:: 01 lutego 2009 ::


Meijin

Wyjątkowo - poniekąd kierując się komentarzem pod wpisem na temat nowych książek - chciałabym przywołać książkę z literatury japońskiej, która chociaż została wydana jakiś czas temu, to bez wątpienia warto o niej tutaj wspomnieć."Meijin - Mistrz Go" Kawabaty Yasunari ukazało się w Polsce w 2004 roku, nakładem Wydawnictwa Elay. Jest to relacja (z elementami fikcji) z gry w go, która odbyła się w 1938 roku. Była to wyjątkowa rozgrywka pomiędzy starszym mistrzem Honinbō Shūsai a młodszym graczem Kitani Minoru. Trwała ona z przerwami aż 6 miesięcy!

Tekst Kawabaty był drukowany w odcinkach jako relacja dziennikarska w "Mainichi", później pisarz poprawił/ zmienił niektóre fragmenty i w takiej formie zostało wydane jako powieść. Sam autor uznawał, że jest to jego najlepsze dzieło.

Książka jest niezwykła. Można ją czytać na wiele różnych sposobów - skupiając się czy to na samej grze i jej finezji, czy to na postaci Honinbō Shūsai, albo też na samej otoczce, towarzyszącej rozgrywce. Można również interpretować tę powieść jako metaforę zmian, jakie dokonały się w Japonii, która dosyć gwałtownie przeszła od swojej starej kultury ku nowoczesności. Powieść jest napisana pięknym językiem, z subtelnymi wpływami stylu dziennikarskiego.

Chociaż wiedza na temat gry go i strategii rozgrywek może przydać się przy czytaniu (i sprawić, że niektóre fragmenty zrozumie się lepiej), to bez wątpienia laik, który nie ma pojęcia o zasadach, będzie miał dużo przyjemności z lektury.

b.:: 03 lutego 2009 ::


Skośne oczy wciąż nie w modzie

Temat, który mnie fascynuje już od dobrych kilku lat wciąż jest aktualny... Ba, nawet jeszcze bardziej...

Japonki (jak i większość Azjatek) stara się zatuszować tzw. fałdę mongoloidalną, czyli opadające powieki, nadające oczom skośny charakter. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest korekta operacyjna (na to stać np.: modelki i aktorki), ale są też sposoby „domowe”. Kilka lat temu był to specjalny klej, tak KLEJ, którym sklejano uformowaną specjalnym patyczkiem powiekę...
Obecnie z duchem czasu i postępem technicznym na rynku pojawiła się specjalna „formowarka”...

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Można się wspomóc dodatkowo kremem i paseczkami formującymi w nocy:

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Osoroshii ne...

m.:: 03 lutego 2009 ::


Washitsu

Idzie wiosna i niektórzy zabierają się do wiosennych remontów i realizowania marzenia: pokój w stylu japońskim.

Jak wystylizować pokój na japoński, żeby uniknąć standardowego wg Europejczyka zestawienia biel-czerń-czerwień...?

Polecam wgląd w czysto japońską estetykę wabi, czyli surowe drewno, naturalne chropowate faktury i stonowane, bardzo naturalne kolory:To nieprawda, że ściany muszą być białe i gładkie. Wprost przeciwnie, naturalne ściany przywołujące na myśl pawilon herbaciany (robione min. z gliny i słomy) dają wrażenie plastyczności i głębi:Świetnym elementem jest tokonoma:


Też mi się marzy...

Jeśli kogoś stać, żeby wykonać na zamówienie lub, jeśli sam potrafi sklecić, to przesuwne ścianki shōji są najbardziej klimatyczne i ... praktyczne. Można za nimi ukryć szafę.

W sumie, to chyba niewiele trzeba, bo w końcu chodzi o wnętrza w stylu zen...

m.


:: 08 lutego 2009 ::


Bambusowe rzeczyGaleria Hanabako poświęcona jest sztuce wyplatania z bambusa. Głównie tworzy się koszyki i pudełka (śliczne pudełka na herbatę), ale można robić także inne rzeczy, jak torebki, obudowy świeczek, czy też po prostu obiekty sztuki.

Chociaż stronę się trochę ciężko ogląda (mam wrażenie bałaganu), to warto poszperać w archiwum wystaw, a także przyjrzeć się książce o tym rzemiośle, która ukazała się w wydawnictwie Kodansha (którego stronę nota bene warto także przejrzeć).

Na koniec polecamy Tai Gallery, gdzie również znajdziecie dużo informacji i zdjęć przepięknych rzeczy wykonanych z bambusa.

b.


:: 10 lutego 2009 ::


Emotikony

Japończycy nie byliby sobą, gdyby nie mogli rozwinąć własne wersje emotikonów. Mam wrażenie, że skoro stworzyli tak dużo różnorodnych wyrażeń naśladujących dźwięki (onomatopeje), odwołujących się do zachowań czy emocji (tak bardzo popularnych w mangach), to bez trudu przyszło im wymyślenie nowych emotikonów. Warto zajrzeć na stronę Evoticon, gdzie podobno znajduje się już około 1000 różnych znaków tekstowych symbolizujących emocje, pozdrowienia czy popularne wyrażenia.

ヽ(`○´)/

b.


:: 10 lutego 2009 ::


Wystawa fotografii "Obrazki z Kioto"W Miejskiej Bibliotece we Wrocławiu (filia nr 57, przy ul. Szewskiej 78 - tuż obok Rynku) odbędzie się wystawa fotografii "Obrazki z Kioto" z podróży Magdaleny Słowik i Leszka Kobylańskiego.

Wernisaż już jutro, tj. 11. lutego o godz. 18.00.

