:: 01 kwietnia 2008 ::


Japońscy mimowie

Zupełnie przypadkiem znalazłam stronę Gamarjobat. Okazuje się, że to bardzo znany duet mimów japońskich - Ketch (z czerwonym irokezem) i Hiro-pon (z żółtym), którzy ze swoim programem podróżują po całym świecie. Ich występy wyglądają na bardzo zabawne, a na żywo zapewne jest jeszcze lepiej.

Warto przeszukać YouTube, gdzie można m.in. zajrzeć na ich profil.W maju wystąpią w Brighton Festival Fringe, w sierpniu w Edinburgh Festival Fringe (na tej stronie można znaleźć szczegółowe informacja).

b.


:: 02 kwietnia 2008 ::


Tokujin Yoshioka w kryształachSwarovski to chyba najbardziej znana, luksusowa marka, która zajmuje się szlifowanymi kryształami. Ich studia i sklepy znajdują się na całym świecie, a niedawno otwarto nowe miejsce w Ginzie, w Tokio.

Instalację, zdobiącą sklep, zaprojektował Tokujin Toshioka - jeden z najbardziej znanych i rozchwytywanych projektantów. Polecamy także wywiad z nim, który kilka lat temu został przeprowadzony przez DesignBoom.

b.


:: 02 kwietnia 2008 ::


Dni Japonii we Wrocławiu

Zapraszamy wszystkich na wrocławskie Dnia Japonii, które odbędą się w najbliższy weekend (od 4 do 7 kwietnia) w Mediatece, Muzeum Miejskim (Ratusz), kinie Warszawa oraz w hotelu Park Plaza.

Zaplanowano różnego rodzaju atrakcje m.in. prezentację haiku, wystawę "Dolny Śląsk w oczach Japończyków", wykłady, warsztaty z ikebany i ceremonii herbacianej oraz pokazy filmów ("Słodkie, słodkie czary", "Karas", "Ostatni strażnik magii", "Appleseed", "Vampire Hunter D: Żądza krwi").

Szkoła Matsumi przygotowała spotkania, które odbędą się w Mediatece:
- sobota, 5 kwietnia godz. 11.00 - wykład o języku japońskim;
- niedziela, 6 kwietnia godz. 12.30 - wykład o piśmie japońskim.


Dodatkowo w tych dniach po wykładach odbędą się pokazowe lekcje japońskiego.

Szczegółowy program na stronie Mediateki oraz oficjalnej stronie wydarzenia.

b.


:: 06 kwietnia 2008 ::


Puchipuchi

Zapewne każdy chociaż raz w życiu bawił się folią ochronną, wykonaną z małych drobnych pęcherzyków, którymi można strzelać. Jest w tym jakaś trudna do wytłumaczenia przyjemność.Japończycy też lubią tego typu drobnostki, z tą różnicą, że oni potrafią przemienić to w gadżet, który potem trafia na rynek.

Puchipuchi to breloczek z ośmioma przyciskami, które po naciśnięciu wydają podobny dźwięk jak przy folii ochronnej. Oczywiście, tutaj bez końca można naciskać te pęcherzyki. Do tego są w różnych kolorach.

b.


:: 08 kwietnia 2008 ::


Ludy starożytnej JaponiiUkazała się właśnie kolejna książka wydana przez "Rzeczpospolitą" w serii "Mitologie świata". Całość poświęcona jest mitom, podaniom i legendom ludów z całego świata. Tematem najnowszej pozycji jest Japonia.

Albumy są także fascynującą wyprawą w stronę historii sztuki, mity są bowiem ilustrowane największymi dziełami artystów.

Recenzentami całej kolekcji są kustosze i specjaliści między innymi z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Wydziału Archeologicznego UW, Wydziału Historii Sztuki Uniwersytetu im. S. Wyszyńskiego w Warszawie, Muzeum Azji i Pacyfiku, Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej "Mannggha" w Krakowie.

b.:: 09 kwietnia 2008 ::


Stypendium dla licealistów

Na stronie Ambasady Japonii w Polsce są informacje na temat naboru kandydatów do udziału w programie stypendialnym dla uczniów liceów "Japan-Europe Mutual Understanding Scholarship Program". W ramach tego programu uczniowie wezmą udział w pięciotygodniowym lub pięciomiesięcznym pobycie w Japonii, w czasie którego będą uczęszczać do japońskiego liceum i mieszkać u japońskich rodzin, będą mieli więc okazję zapoznać się z wieloma aspektami życia w Japonii.

