:: 04 stycznia 2010 ::


Mouse on the Keys w Polsce!Swego czasu pisaliśmy o japońskim zespole Mouse on the Keys. Jak się okazuje - grupa wystąpi w Polsce.

Według serwisu Nowa Muzyka Mouse on the Keys wystąpią trzy razy:
- 9 marca - Gdynia, Klub Ucho
- 11 marca - Wrocław, Firlej
- 12 marca - Kraków, Klub Re

b.


:: 05 stycznia 2010 ::


Harmonia i dizajn

W Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie zostanie pokazana wystawa "WA: Harmonia. Japoński design dziś", która potrwa od 14 stycznia do 28 marca br.Jak można dowiedzieć się z informacji:
Wystawa zaprezentuje 161 przedmiotów codziennego użytku zaprojektowanych przez wybitnych japońskich designerów. Zamysłem twórców wstawy jest przybliżenie, na przykładach obiektów japońskiego designu, idei „WA”, która oznacza stan harmonii we wszystkich dziedzinach życia.
WA, wartość znakomicie godna szacunku, opiera się na zasadzie, iż trzeba unikać wszelkiej niezgody – tak brzmi pierwsze zdanie w ogłoszonej w 604 roku pierwszej konstytucji japońskiego cesarstwa. Od tego czasu dla Japończyków "WA" przez wieki było synonimem idealnej zgody, która musi królować między wszystkimi istnieniami, w tym ożywionymi i nieożywionymi. Z czasem termin ten zaczął również oznaczać "rzeczy japońskie".Obiekty wyeksponowane zostały według podziału na 12 kategorii (odpowiadających różnym typom użytkowania, m.in. sztuka stołu, akcesoria łazienkowe, zabawki, ubrania i dodatki) oraz sześć słów - kluczy, ilustrujących koncepcje, uczucia i gusta obecne we wzornictwie japońskim: Kawaii (uroczy), Kurafuto (niepowtarzalny), Kime (finezyjny), Tezawari (zmysłowy w dotyku), Minimaru (minimalistyczny) i Kokorokubari (przemyślany).

Więcej o wystawie na stronie IWP oraz na Designteka.pl.

Zapowiada się doskonała wystawa!

b.


:: 06 stycznia 2010 ::


400 000 woltI fotografie japońskiego artysty Hiroshi Sugimoto.

b.


:: 10 stycznia 2010 ::


O GrotesceW końcu udało mi się dorwać i przeczytać książkę Natsuo Kirino "Groteska".

Zetknęłam się z tą autorką przez jej powieść "Ostateczne wyjście", która okazała się całkiem dobra. Zaskakiwała nie tyle sama fabuła (chociaż ocieranie się o kryminał czy też wykorzystanie pewnego formatu kryminału było świetnie rozegrane), ale bardziej tak bardzo brutalne opowiadanie o sytuacji kobiet w Japonii. Nie była to bowiem opowieść o tym, czy lepiej kupować torebkę Gucci czy LV, czy lepiej wysłać dzieci do przedszkola czy zostać z nimi w domu (i tym samym przedłużyć sobie czas świętej relacji z dzieckiem). To była historia można powiedzieć iście "marksistowska", gdzie społeczny kontekst zostaje ukazany z całą brutalnością, zaskakującą realnością. Aż trudno uwierzyć, że to też jest Japonia.

"Groteska" to podobna książka, nie fabularnie, ale właśnie "społecznie". A może nawet brutalnie i dosadniej opowiedziało o kobietach w japońskim społeczeństwie, które mimo doskonałego wykształcenia, doskonałej urody czy też świetnej pracy nie podążają ani typową tradycją japońską (studia - kilka lat pracy - małżeństwo - dzieci - dom), ani tym bardziej drogą kariery. Autorka nie stawia tutaj prostych odpowiedzi, dlaczego tak się dzieje. Nie szuka też paranormalnych kontekstów w stylu Harukiego Murakamiego (chociaż momentami można mieć takie wrażenie). Ukazuje raczej tropy społeczne, kulturowe i wiąże je z osobistymi wyborami, tak bardzo uwikłanymi w to, co wydaje się już być dawno przeszłością.

