:: 04 lutego 2008 ::


Kolekcja potworów

Japońskie stwory są wyjątkowe, zwłaszcza te, które pojawiają się w serii z "Gojirą" - mutacje na wszelkie różne sposoby, a przy tym niezwykły urok plasteliny, plastiku i gumy. Oczywiście, można je zebrać w jedną całość poprzez kolekcjonowanie figurek.

Oto kilka przykładów (zdjęcia wykonane przez COOP666) i o manii zbierania.
b.


:: 05 lutego 2008 ::


Woman u Missy Elliott

W najnowszym teledysku Missy Elliott można zobaczyć niezwykłą, 4-osobową grupę tancerzy - są niesamowici! I oczywiście pochodzą z Japonii. Nazywają się "Woman".b.


:: 07 lutego 2008 ::


Flower trainProblem molestowania seksualnego w Japonii jest dosyć poważny. Szczególnie często takie zdarzenia mają miejsce w metrach i kolejkach w dużych miastach. Rząd stara się jakoś przeciwdziałać, ale jedyną możliwością, która przynosi efekty, są tzw. "Flower Train".

Polecam obejrzeć krótki film poświęcony tej tematyce.

b.


:: 08 lutego 2008 ::


Bataański marsz śmierci

Na kanale National Geographic 10 lutego o godz. 20:30 zostanie pokazany dokument poświęcony tzw. Bataańskiemu marszu śmierci. Po kapitulacji wojsk amerykańsko-filipińskich na Bataanie podpisanej w dniu 9 kwietnia 1942, do japońskiej niewoli dostało się ponad 70 tysięcy jeńców. Japończycy postanowili przenieść ich do oddalonego o 160 km obozu O'Donnell. Podczas trwającego blisko trzy miesiące przemarszu przez dżunglę wskutek chorób, odniesionych ran i z głodu zmarło blisko 8 tysięcy jeńców. Po wojnie odpowiedzialni za tę zbrodnię japońscy wojskowi stanęli przed trybunałem w Manili.

To brutalna i często zapominana część historii Japonii. Warto jednak o tym pamiętać.

b.
:: 08 lutego 2008 ::


Konkurs Krasomówczy Języka Japońskiego

Ambasada Japonii w Polsce po raz 29 ogłasza wielki Konkurs Krasomówczy Języka Japońskiego. Zgłosić może się każdy - zarówno student japonistyki, jak i osoba, która uczy się poza uczelniami. Wystarczy przygotować 3-minutowe przemówienie po japońsku. Przygotowano 4 tematy, nie ma być to jakiś ogólny wywód, ale jak zaznaczają w regulaminie, powinno się opierać na doświadczeniu, zainteresowaniach i wiedzy uczestników.
Oto tematy:
- Porozumienie międzykulturowe (język, wymiana obywatelska itp.)
- Problemy współczesnego świata (problemy ochrony środowiska, społeczeństwo
informatyczne, problemy społeczne itp.)
- Rzeczy, które są dla mnie ważne.
- Moje przesłanie dla przyszłych pokoleń.

Po wystąpieniu jurorzy będą zadawać pytania.

Zgłoszenia przyjmowane są do 7 marca, zaś sam konkurs odbędzie się 29 marca w Warszawie.

Szczegółowe informacje w pdf na stronie ambasady.

b.
:: 10 lutego 2008 ::


Sojowe przepisy

Mleko z soi (tōnyū 豆乳) jest bardziej popularne w Japonii niż to od krowy, a na dodatek jest bardzo zdrowe. Warto przekonać się do tego smaku.

Bananowo-brzoskwiniowy koktajl
(dla 2 osób)
Bardzo prosty przepis na pyszny, japoński koktajl. Delikatny w smaku i idealny dla osób, które nie przepadają za zwykłym mlekiem.

1 i 2/3 szklanki mleka sojowego
pół banana
połówka brzoskwini z puszki
1 łyżeczka miodu

Wszystkie składniki należy zmiksować, by nie pozostawić żadnych kawałków owoców i
aż miód dobrze rozpuści się w napoju. Podawać w wysokich szklankach.

