:: 02 kwietnia 2010 ::


Pałeczki z króliczkiem

W Polsce zbliżają się Święta Wielkanocne. Wszędzie pełno króliczków, kurczaczków i kolorowych pisanek. Japończycy też kochają króliczki. I tak małe japońskie dzieci, które mają problemy z prawidłowym trzymaniem pałeczek, często używają do tego specjalnych sztućców. Nam się bardzo spodobały pałeczki z króliczkiem.

WESOŁYCH ŚWIĄT!

:: 09 kwietnia 2010 ::


Wywiad z pesymistą

W najnowszym numerze "Polityki" (nr 15 z 10 kwietnia) można przeczytać bardzo ciekawy wywiad z jednym z najwybitniejszych japońskich animatorów - Hayao Miyazakim.

Dowiadujemy się z niego m.in., że Miyazaki nigdy nie pisze scenariuszy, że rozpoczyna film nie wiedząc, w którą stronę rozwinie się historia. No i choć jego filmy pełne są nadziei i wiary w dobro, to on sam jest pesymistą, który nie chce swojego zwątpienia sączyć w serca młodych ludzi.

Na pytanie, skąd się bierze jego pesymizm odpowiada:

"Chciałbym, żeby świat wyglądał trochę inaczej. Rozwój cywilizacji ma jednak swoją cenę. Dobrze by było na przykład, żeby w Tokio mieszkało kilka milinów ludzi mniej. Albo żeby w rzekach płynęła czysta woda. Ale mówienie o globalizacji, brudzie i zanieczyszczeniu środowiska jest strasznie nudne. Zamiast narzekać, lepiej pozbierać śmieci w okolicy. Ja to robię codziennie. Po śniadaniu sprzątam odpadki, które inni zostawili wokół mojego domu."

mk
:: 13 kwietnia 2010 ::


AmazarashiDJ Krush zremiksował utwór "Hikari, Saiko" japońskiego zespołu Amazarashi. Posłuchajcie na ich MySpacie. Z racji wielkiej miłości do DJ Krusha polecam gorąco.

b.


:: 13 kwietnia 2010 ::


Enzymy morskich bakterii w mikroflorze jelit Japończyków

W najnowszym numerze „Nature” (Nature 464, 908-912 z 8 kwietnia 2010 roku) można przeczytać ciekawy artukuł z którego dowiadujemy się, że Japończycy mają super moc trawienia glonów, dzięki obecności enzymu morskich bakterii (Bacteroides plebeius). Związane jest to bez wątpienia z tym, że wodorosty od wieków stanowiły ważny element codziennej diety Japończyków (obecnie: 14.2g dziennie na osobę); szczególnie popularny jest wodorost z rodzaju Porphyra znany wszystkim jako nori.

Niestety jakby ktoś chciał posiąść „super moc trawienia glonów”, to nie będzie to takie proste. Samo jedzenie glonów już nie wystarczy. Glony, choć bardzo pożywne i dostępne w Japonii dosłownie na każdym kroku, są niestety zbyt sterylne.

Dawniej ludzie nie jedli tak sterylnie przetworzonego pokarmu i ich organizm cały czas miał styczność z różnego rodzaju bakteriami.

Nie wiadomo kiedy i jak, ale w którymś momencie w organiźmie Japończyków pojawił się enzym, który trawi glony.

Po raz pierwszy odkryto tak znaczącą etniczną różnicę w florze bakteryjnej jelit. Naukowcy teraz badają związek tych różnic z otyłością.

mk
:: 14 kwietnia 2010 ::


Para Roku 2010 (2010 Naisu Kappuru)

Ogłoszono dzisiaj wyniku plebiscytu na najmilszą parę roku 2010. Tytuł otrzymały trzy pary:Uroczystość miała miejsce na tydzień przed Dniem Dobrych Małżonków (Yoi Fūfu no Hi), które jest jednym z wielu japońskich świąt medialnych.
Zostało ono wymyślone w 1994 przez jedno z największych japońskich wydawnictw, prawdziwego giganta komiksowego – Kodansha i ma na celu promowanie więzi rodzinnych i partnerskich. Znajduje się w samym środku sezonu japońskich świąt rodzinnych (3.03 – Święto Lalek, 5.05 – Dzień Dziecka, druga niedziela maja – Dzień Matki, trzecia niedziela czerwca – Dzień Ojca) i przypada na 22 kwietnia.
Najbardziej znanym japońskim świętem medialnym jest oczywiście Biały Dzień (Howaito dē)– święto wymyślone i rozpowszechnione przez producentów słodyczy (sic!).
Ciekawe, że parę lat przed Kodansha, powstanie 22 listopada Dnia Dobrych Małżonków zaproponowała organizacja społeczna Yoka Kaihatsu Centā. Zaproponowana nazwa w oryginale brzmiała „Ii Fūfu no Hi”, a nie „ Yoi Fūfu no Hi”, ale tłumaczy się ją tak samo. Pierwsza nazwa brzmi chyba trochę lepiej. Kodansha zdecydowała się jednak na drugą, bo pierwsza została zapewne zastrzeżona.
Wspomniana wcześniej organizacja (przekształcona później w Centrum Badania Japońskiej Produktwności Nihon Seisansei Honbu) zorganizowała raz, w 2006 roku, plebiscyt na Partnerów Roku (Pātonā obu za iyā), ale "stety,niestety"na tym jednym razie się skończyło.

mk


:: 15 kwietnia 2010 ::


WyobcowaniNa kanale Planete można obejrzeć dokument "Wyobcowani. Cudzoziemcy w Tokio". Niemiecki reżyser Veit Helmer przybliża życie kilku osób, "obcych", którzy zamieszkali w stolicy Japonii.