Książka w jakiś sposób jest odrażająca - autorka nie ułatwia zadania i nie tworzy łatwych do polubienia (utożsamienia się) bohaterek. Trudno tam kogokolwiek polubić, gdyż Natsuo Kirino nie ma litości w odrysowaniu postaci. Jest brudno, brzydko i przy tym bardzo ludzko.

Polecam.W maju zaś ma się pojawić jej kolejna książka po polsku - "Prawdziwy świat". Jest to opowieść o czterech nastolatkach, które spędzają upalne lato na przeludnionych przedmieściach Tokio, uczęszczając na nużące zajęcia w letniej szkole, której ukończenie ma zapewnić im zdanie egzaminów na najlepsze uniwersytety. Po brutalnym morderstwie, którego ofiarą pada sąsiadka Toshi, dziewczyny wchodzą w dotychczas im zupełnie nieznany świat.


b.


:: 12 stycznia 2010 ::


Na małym i dużym ekranie

Od dawna zapowiadany przez dystrybutora polskiego japoński film "Okuribito" (pol. "Pożegnania") w końcu trafia do naszych kin. Obraz w reżyserii Yojiro Takity w 2009 roku zdobył Oscara jako film nieangielskojęzyczny. W polskich kinach będzie od 22 stycznia, zapewne bardziej w tych mniejszych i nie multipleksach, ale zawsze to coś.

W skrócie - w kinach w lutym premiera "Astro Boy", zaś w 2010 roku - jeszcze nie wiadomo kiedy - ma się też pojawić nowy film Takashiego Shimizu (reżyserował m.in. "Ju-on", czyli "Klątwę"). Nie mamy zaś co czekać na "Gake no ue no Ponyo" ("Ponyo on the Cliff") na dużym ekranie, ponoć (chociaż data premiery jest nieustannie przesuwana) 18 stycznia film pojawi się na dvd i bluray. Miejmy nadzieję, że nie będzie to wyłącznie wersja dubbingowana.
Inna miła informacja powinna ucieszyć tych, którym nie udało się przybyć lub zobaczyć wszystkich filmów konkursowych podczas 7 edycji Era Nowe Horyzonty. TVP Kultura 14 stycznia o godz. 20.00 wyemituje "Mogari no mori" (pol. "Las w żałobie") w reż. Naomi Kawase.

"Las w żałobie" to pełen ciepła, poetycki obraz, w subtelny sposób analizujący ludzką naturę. Film zdobył Grand Prix i nominację do Złotej Palmy na 30. MFF w Cannes.

b.
:: 12 stycznia 2010 ::


Haru.mi

Dla znudzonych zimą i siedzących w ciepłym zaciszu kuchni coś do pozaglądania.


Czasopismo kulinarne haru.mi w całości poświęcone jest sztuce gotowania. Można poczytać artykuły o składnikach, poszukać inspiracji i fajnych przepisów. To, co polecam, to przepisy na różne proste i sympatyczne potrawy, zamieszczane na stronie internetowej, na przykład (nieco wyrafinowane) carpaccio z tuńczyka.

m.


:: 14 stycznia 2010 ::


Wykład o japońskim dizajnieW związku z wystawą, o której niedawno pisaliśmy, jutro - 15 stycznia o godz. 17:30 - odbędzie się wykład pt. "Japonia i design". Wygłosi go kurator wystawy Shu Hagiwara. W programie również ceremonia parzenia herbaty.

Wykład będzie miał miejsce w siedzibie Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, przy ul. Świętojerskiej 5/7. Wstęp wolny.

b.