Termin składania formularzy mija niestety już 15 kwietnia! Więcej informacji oraz szczegóły odnośnie dokumentów i warunków na stronie Ambasady.

b.:: 10 kwietnia 2008 ::


Muzyka słówZ racji, iż Murakami Haruki w Polsce jest bardzo popularny i większość jego rzeczy ukazała się po polsku, kolejnym krokiem dla wydawnictwa Muza było wydanie znanej biografii pt. "Haruki Murakami i muzyka słów" autorstwa Jaya Rubina, tłumacza.

Jest to bardzo specyficzna lektura, gdyż życie Murakamiego, jak i jego twórczość jest analizowana w muzycznym kontekście. Nie powinno to nikogo dziwić, gdyż pisarz uwielbia muzykę, zwłaszcza jazz i klasykę (o czym można wyczytać w jego powieściach).

b.


:: 11 kwietnia 2008 ::


Natura i tradycja w obiektywieHiroko Yoda jest współautorką albumu "Hello, Please! Very Helpful Super Kawaii Characters From Japan", którego tematem są słodkie (kawaii) postacie wypełniające japońską kulturę (więcej o książce na stronie AltJapan. Jest także fotografką, której prace można oglądać na jej blogu. Dużo tam zdjęć przywołujących tradycyjną Japonię oraz naturę (w tym także przeurocze koty!).

b.


:: 14 kwietnia 2008 ::


Japonia w tv

Dla osób, które mają telewizję kablową czy satelitarną, polecamy dwa programy o kulturze japońskiej.

Pierwszy z nich, to odcinek z serii "Street Cafe" na kanale Kuchnia.TV. Jest to cykliczny program, w którym gospodarz programu podróżuje po świecie, próbując zaprzyjaźnić się z mieszkańcami odwiedzanych miejsc. Wieczorami je z nimi posiłki, pije lokalne trunki, bawi się i rozmawia o kulturze. W sobotę 19 kwietnia o godz. 18.00 oraz w niedzielę, 20 kwietnia o godz. 13.40 zostanie pokazany odcinek poświęcony Japonii, a zwłaszcza kuchni w Kioto i Osace.

Zaś na kanale National Geographic także w sobotę, 19 kwietnia o godz. 21.00 będzie można zobaczyć dokument o sumo. Jeszcze piętnaście lat temu w zawodach mogli startować wyłącznie rodowici Japończycy, a każdy uczestnik z zewnątrz był traktowany z wrogością. Od czasów yokozuna Asashoryu z Mongolii, pierwszego zapaśnika spoza Japonii, wiele się zmieniło, chociaż nadal wielu fanów tego sportu nie może pogodzić się ze zmianami. Obecnie wielu zawodników wywodzi się z USA. W programie kolejne etapy przygotowań do turnieju sumo amerykańskich zapaśników oraz sekrety starożytnego sportu.

b.


:: 14 kwietnia 2008 ::


Anime nie tylko dla fanów

We wtorek 15 kwietnia o godz. 19.45 oraz 22 kwietnia o godz. 9.05 na kanale Planete zostanie pokazany film "Anime nie tylko dla fanów".Dokument odsłania wiele interesujących faktów kryjących się za zjawiskiem zwanym anime. Twórcy przedstawiają historię filmu animowanego, którego korzenie sięgają Japonii i początków XX wieku, czasy, kiedy był on narzędziem propagandy rządowej oraz okres późniejszego jego wielkiego rozkwitu w latach 70. i 80. Pod koniec XX wieku gatunek ten zdobył olbrzymią popularność również w Europie. Twórcy ukazują proces powstawania filmu animowanego, podkreślając wagę jego poszczególnych elementów: rysunku, aktorstwa postaci i muzyki, a eksperci wypowiadają się na temat wartości, jakie produkcje anime wnoszą do współczesnej kultury japońskiej.


