:: 02 listopada 2007 ::


Halloween w JaponiiNa stronie Gazety Wyborczej można obejrzeć zdjęcia z tegorocznego święta Halloween w Japonii.


b.


:: 05 listopada 2007 ::


Nowe ćwiczenia

Na stronie Matsumi Szkoły Języka Japońskiego pojawiły się nowe materiały dla osób początkujących. Tym razem te darmowe ćwiczenia dają możliwość sprawdzenia, czy potraficie posługiwać się zaimkami pytajnymi.

Powodzenia!

b.


:: 06 listopada 2007 ::


Jubileuszowy Camerimage

W Łodzi po raz 15. odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage. Oprócz stałego konkursu, zostanie przyznana nagroda dla najlepszego filmu, który podczas ostatnich 14 lat otrzymał jedną z nagród festiwalu - Złotą, Srebrną lub Brązową Żabę. Wśród tych wyróżnionych oczywiście nie zabrało również dwóch japońskich produkcji: "Hana-bi" i "Hakuchi: The Innocent" nagrodzonych kolejno w 1998 i 1999 roku Srebrną Żabą.Głosowanie odbywa się na stronie festiwalu i potrwa do 9 listopada.

b.


:: 06 listopada 2007 ::


Rezydencje samurajówBellona wydało książkę poświęconą bukeyashiki - skupiskom domostw samurajskich, które najczęściej znajdowały się na wsiach i w prowincjonalnych miasteczkach. Zachowały się tam całe ulice rezydencji, z wnętrzami wyposażonymi w oryginalne sprzęty, meble i przedmioty codziennego użytku.

Więcej o książce na stronie księgarni wydawnictwa.

b.


:: 07 listopada 2007 ::


Legendy krakowskie po japońskuCałkiem niedawno Wydawnictwo WAM zadbało o turystów japońskich i wydawało książkę z 10 najbardziej znanymi legendami związanymi z Krakowem (od najstarszej o wawelskim smoku, przez Boże miłosierdzie, Lajkonika, i pozostałe, aż do najnowszej o czakramie wawelskim) po japońsku. Ciekawe, jak to się czyta.

b.


:: 08 listopada 2007 ::


3. Festiwal Filmy Świata

14 listopada rozpocznie się 3 edycja Festiwalu Filmy Świata ale kino! - w czterech miastach w Polsce (Warszawa, Kraków, Poznań i Gdańsk) będzie można zobaczyć nowe i ważne produkcje ostatnich lat z całego świata. W programie m.in. nagrodzony tegorocznym Złotym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlnie film Wanga Quan'an "Małżeństwo Tui".Wśród propozycji znalazło się miejsce dla jednej produkcji z Japonii. Jest to film "Las w żałobie" ("Mogari no mori") w reżyserii Naomi Kawase. Jest to opowieść o przemijaniu, śmierci i szacunku dla starszych osób. Shigeki mieszka w małym domu spokojnej starości, gdzie jest mu wygodnie i czuje się szczęśliwy. Szczególnie dba o niego jedna z pracowniczek, młodziutka Machiko. Pewnego dnia los wystawia tych dwoje na kolejną próbę życiową.

Film ten zdobył nagrodę Grand Prix MFF w Cannes.

Zwiastun:Więcej o programie na stronie festiwalu.

b.


:: 09 listopada 2007 ::


Polsko-japoński film

Jutro 10 listopada o godz. 23.40 na kanale TV4 zostanie wyemitowany film "Avalon" w reżyserii Mamoru Oshii, twórca anime „Ghost in the shell”.

Pierwszy projekt filmu science fiction „Avalon” narodził się dziesięć lat temu z inicjatywy Mamoru Oshii'ego. Z biegiem lat, przy znaczącej współpracy scenarzysty Kazunori Ito, projekt rozrastał się, przybierając coraz to nowe wymiary, zakładając wykorzystanie wciąż nowych efektów, elementów terroru i strachu... strachu przed zabijaniem i przed śmiercią, strachu przed zdradą...w świecie, gdzie granica pomiędzy rzeczywistością a fikcją nie istnieje.Wszystkie sceny plenerowe zostały nakręcone w Polsce w przeciągu dwóch miesięcy - m.in. we Wrocławiu i Krakowie. Aby podkreślić niezwykłość świata „Avalonu”, ekipa przeszukiwała stare dzielnice, małe brukowane uliczki, ruiny i stare mury. Wykreowana przez Mamoru Oshii atmosfera bliskiej przyszłości stała się doskonała. Jej wizualizację zawdzięczamy Grzegorzowi Kędzierskiemu. Główną rolę w filmie powierzono polskiej aktorce Małgorzacie Foremniak.

Zdjęcia z "Avalonu" uhonorowano nagrodą na MFF Fantastycznych i Grozy w Sitges, jednak sam film zebrał różne oceny. Więcej możecie poczytać sobie na polskiej oficjalnej stronie.

b.


:: 12 listopada 2007 ::


Nowe kanji

Dla wszystkich osób, które niestrudzenie uczą się znaków kanji Matsumi Szkoła Języka Japońsiego przygotowała nowe, multimedialne ćwiczenia, które pozwalają na przyjemną i szybką naukę. Tym razem do przećwiczenia są znaki dotyczące rodziny.

Powodzenia!

b.


:: 12 listopada 2007 ::


Kurosawa ekskluzywnieZa kilka dni w sklepach powinna się ukazać ekskluzywna kolekcja dzieł Akiry Kurosawy. W tej drugiej edycji zostały umieszczone cztery filmy: "Shizukanaru Ketto", "Rashomon", "Tateshi Danpei" i "Madadayo".