:: 18 stycznia 2010 ::


Japońska muzyka 2000-2009Nie raz już polecaliśmy stronę Néojaponisme i tym razem znowu do niej odsyłamy. Pojawiło się tam bowiem bardzo dobre podsumowanie japońskiej muzyki ostatniej dekady. Głównie o J-Pop i scenie alternatywnej.

Do poczytania i przejrzenia linków.

b.


:: 19 stycznia 2010 ::


Kobe

Już 15 lat mija od wielkiego trzęsienia ziemi w Kobe.17 stycznia 1995 roku o 5:46 ziemia w Kobe zatrzęsła się z siłą 7,3 stopnia w skali Richtera.Miasto zostało kompletnie zniszczone.4 600 osób zginęło, a 212 443 osoby straciły dach nad głową.m.


:: 21 stycznia 2010 ::


Takahiko Iimura

Powraca znowu temat kina eksperymentalnego i sztuki wideo (czy też szerzej sztuki mediów). Tym razem chciałabym zwrócić uwagę na postać, który jest bez wątpienia jednym z najważniejszych artystów w japońskiej historii - Takahiko Iimura (niektórzy nawet widzą w nim absolutnego mistrza).Swoje eksperymenty z filmem rozpoczął we wczesnych latach 60., kiedy mocno zafascynowany był dadaizmem i surrealizmem. Kiedy w 1966 roku przeniósł się do Nowego Jorku odkrył szereg zjawisk, artystów, którzy działali na polu kina eksperymentalnego i powstającej dopiero sztuki wideo. Od tamtej pory wideo stało się dla niego jednym z najważniejszych mediów, chociaż działa również w obrębie instalacji i performance.

Jego prace wielokrotnie pokazywano na festiwalu WRO czy też w warszawskim KinoLab.

Bardzo ładnie krótko opisaną historię wraz z wyszczególnieniem jego prac znajdziecie na Canyon Cinema oraz oczywiście na oficjalnej stronie.

Z filmami można zapoznać się poprzez YouTube.

b.


:: 21 stycznia 2010 ::


Ogori cafe

W mieście Kashiwa w Prefekturze Chiba jest niezwykła kawiarnia. Nazywa się Ogori Cafe i jak sama nazwa mówi (ogoru znaczy 'fundować, 'stawiać'), klienci fundują innym.Jak to działa? Każdy następny klient dostaje zamówienie poprzedniego. Wybierasz coś, płacisz i twoje zamówienie dostanie następny klient kawiarni. Zabawne i pełne niespodzianek...
Więcej na ten temat (i o wrażeniach klientów) można poczytać na na blogu.

Świetna idea.

m.


:: 22 stycznia 2010 ::


Japończycy i alkohol

Skąd się biorą opowieści, o tym że Japończyka (lub dowolnego Azjatę) można upić jednym, góra dwoma piwami?

Winę ponosi enzym zwany dehydrogenazą aldehydową, który odpowiedzialny jest za rozkład aldehydu powstającego podczas neutralizacji etanolu. Najnowsze badania chińskich naukowców dowodzą, że jest to ewolucyjne przystosowanie do uprawy ryżu wykształcone u pierwszych chińskich rolników. Po przebadaniu 2275 osób należących do 38 populacji ustalono, że polimorfizm w genie kodującym dehydrogenazę aldehydową (który jest też odpowiedzialny za czerwienienie na twarzy po wypiciu alkoholu ) rozprzestrzeniał się pomiędzy poszczególnymi grupami ludzi wraz z umiejętnością uprawy ryżu oraz wytwarzania z niego alkoholu. Wysunięto też hipotezę, że polimorfizm ten ma za zadanie utrudniać metabolizm alkoholu i wzmacniać nieprzyjemne odczucia po wypiciu, żeby chronić organizm przed regularnym spożywaniem tej „trucizny”.