:: 16 kwietnia 2008 ::


Nowy film Hayao Miyazakiego"Gake no ue no Ponyo" ("Ponyo on a Cliff") - taki tytuł nosi najnowszy film Hayao Miyazakiego, którego premierę zaplanowano na 19 lipca 2008 roku.

Animacja opowiada o dziewczynce, która żyje w morskich głębinach i pragnie stać się człowiekiem. Film powstał w technice, która przypomina malowanie wodnymi farbami.

Zaś za parę dni w sieci powinien pojawić się zwiastun.

Więcej na stronie Stopklatki.


:: 18 kwietnia 2008 ::


O graffiti

Szkoła Matsumi zaprasza na pokaz filmu "NEXT, A Primer on Urban Painting", który odbędzie się 23 kwietnia o godz. 19.00 w Ośrodku Postaw Twórczych we Wrocławiu. Przed pokazem będzie miał miejsce krótki wykład.

"NEXT" to dokument próbujący uchwycić obraz współczesnego graffiti. Prezentuje on wielu twórców z całego świata, w tym także z Japonii.

Więcej o pokazie na stronie organizatora.

Pokaz ten jest pierwszym z cyklu Sztuka Teraz - projektu, podczas którego prezentowane będą różne oblicza współczesnej kultury i sztuki. W kolejnej, majowej prezentacji będzie można obejrzeć film o japońskim niezależnym hip-hopie.

b.


:: 21 kwietnia 2008 ::


Boris we WrocławiuW klubie Firlej 8 maja o godz. 20.00 wystąpi japoński zespół Boris. Ich muzyka oscyluje w stylistyce sludge/doom rocka. Kompozycje, brzmienie i klimat Boris są silnie zakorzenione w twórczości legendarnego The Melvins. Skośnookie trio wypracowało jednak swój indywidualny styl, nierzadko bazując na takich gatunkach muzycznych jak psychodeliczny rock, punk, noise czy sludge-drone. Po bardzo entuzjastycznie przyjętym albumie „Pink” (2006), Boris zaprasza nas w niezwykłą, muzyczną podróż ze świeżym wydawnictwem „Smile” (marzec 2008).

Więcej o koncercie na stronie Firleja. Warto także zajrzeć na oficjalną stronę zespołu oraz na profil MySpace.

I teledysk:b.


:: 22 kwietnia 2008 ::


Niewidomy wojownik

Na kanale TVP Kultura w piątek 25 kwietnia o godz. 20.30 zostanie pokazany film "Zatoichi" w reżyserii Takeshiego Kitano.Przedstawiana historia dzieje się w niezwykłym klimacie XIX-wiecznej Japonii. Zatoichi jest ślepym tułaczem, zarabiającym na życie hazardem i usługami masażysty. Pod tą maską kryje się jednak jeden z najdzielniejszych mistrzów miecza, szybki, precyzyjny i nieustraszony. Kiedy Zatoichi trzyma w ręku miecz, jego ostrze nigdy nie chybia. Przekona się o tym gang bezwzględnego Ginzy, terroryzujący mieszkańców pewnego górskiego miasteczka, do którego właśnie zawitał Zatoichi.

Film został obsypany nagrodami. Na MFF w Toronto i Wenecji otrzymał nagrody publiczności. Reżyser nominowany był do Złotego Lwa, a Katsumi Yanagishima za zdjęcia do Złotej Żaby za "Camerimage". Japońska Akademia Filmowa przyznała obrazowi pięć nagród, m.in. za zdjęcia, scenariusz, muzykę i dźwięk.

b.


:: 23 kwietnia 2008 ::


Blog Tokio i okolice

Marta Newelska jest studentką V roku japonistyki na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, a obecnie jest stypendystką na Tokyo Ochanomizu University.

