:: 02 października 2008 ::


Tron we krwiPo sukcesie "Siedmiu samurajów" (1954) - przełomowego obrazu w historii tradycyjnego japońskiego filmu kostiumowego jidai-geki - Akira Kurosawa sięgnął po jeden z najlepszych i zarazem najtrudniejszych do inscenizacji dramatów Szekspira - "Makbeta" i stworzył z niego "Tron we krwi".

Film ten do dzisiaj zachwyca operatorskim kunsztem - dzięki nawiązaniom do japońskich obrazów malowanych tuszem powstało dzieło przepełnione wizualnym pięknem. Dodajmy do tego świetnie przeniesioną na azjatycki grunt historię Makbeta oraz doskonałe aktorstwo.

"Tron we krwi" będzie można zobaczyć 7 października o godz. 20.40 oraz 8 października o godz. 15.15 na kanale TVP Kultura.

b.


:: 06 października 2008 ::


Iriomote

Wydawnictwo Zysk zapowiada od jakiegoś czasu wydanie książki "Iriomote - wyspa dzikich kotów" Krzysztofa Schmidta i Nozomi Nakanishi.Jest to opowieść o jednej z wysp archipelagu Riukiu - Iriomote, gdzie żyją dzikie koty. Jedyne w swoim rodzaju. Ich tropem podążają naukowcy, Krzysztof Schmidt i Nozomi Nakanishi, którzy starają się dowiedzieć o tych tajemniczych zwierzętach jak najwięcej. Koty jednak pilnie strzegą swych sekretów i nie ułatwiają autorom zadania.

Dokładniejsze informacje na stronie Wydawnictwa.

b.:: 07 października 2008 ::


Sensuous

Chociaż płyta japońskiego muzyka Corneliusa (właściwie Keigo Oyamada) "Sensuous" ukazała się ponad rok temu, to niedawno została wydana "Sensurround", czyli wersja dvd tego albumu wraz z teledyskiem.Wideo do tej piosenki powstało dzięki współpracy Corneliusa z Tsujikawą Kochiro oraz grupą Groovisions i Takagi Masakatsu. Polecamy - jest przepiękny (zresztą prawie jak każdy teledysk Corneliusa).

Lepsza jakościowo wersja niż na YouTube znajduje się m.in. na telewizyjnej podstronie Pitchfork.

b.


:: 09 października 2008 ::


Sztuka Dalekiego WschoduKolejna nowość książkowa - tym razem z Wydawnictwa Neriton.

Chociaż nie jest lektura poświęcona wyłącznie sztuce japońskiej, warto do niej zajrzeć, gdyż z opisu wydawcy zapowiada się ciekawa lektura. Całość została podzielona na cztery części - w sumie 17 artykułów. Pierwsza dotyczy ogólnie sztuce azjatyckiej - z wyszczególnieniem na chińską, japońską, koreańską. Druga skupia się na problemach konserwacji dzieł, głównie malarstwa i grafiki japońskiej. Trzecia część porusza kwestię kolekcjonowania sztuki azjatyckiej w Polsce, zaś ostania jest poświęcona zagadnieniom współczesnym m.in. architekturze i filmie rysunkowym.

b.


:: 10 października 2008 ::


Japan Fest

W Szczecinie w dniach 17-18 października odbędą się liczne imprezy poświęcone kulturze japońskiej, pod wspólnym szyldem "Japan Fest".

Pierwsza edycja Japan Fest nosi podtytuł Efekt Samurai, gdyż chcielibyśmy ją poświęcić rozważaniom na temat wpływu etosu samuraja i moralnego kodeksu bushido na kształt współczesnej kultury masowej Japonii. [organizatorzy]

W programie m.in.:
- zajęcia z języka japońskiego i kaligrafii
- warsztaty poświęcone mandze
- pokazy filmowe ("Seppuku" oraz "Zatōichi monogatari" z 1962)
- wykład na temat kuchni japońskiej połączony z degustacją.

Więcej o Japan Fest na oficjalnej stronie wydarzenia.

b.


:: 12 października 2008 ::


Błyszczące telefonyDla fanów błyskotek, brylantów i złota, kilka propozycji, które sprawią, że zwykły telefon komórkowy przemieni się w jubilerskie cacko. Na stronie sklepu Dekoden (czyżby skrót od dekoracyjny telefon - decoration + denwa) kilka migotliwych propozycji - co ciekawe, w wersji do samodzielnego przygotowania.

b.


:: 14 października 2008 ::


Plakaty filmowe

Kiedyś o wiele częściej do filmów, które ukazywały się w polskich kinach, tworzono nowe wersje plakaty, rzadziej korzystając z zagranicznych wersji. Wielu znanych grafików i twórców projektowały takie małe dzieła sztuki. Oczywiście dotyczyły to także filmów japońskich.Na stronie Polish poster można odszukać i zakupić interesujący nas plakat - oryginalny wydruk z tamtych lat. Wśród działów jest także zbiór plakatów do filmów japońskich. Cena czasami jest dosyć wysoka, ale nie można się dziwić.

b.


:: 16 października 2008 ::


Tysiąc lat Genji monogatari w kulturze JaponiiMuzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha zaprasza na konferencję "Dziesięć wieków Genji monogatari w kulturze Japonii 1008 – 2008", która odbędzie się 24 i 25 października 2008. Wstęp wolny.

W programie będzie można posłuchać m.in. takich wykładów jak:
- Cztery pory roku w poezji dworskiej a opisy natury w Genji monogatari
- Stroje jako klucz do interpretacji Genji monogatari
- Genji monogatari a kultura zapachu
- Symbolika sakury w Genji monogatari i jej reinterpretacja

Dodatkowo zostanie pokazany film w reżyserii Horikawy Tonkō pt. "Opowieść o księciu Genjim".

b.