Całość zostanie wydana w ozdobnym, płóciennym opakowaniu i jako bonus dodano 4 szkice Kurosawy. Na rynku pojawi się tylko 1000 sztuk tej edycji, dla wyjątkowych fanów wydawca przygotował jeszcze jedną niespodziankę - będzie można kupić tę kolekcję w jeszcze bardziej limitowanej serii - wraz z koszulkę, która zostanie dołączona tylko do 100 sztuk.

Wszystkie filmy mają odrestaurowany dźwięk i obraz.

b.


:: 13 listopada 2007 ::


Polska w oczach Japonki

Na polskich stronach znajdziemy bardzo dużo blogów, których autor/autorka spisuje swoje wrażenia z krótszego bądź dłuższego pobytu w Japonii. Dla odmiany jednak polecimy tym razem internetowy dziennik pisany przez Japonkę, która od ponad 5 lat mieszka w Polsce.

Chociaż obecnie blog jest trochę zaniedbany, to można pogrzebać sobie w archiwum i wyciągnąć parę ciekawych informacji. Albo śmiesznych perełek - jak notka, w której przyznaje się, że nigdy nie widziała ani jednego filmu Akiry Kurosawy.

b.


:: 14 listopada 2007 ::


UsugrowJeden z ciekawszych młodych artystów japońskich, które warto tutaj przywołać, to Usugrow. Jego styl to mieszanina sztuki tatuaży, kaligrafii i charakterystycznych zabiegów writerów, którzy zdobią ulice swoimi trudnymi do rozszyfrowania słowami. U Usugrowa przewijają się powtarzające obrazy i motywy jak czaszki, śmierć i kwiaty. Całość jednak mocno przesiąknięta jest delikatnością, a przy tym czuje się hołd oddany starej sztuce pisania.

Jego album możecie kupić w sklepie Upper Playground.

Zaś ostatnio stworzył wspólny projekt z Chazem Bojorquezem, którego dokumentację możecie obejrzeć tutaj.

b.


:: 16 listopada 2007 ::


Cykliczne pokazy filmów japońskich w ŁodziJak można wyczytać na Stopklatce w Łodzi w kinie Cytryna od 21 listopada odbywać się będą cykliczne projekcje filmów japońskich. Każdy pokaz zostanie poprzedzony krótkim wykładem wprowadzającym do japońskiej kultury.

Dyskusyjny Klub Filmowy Sakura rozpocznie się od dzieła Yasujiro Ozu "Urodziłem się, ale..." - prawdopodobnie jest pierwsze arcydzieło japońskiego mistrza "dramatu rodzinnego". Niemy film zrealizowany już w czasach kiedy na ekranach święciły triumfy tzw. talkies (filmy "mówione"). "Urodziłem się, ale" to łącząca dramat i komedię historia dwóch braci, którzy muszą skonfrontować własne ideały i dziecięcą naiwność z konformizmem i zakłamaniem świata dorosłych.

b.


:: 19 listopada 2007 ::


Samuraj z grypą

Reklamy w Japonii potrafią być naprawdę urocze. Jak chociażby poniższa, która pomimo iż jest reklamą produktu lekarstwa, to jest zabawna i wychodzi poza standardowe formy.b.


:: 20 listopada 2007 ::


Ciepła woda pod czerwonym mostem

Jednym z najbardziej znanych i nagradzanych reżyserów japońskich był Shohei Imamura. Jako pierwszy Japończyk w historii zdobył Złotą Palmę na festiwalu w Cannes (za "Ballada o Narayamie"); ponownie otrzymał ją za "Węgorza". Założył on także szkołę filmową Yokohama Hoso Eiga Senmon Gakko, w której uczył się, a także asystował mistrzowi Takashi Miike.TVP Kultura 24 listopada o godz. 23.05 pokaże ostatni pełnometrażowy filmów Imamury pt. "Akai hashi no shita no nurui mizu" ("Ciepła woda pod czerwonym mostem"). Akcja toczy się we współczesnej Japonii, ale fabule filmu bliżej jest do baśni i porządku mitycznego niż realistycznej narracji. To pełna specyficznego humoru i witalności opowieść o przezwyciężaniu kryzysu wieku średniego, ucieczce od codziennej rutyny, o odnalezionym szczęściu i harmonii z naturą - a także o tajemnicy i magii ukrytych w seksie i kobiecości.

b.


:: 28 listopada 2007 ::


Tuż przed zimą

Chociaż w Japonii zima nie jest aż tak mroźna jak w Polsce, a Boże Narodzenie to raczej moda niż tradycja, nie sposób oprzeć się oglądaniu zdjęć przedstawiających jesienno-zimowe ulice wypełnione gadżetami świątecznymi. Choinki błyszczą na tle loga LV (w projekcie Murakamiego Takashiego), a ozdoby, jakie są zawieszone na gałązkach, są niczym małe cuda.Trochę takiej Japonii możecie obejrzeć sobie na fotografiach Hamachi! - warto zajrzeć w starsze zdjęcia, zwłaszcza poszukajcie gry świateł w parku rozrywki czy też wymyślne dynie z Halloween.

b.


:: 30 listopada 2007 ::


Przed świtemW Muzeum Manggha w Krakowie 4 grudnia o godz. 19.00 będzie można zobaczyć spektakl butō Yumiko Yoshioka zatytułowany "Przed świtem". Przedstawienie odbędzie się do muzyki Zam Johnsona i Pansonic.

b.::

2021
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2020
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2019
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2018
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2017
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2016
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2015
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2014
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2013
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2012
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2011
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2010
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2009
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2008
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2007
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień


RSS