***

Sojowa galaretka
(dla 2 osób)

5 g żelatyny (może być agar agar)
2/3 szklanki mleka sojowego
1/2 małego opakowania jogurtu naturalnego bez cukru (ok. 50 g)
2 łyżki cukru
2 łyżki soku z cytryny
3 łyżki gorącej wody
odrobinę dżemu lub konfitur oraz świeże owoce do przybrania (wedle gustu)

Wymieszać żelatynę i cukier z gorącą wodę. Osobno zmiksować sojowe mleko z jogurtem i sokiem z cytryny. Następnie wymieszać razem z rozpuszczoną żelatyną. Przełożyć do miseczek (ładnie wygląda w przezroczystych) i odstawić do ostygnięcia (min. 40 min w lodówce). Kiedy galaretka zesztywnieje, warto dodać odrobinę dżemu na wierzch i przybrać świeżymi owocami.

Można zamiast jogurtu dodać 100% soku lub nektaru z ulubionych owoców.

b.:: 13 lutego 2008 ::


Tsuji Keiko

Keik-T jest projektantką, ilustratorką, a dodatkowo zajmuje się wydawałoby się już zapomnianą sztuką wycinanek. Na Flickr można obejrzeć jej zdjęcia z Japonii - dużo obrazów z codziennego życia - ulic, jedzenia, przypadkowych kadrów. Ale jest także wiele ciekawych zdjęć plakatów, szyldów i znaków.

M.in. plakat o tym, jak się zachować podczas trzęsienia ziemi:Albo inny:Lub po prostu kawałek jej rzeczywistości:Więcej na jej profilu na Flickr oraz na portfolio, gdzie są także dokumentacje jej wycinanek.

b.


:: 17 lutego 2008 ::


Przyznano japońskie Oscary

Jak można wyczytać na serwisie Stopklatka przyznane zostały japońskie nagrody filmowe. Najlepszym filmem okazał się "Tōkyō tawā: Okan to boku to, tokidoki, oton"(reż. Joji Matsuoka), który w sumie zdobył 5 nagród.

Do obejrzenia zwiastun:Zaś nagroda w kategorii Najlepsza animacja przypadła "Tekkonkinkreet", która wyszła na dvd w Polsce.

I zwiastun:b.:: 18 lutego 2008 ::


Odrobinę muzykiSzperając po sieci trafiłam na mały label Creation-Centre.com, który podobnie jak inne niezależne, udostępnia płyty swoich artystów za darmo i legalnie do ściągnięcia. Wśród muzyków można znaleźć także japońskich twórców - Miki Odari, Oto oraz Soto.

Zatem - miłego słuchania.

b.


:: 21 lutego 2008 ::


D.S.B. we Wrocławiu

W czwartek 28 lutego w Centrum Reanimacji Kultury we Wrocławiu wystąpi punkowa grupa D.S.B. Istnieją już od 1990 roku, ale jak przystało na Japończyków wyglądają i grają inaczej niż wiele podobnych formacji z Europy czy Stanów Zjednoczonych.Więcej o koncercie na stronie CRK.

Zaś muzyki D.S.B. można posłuchać na MySpace, gdzie jest także wideo z ich koncertów.

b.


:: 23 lutego 2008 ::


Muzeum MangiW Kioto od 2006 roku istnieje Międzynarodowe Muzeum Mangi - co jest trochę nietypowe, gdyż dawna stolica bardziej jest kojarzona z tradycją, świątyniami niż sztuką komiksową.

W Muzeem znajduje się nie tylko centrum badań nad mangą, ale także organizowane są liczne wystawy, prelekcje i warsztaty. Na pierwszym, drugim i trzecim piętrze jest tak zwana "Ściana Mangi", gdzie zgromadzono potężną kolekcję, a każdy może przyjść i poczytać sobie jakiś tytuł (w sumie około 50 tysięcy mang). Dzieła, które powstały przed 1970 rokiem, znajdują się jednak na innym piętrze, gdyż są zbyt cenne. W sumie muzeum posiada 200 tysięcy mang i kolejne 100 tysięcy ma zostać dokupione jeszcze w tym roku.