Wyjazd do Japonii stał się dla niej pretekstem by stworzyć blog, w którym opisywałaby swoje wrażenia z pobytu. Jak pisze na wstępie:

Zapraszam do Japonii w której nie wszystkie kobiety to gejsze lub lolity z Harajuku i nie wszyscy mężczyźni mają czarny pas w karate, do Japonii, w której nie panuje kult kapcia, w której nie każdy posiłek to surowa ryba i w której nie istnieje zawód "upychacza pasażerów do pociągów metra", et cetera, et cetera…

Zapraszam do Japonii, w której codziennie po prostu jeżdżę na uczelnię, w drodze powrotnej po prostu kupuję mleko, chleb, pomidory, w której co tydzień robię pranie, oglądam seriale, a co miesiąc płacę rachunek za komórkę i kupuję podpaski (sic! w Japonii ma się wszystko tak samo jak w Polsce!).


b.


:: 24 kwietnia 2008 ::


Furītā

Na stronie Szkoły Matsumi w dziale o Japonii można ściągnąć i poczytać artykuł Magdaleny Słowik o zjawisku furītā, czyli o popularności pracy tymczasowej wśród młodych Japończyków. By lepiej zrozumieć, jak bardzo ważne jest to dla społeczeństwa japońskiego, esej został uzupełniony o wyjaśnienia dotyczące etosu pracy w tej kulturze.

Miłej lektury!

b.


:: 24 kwietnia 2008 ::


Kurokami

Po nitce do kłębka dotarłam do niesamowitego zjawiska w Polsce. Galeria Kurokami to zachwycający przykład na kultywowanie tradycyjnych sztuk japońskich na obcym kulturowo gruncie.zdj. Kurokami

Przede wszystkim znajdziecie tu bardzo dobrą kaligrafię i malarstwo tuszowe (w bardzo przyzwoitych cenach) a także profesjonalnie zaprojektowane i wykonane pieczątki hanko. W ofercie także aranżacja wnętrz oraz... certyfikaty. Gorąco polecam zajrzeć.

m.


:: 25 kwietnia 2008 ::


Współczesna sztuka japońska w Krakowie

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie zaprasza na otwarcie wystawy "Friends", które odbędzie się 25 kwietnia o godz. 18.00.Trzej artyści japońscy – Osamitsu Kadota, Kiyokatsu Matsumiya i Jirō Naitō – od lat działają na scenie międzynarodowej. należą do tego samego pokolenia, ukształtowanego przez podobne myślenie polityczno-społeczne, tendencje kulturalno-artystyczne oraz nurty filozoficzne naszych czasów. Wszystkie te wpływy zostały przez nich przetworzone indywidualnie, dlatego też sztuka każdego z artystów jest inna.

Przyjaźń Matsumiyi z Mangghą zapoczątkowała wystawa, którą Kiyokatsu miał tutaj dziesięć lat temu. W pewnym sensie obecna ekspozycja jest zwieńczeniem tej przyjaźni. Artyści mają nadzieję, że ich wystawa pokaże przekrój pewnego fragmentu współczesnej sztuki japońskiej, pomoże zrozumieć Japonię i zachęci do głębszego jej poznania.

Wystawa czynna do 15 czerwca 2008.

b.

:: 28 kwietnia 2008 ::


Herbaciano-kaligraficznie

Kolejny polski blog, o którym wspomnieć należy. Herbaciano-kaligraficznie istnieje już dosyć długo i na szczęście dosyć często jest aktualizowany. Głównymi tematami są - jak sama nazwa wskazuje - kwestie związane z herbatą i kaligrafią, chociaż nie brakuje również wpisów o innych zjawiskach, m.in. bonsai, kuchnia czy też ogólnie o kulturze azjatyckiej. I na dodatek - warto zajrzeć na polecany inne strony.

b.


:: 30 kwietnia 2008 ::


Ulice Tokio

Obecnie jest niezliczona liczba stron poświęconych modzie ulicznej w Japonii - nie wspominając już o samych magazynach i wydawnictwach, w tym najsłynniejsze "Fruits".Jednym z moich ulubionych miejsce jest Toyko Street Style, gdzie można oglądać miejską modę w zależności od dzielnicy Tokio. Strona jest aktualizowana dosyć często i zapewne każdy znajdzie coś dla siebie.

b.::

2021
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2020
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2019
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2018
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2017
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2016
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2015
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2014
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2013
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2012
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2011
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2010
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2009
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2008
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2007
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień


RSS