:: 24 stycznia 2010 ::


Akademia Kina Japońskiego

Z okazji 100-lecia urodzin Akiry Kurosawy Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha zaprasza na „specjalne wydanie” Akademii Kina Japońskiego, w całości poświęcone twórczości Mistrza.Pierwszy film zostanie pokazany już 25 stycznia i będzie to "Pijany anioł". W kolejnych odsłonach, aż do 24 maja będzie można zobaczyć nie tylko te najsłynniejsze tytuły, ale również "Piętno śmierci" czy "Jeszcze nie teraz". Cały program przygotowany został przez dr. Piotra Kletowskiego.

Szczegółowy program na stronie Muzeum.

b.


:: 25 stycznia 2010 ::


Ocha

Co pewien czas na zajęciach pojawia się pytanie o rodzaje japońskich herbat, więc dzisiaj króciutko i z grubsza, tak żeby można było zabłysnąć w barze sushi ;)...

HŌJICHA ほうじ茶
Prażona w porcelanowym naczyniu na silnym ogniu sencha lub bancha, co nadaje jej brązowawego koloru. Ma orzeźwiający zapach i posmak karmelu.

GYOKURO 玉露
Herbata z młodych listków rosnących w półcieniu. Ma aromat młodych liści, jasny zielony kolor i głęboki smak, a ponieważ jest bardzo delikatna, parzy się ją w niższych temperaturach.

GENMAICHA 玄米茶
Robiona z bacha lub sencha z dodatkiem prażonego ryżu. Ma zapach sencha i posmak prażonych orzechów.

SENCHA 煎茶
Sencha produkowana w Japonii zawiera 80% czystej sencha, ma delikatny zapach i słodkawy posmak.

BANCHA 番茶
Herbata o dość dużych liściach, zrywanych z tych samych krzewów, co sencha, przez co jest niższej jakości i mniej delikatna w smaku. Ma naturalny zapach siana.

FUKAMUSHI CHA 深むし茶
Pokrewna sencha, ale parowana (parzona) , przez co zyskuje głębszy, bardziej intensywny, aksamitny smak.

TAMA RYOKUCHA 玉緑茶
Pokrewna sencha, ale listki zwinięte są w kuleczki. Smak i zapach podobne do sencha, ale obdarzone lekkim aromatem i posmakiem jagód lub cytrusów. Jest poddawania parowaniu lub podgrzewaniu, żeby lepiej zachować witaminy i antyoksydanty.

KOKIECHA 固形茶
Jest zrobiona z pasty z proszku matcha i ma postać maleńkich igiełek. Lekko słodkawa w smaku, daje ładny zielony kolor

KUKICHA 茎茶
Herbata z gałązek zwana też czasami bōcha. Ma lekko orzechowy posmak i nadaje się do wielokrotnego (3 x) parzenia.

MATCHA 抹茶
Herbata sproszkowana o głębokim zielonym kolorze i lekkim zapachu 'siana'. Używana do ceremonii herbacianej, a także do gotowania (jako dodatek do lodów, ciast czy naleśników)

MUGICHA 麦茶
„Herbata” z jęczmienia. Tak naprawdę nie ma nic wspólnego z herbatą i bardziej przypomina kawę zbożową, ale zwyczajowo nazywa się ją „herbatą jęczmienną”. Pita schłodzona latem w upalne dni.

Pamiętajcie, że herbaty zielone parzymy najwyżej w 80ºC, a większość najlepiej (i najbezpieczniej) w 60-70 ºC.

Teraz tylko wycieczka do sklepu z herbatą, żeby skompletować wszystkie rodzaje.

m.


:: 30 stycznia 2010 ::


AutoreijiW końcu pojawił się zwiastun zapowiadanego przez nas nowego filmu Takeshi Kitano "Autoreiji".

b.::

2021
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2020
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2019
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2018
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2017
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2016
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2015
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2014
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2013
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2012
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2011
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2010
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2009
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2008
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2007
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień


RSS