:: 19 października 2008 ::


CosplayersNa stronie magazynu Wired pojawiła się niewielka galeria z portretami japońskich cosplayerów, przebierających się m.in. za postacie z różnych gier - "Street Fighter", "Suikoden V", a nawet absurdalnej i surrealistycznej gry "Katamari".

b.


:: 21 października 2008 ::


O przestępstwach w Japonii

Nakładem wydawnictwa Wolters Kluwer Polska, specjalizującego się w prawniczych lekturach, ukazała się książka "Hanzai znaczy przestępstwo. Ściganie przestępstw pospolitych oraz white-collar-crimes w Japonii" Jacka Izydorczyka.Jest to pierwsze w Polsce opracowanie przedstawiające procedowanie w sprawach o przestępstwa w Japonii - i to zarówno o te typowe (przestępstwa pospolite), jak i skomplikowane (white-collar-crimes, przestępstwa "białych kołnierzyków). Ponadto jest to prezentacja japońskiego systemu prawa karnego, tamtejszego wymiaru sprawiedliwości oraz pozycji prokuratora i jego roli w zwalczaniu ww. przestępstw.

Więcej o książce na stronie wydawnictwa.

b.


:: 23 października 2008 ::


Powrót Godzilli

Na kanale TV4 25 października o godz. 1:50 oraz 29 października o godz. 20.00 zostanie pokazany film "Powrót Godzilli" z 1984 roku.Trochę o fabule:
Dziennikarz bada sprawę tajemniczego zniknięcia statku. Odnajduje wrak i zabitą załogę. Jedyny ocalały z masakry twierdzi, że statek został zaatakowany przez Godzillę. Aby uniknąć paniki, rząd chce zachować powrót Godzilli w tajemnicy. Tymczasem radziecka nuklearna łódź podwodna zostaje zniszczona przez niezidentyfikowany obiekt, co stawia świat na krawędzi wojny nuklearnej. Japończycy są zmuszeni ujawnić prawdę o tym, że łódź zaatakowało gigantyczne monstrum. Wkrótce Japonia i reszta świata stają przed groźbą ataku napromieniowanego gada na dużo większą skalę.

Według wielu opinii, jest to jeden z najlepszych - obok wersji z 1954 roku - filmów o słynnym japońskim potworze.

b.
:: 23 października 2008 ::


Koncert Tokyo Noise Tour

Jutro, 24 października o godz. 20.00 w Galerii Arsenał w Białymstoku odbędzie się wyjątkowy koncert Tokyo Noise Tour, czyli Zbigniew Karkowski & Pain Jerk. Wstęp jest liczony jako zakup wydawnictwa galerii od sumy 5 zł.

Zbigniew Karkowski urodził się w Krakowie, ale na stale mieszka w Tokio. Jest kompozytorem i wykonawcą muzyki współczesnej, zarówno elektronicznej, jak i akustycznej. Pain Jerk zaś to jednoosobowy projekt muzyczny tokijczyka Kohei Gomi, który jest cenionym artystą ultraenergetycznego gatunku japońskiej muzyki noise.

Więcej o muzykach na stronie galerii.

Organizatorzy proszą o wcześniejsze przybycie - koncert trwa tylko 30 minut!

b.


:: 27 października 2008 ::


Japoński miesiąc w Wilanowie

Po raz szósty zorganizowano w Muzeum Pałac w Wilanowie spotkania z kulturą japońską. Chociaż rozpoczęło się wszystko z początkiem października można jeszcze uczestniczyć w paru ciekawych wydarzeniach.

Do 17 listopada potrwa jeszcze wystawa "Kakemono i nie tylko. Malarstwo japońskie ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie" wraz z prezentacją ikebany.

Zaś jutro, 28 października o godz. 17.00 będzie można posłuchać wykładu Magdaleny Tomaszewskiej-Bolałek o symbolice motywów roślinnych i zwierzęcych w sztuce japońskiej.

W czwartek, 30 października o godz. 17.30 odbędzie się preleckaj dr. Łukasza Kossowskiego, który opowie o japońskich inspiracjach w sztuce polskiej.

Spotkanie ze znakomitym japonistą Henrykiem Lipszycem odbędzie się 5 listopada o godz. 17.30, zaś 18 listopada również o 17.30 będzie można posłuchać wykładu, a także wziąć udział w rozmowie z Radosławem Bolałkiem - japonistą i tłumaczem, przedstawicielem wydawnictwa Hanami.

Szczegółowe informacje na stronie Pałacu.

b.


:: 28 października 2008 ::


Równolegle kulturowo i modowo

Dokonałam nagłego (przynajmniej tak mi się wydawało) przewrotu estetycznego, żeby na chwilę odetchnąć od mojej codzienności, jak by nie było ludowych motywów japońskich...


i poszperałam w rodzimych tradycjach.

Zachwycona znalazłam ....
Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

źródło: Ludowo Mi

to samo...

Jak się okazuje jednak daleko nie odeszłam...
Polecam artykuł o przetwarzaniu ludowych (czyli jakże dla nas egzotycznych) motywów japońskich na współczesną modłę.


m.:: 29 października 2008 ::


Robot - twój najlepszy przyjacielNa stronie Gazety Wyborczej umieszczono artykuł o robotach. Oczywiście, najwięcej uwagi poświęcono japońskim produkcjom, gdyż właśnie tam prowadzone są zaawansowane badania i prace nad stworzeniem najbardziej doskonałego sztucznego człowieka.

b.::

2021
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2020
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2019
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2018
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2017
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2016
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2015
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2014
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2013
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2012
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2011
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2010
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2009
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2008
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2007
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień


RSS