Więcej o Muzeum na ich stronie.

b.


:: 25 lutego 2008 ::


Vexille w kinach

W drugiej połowie marca w polskich kinach powinna pojawić się anime "Vexille" - to, po będącej wciąż jeszcze w fazie realizacji trylogii "Appleseed", kolejna japońska superprodukcja 3D.Trochę o fabule: Co może wydarzyć się, gdy Japonia zdecyduje się wystąpić z ONZ? Jakie mogą być skutki niebezpiecznych i supertajnych prac nad robotyzacją ludzkiego ciała? Jak może wyglądać japońska rzeczywistość w 2067 roku? Po 10 latach izolacji, Japonia niespodziewanie znów daje o sobie znać.

I zwiastun:b.


:: 25 lutego 2008 ::


Kraje Dalekiego Wschodu w XXI wieku

We Wrocławiu w siedzibie Dolnośląskiej Szkoły Wyższej w dniach 21-22 maja 2008 roku odbędzie się konferencja naukowa "Kraje Dalekiego Wschodu w XXI w. Wyzwania na przyszłość", organizowana przez Stowarzyszenie Closer to Asia.

W ramach tematu konferencji będą poruszane m.in. następujące zagadnienia:
- nowe trendy w polityce dalekowschodniej: narodziny nowych mocarstw politycznych;
- nowe zagrożenia dla bezpieczeństwa: ewolucja terroryzmu międzynarodowego w krajach Azji i Pacyfiku;
- przemiany społeczne w Azji: westernizacja czy powrót do “wartości azjatyckich”?
- polityka mocarstw w regionie: jaka rola dla Japonii, Rosji i krajów UE?

Organizatorzy zapraszają do wzięcia udziału zarówno pracowników naukowych, jak i studentów zainteresowanych tematyką. Osoby zainteresowane wystąpieniem proszone są o wysyłanie zgłoszeń do 15 marca 2008 roku.

Szczegółowe informacje na stronie konferencji.

b.


:: 26 lutego 2008 ::


O host boyach

Na stronie Wysokich Obcasów pojawił się artykuł o host boyach - czyli "mężczyznach do towarzystwa" (o których już wspominaliśmy kilka miesięcy temu).My zaś polecamy na deser japoński magazyn "Men's Knuckle", w którym pojawił się dział "Host Knuckles", czyli specjalnie dla mężczyzn, którzy chcą być host boyami, czy też po prostu ubierać się i wyglądać jak oni.

b.


:: 28 lutego 2008 ::


Marzec z Akirą Kurosawą

Według zapowiedzi w marcu TVP Kultura pokaże kilka filmów Akiry Kurosawy. Pierwszy pokaz odbędzie się w poniedziałek 3 marca o godz. 20.30 i będzie można zobaczyć Makbeta po japońsku, czyli "Tron we krwi".Po artystycznym i kasowym sukcesie "Siedmiu samurajów" (1954) - przełomowego obrazu w historii tradycyjnego japońskiego filmu kostiumowego jidai-geki - Akira Kurosawa sięgnął po jeden z najlepszych i zarazem najtrudniejszych do inscenizacji dramatów Szekspira. Średniowieczną Szkocję, gdzie rozgrywają się tragiczne losy króla Makbeta, zamienił w XVI-wieczną Hokkaido, a europejskich arystokratów - w bezwzględnych i walecznych samurajów. W głównej roli ulubiony aktor Kurosawy Toshiro Mifune, który zgodził się, by w końcowej scenie łucznicy strzelali do niego prawdziwymi strzałami.

Przed filmem (o godz. 20.10) odbędzie się rozmowa z filmoznawcami na temat Kurosawy i jego dzieła.

b.::

2021
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2020
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2019
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2018
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2017
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2016
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2015
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2014
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2013
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2012
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2011
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2010
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2009
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2008
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2007
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień


RSS