie, tym razem opowiadając historię brutalnych morderstw.

Warto także przyjrzeć się powieści młodej dziennikarki Rei Kimura pt. "Motyl na wietrze". Jest to opowieść o miłości, oparta na prawdziwych wydarzeniach z życia "Tojin" Okichi, konkubiny, wbrew własnej woli, pierwszego amerykańskiego konsula w Japonii.

Polecamy także dwa artykuły o melodramacie japońskim, które ukazały się w zbiorze "Studia Filmoznawcze" (tom 29).

Bardzo naukowo zapowiada się zbiór tekstów o Japonii, zebranych w zbiorze o tytule "Japonia. Historia i współczesność". Znajdziemy tam artykuły o m.in. kulturze prawnej, problemach i nierównościach w demokracji japońskiej, a nawet o współpracy wywiadowczej pomiędzy Japonią a Polską w okresie międzywojennym.

I na zakończenie - nowa książka autora "Bezsenność w Tokio". Marcin Bruczkowski wraz z Moniką Borek napisał powieść "Radio Yokohama", której akcja toczy się - jak wskazuje tytuł - w japońskiej rozgłośni radiowej.

Więcej o nowych książkach można regularnie dowiadywać się dzięki bazie książek w Szkole Matsumi.

b.


:: 29 stycznia 2009 ::


Concept Café

Pod koniec grudnia w dodatku 'Wysokie Obcasy' do Gazety Wyborczej (ale dopiero ostatnio to zauważyłam) ukazał się tekst o 'concept café' albo 'role-play café'.

Są to kawiarnie, gdzie zarówno obsługa, jak i kliencie, którzy tam przychodzą, wcielają się w określone rolę i cały lokal jest podporządkowanej pewnej idei, jak opisana Kawiarnia Lokajów, stworzona głównie dla kobiet. Więcej w krótkim artykule.

b.::

2021
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2020
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2019
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2018
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2017
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2016
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2015
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2014
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2013
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2012
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2011
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2010
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2009
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2008
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2007
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień


RSS