Gorąco zapraszamy!

b.


:: 11 lutego 2009 ::


Skośne oczy cd

To jest kontynuacja tematu powiek mongoloidalnych tak bardzo znielubianych przez Azjatki...

Trochę potrwało, zanim odnalazłam hit sprzed kilku lat ilustrujący japońską obsesję na punkcie europejskich powiek....

Zapraszam na lekcję makijażu w wydaniu dalekowschodnim.

Uwaga: sceny mogą być drastyczne.

m.:: 15 lutego 2009 ::


Herbaciarnia "Pod Księżycem"W piątek, 20 lutego o godz. 8:50 na kanale TCM zostanie pokazany film "Herbaciarnia Pod Księżycem" z 1956 roku z Marlonem Brando (który gra Japończyka!).

Jest to opowieść o kapitanie Fisby i jego tłumaczu, którzy trafiają do powojennej Japonii. W małej wiosce na wyspie Okinawa zakładają swą kwaterę usiłując wprowadzić tam "amerykańskie prawa demokracji". W efekcie ich opatrznie zrozumianych wysiłków mieszkańcy rezygnują z budowania szkoły w kształcie Pentagonu. Zamiast niej, powstaje browar i herbaciarnia. Gdy o skutkach ich poczynań dowiaduje się pułkownik Purdy, wysyła do wioski psychologa, by przekonać się o stanie umysłu podwładnych. Jednocześnie na Okinawę przybywa delegacja kongresmenów, którzy mają za zadanie ocenić postęp demokratyzacji wyspy...

Film trochę trąci myszką i stereotypowym spojrzeniem, ale mimo wszystko jest bardzo zabawny.

b.


:: 16 lutego 2009 ::


RandoseruNa blogu Boing Boing pojawił się gościnny wpis Danny'ego Choo o kosztach edukacji w Japonii.

Danny Choo ma oczywiście swoją stronę, która w całości poświęcona jest Japonii.

b.


:: 19 lutego 2009 ::


Harakiri na dvdDzięki dystrybutorowi Blink na polskim rynku dvd ukazuje się film z 1962 roku "Harakiri" w reż. Masaki Kobayashi. Jest to jeden z najważniejszych i największych dzieł japońskich w historii kinematografii. Nagrodzony został Specjalną Nagrodą Jury na festiwalu w Cannes.

Kilka słów o fabule:
Japonia, XVII wiek. Na dwór potężnego klanu przybywa ronin, by prosić o zezwolenie na popełnienie rytualnego samobójstwa. W odpowiedzi słyszy historię samuraja, który kiedyś przybył z taką samą prośbą. Wkrótce okazuje się, że historie obu roninów w zaskakujący sposób łączą się ze sobą…

b.


:: 22 lutego 2009 ::


Artykuły o historii Japonii

Na stronie Szkoły Matsumi pojawiły się trzy artykuły o okresach historycznych: Jōmon, Yayoi i Kofun. Jednocześnie rozpoczynają one cykl esejów poświęconych historii Japonii, które będą pojawiać się na stronie szkoły.

Oprócz tego znajdziecie tam również nowe ćwiczenia do nauki on-line - zawierają one odpowiedzi, dzięki czemu będzie można sprawdzić, czy aby na pewno dobrze zostało wszystko zrobione.

b.
:: 23 lutego 2009 ::


Wygrywa "Okuribito"

Przyznano nagrody filmowe Oscary. Nas interesowała zwłaszcza jedna kategoria - film nieangielskojęzyczny, bowiem wśród nominacji pojawiło się dzieło Yojiro Takity "Okuribito" (ang. tytuł "Departures"). I chociaż stawiano, że wygra raczej inny film, to spotkała nas miła niespodzianka.Film "Okuribito" opowiada historię bezrobotnego wiolonczelisty, który po rozwiązaniu jego orkiestry wraca do rodzinnego miasta. Tam rozpoczyna pracę w domu pogrzebowym.

Skoro film ten zdobył Oscara, jest duża szansa, że pojawi się w polskich kinach. My zaś polecamy oficjalną stronę - japońską lub amerykańską.

b.


:: 25 lutego 2009 ::


Konkurs Krasomówczy Języka Japońskiego

Po raz 30. organizowany jest Konkurs Krasomówczy Języka Japońskiego, który odbędzie się 28 marca przy Wydziale Informacji i Kultury Ambasady Japonii w Warszawie.

Będą oceniane wystąpienia na jeden z wybranych tematów:
1. Porozumienie międzykulturowe (język, wymiana obywatelska itp.).
2. Problemy współczesnego świata (problemy ochrony środowiska, społeczeństwo
informatyczne, problemy społeczne itp.).
3. Coś, co jest dla mnie ważne
4. Moje przesłanie dla przyszłych pokoleń.

Wystąpienie takie nie może trwać dłużej niż 3.30 min, zaś potem odpowiada się na pytania zadane przez jury.

Zgłoszenia przyjmowane są do 13 marca.

Szczegółowe informacje o tym konkursie znajdują się w regulaminie w PDF (ściąganym ze strony ambasady).

b.


:: 27 lutego 2009 ::


Nowa płyta Tujiko NorikoJapońska artystka Tujiko Noriko wraz z Lawrencem English i Johnem Chantlerem nagrali płytę o tytule "U". Album ukazał się poprzez wytwórnię Room40. Na ich stronie znajduje się jeden jeden utwór z tej płyty do ściągnięcia i posłuchania.

b.::

2021
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2020
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2019
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2018
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2017
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2016
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2015
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2014
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2013
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2012
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2011
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2010
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2009
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2008
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2007
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień


RSS