Najbliższe emisje: niedziela, 18 kwietnia o godz. 17.25 oraz piątek 23 kwietnia godz. 00:30.

b.


:: 20 kwietnia 2010 ::


Gimme Your 30 Minutes

Kolejna porcja muzyki. Tym razem polecamy coś z elektroniki.Himuro Yoshiteru debiutował z końcem lat 90. Jego muzykę nie należy szufladkować, łączy różne gatunki i klimaty - co akurat jest cechą mocno charakterystyczną dla japońskiej elektroniki. Do posłuchania polecamy mix "Gimme Your 30 Minutes", a następnie więcej na MySpace, gdzie można posłuchać kawałków z nowej płyty.

b.


:: 21 kwietnia 2010 ::


Spotkanie z mistrzem nō

Ambasada zaprasza na spotkanie z Akirą Matsui - mistrzem teatru nō, które odbędzie się 28 kwietnia o godz. 17.00 w Wydziale Informacji i Kultury Ambasady Japonii, przy Al. Ujazdowskich 51 w Warszawie.Akira Matsui urodził się w 1946 roku. Naukę aktorstwa w teatrze nō rozpoczął w wieku 7 lat. Obecnie jako aktor i nauczyciel propaguje ideę teatru nō na świecie. Matsui odznaczony jest tytułem „niematerialnego skarbu kultury”. Od ponad 30 lat odwiedza ze swoimi spektaklami i wykładami o teatrze różne kraje na całym świecie, jednocześnie poszukuje nowych form wyrazu i stylu. Jak sam mówi: Chcę skonfrontować nō z nowymi możliwościami ekspresji.

W ramach spotkanie wykład, fragmenty sztuk w wykonaniu mistrza oraz pokaz filmu. Wykład będzie w języku japońskich, ale przewidziano tłumaczenie na polski.

Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc Ambasada prosi o dokonanie rezerwacji - szczegóły na ich stronie.

b.


:: 22 kwietnia 2010 ::


Rāmen za ¥10000Powszechnie wiadomo, że Japończycy uwielbiają rāmen (zupa z makaronem). Kochają go tak bardzo, że stworzyli nawet muzeum w całości poświęcone tej "potrawie" (czynne przez cały rok w Jokohamie).

Dla smakoszy tej zupy powstała też w centrum Tokio restauracja Fujimakigekijō(5 min Tōkyū z Shibuyi) czynna tylko przez 3 dni w tygodniu - od piątku do niedzieli, gdzie serwują tylko jedną potrawę - rāmen za niebagatelną sumkę 1 mana (¥10000 ≈ 300 PLN).

Niestety nie można się tam dostać, jeśli się nie ma odpowiedniego członkostwa lub specjalnego zaproszenia (do dostania po zjedzeniu rāmen za ¥1500 w ASIAN BOWL w Kanda, Tokio lub Karigekijōmen w Sapporo). Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja (3 dni przed).

Powyżej - zdjęcie mistrza Masakazu Fujimaki wraz ze swoim dziełem. Poniżej - zdjęcie rāmen za ponad 300 złotych. Ciekawe, czy naprawdę jest taki smaczny?!

mk
:: 25 kwietnia 2010 ::


Wodne wzgórze

Znane japońskie studio dizajnerskie i architektoniczne Suppose Design Office przygotowało propozycję renowacji terenów w Ichiharze. W projekcie wygląda jak ogród/park z wieżami o różnej wysokości. Więcej zdjęć na stronie Suppose.Suppose Design Office jest pracownią architekta Makoto Tanijiri, które założył je w 2000 roku. Z typowym japońskim zajęciem Tanijiri podkreśla, że dla niego ważne jest "codzienne życie", do którego pragnie wnieść pewną dozę "nowości". W założeniu ma to przyczynić się do poprawy odczuwania satysfakcji estetycznej i funkcjonalnej danej przestrzeni.

b.


:: 25 kwietnia 2010 ::


DJ Krush w Białymstoku

Dużym zaskoczeniem jest dla mnie informacja, iż DJ Krush, w ramach europejskiej trasy, zagra na jedynym koncercie w Polsce, w Białymstoku. Japoński muzyk wystąpi 28 kwietnia w klubie Fama.Informacje na stronie Białostockiego Ośrodka Kultury.

b.
:: 26 kwietnia 2010 ::


Japońskie dokumenty

Od 7 do 16 maja w Warszawie odbędzie się Planete Doc Review, czyli festiwal filmów dokumentalnych. W tegorocznej edycji będzie można zobaczyć dwa filmy o Japonii.Pierwszy to "Ito. Kapłan w wielkim mieście", który opowiada historię byłego boksera, który zrezygnował z kariery po kontuzji oka i załamaniu psychicznym i został… buddyjskim mnichem. (więcej o filmie tutaj).

Drugi film to "Medytacja" - 8-minutowa animacja próbująca ukazać, co widać podczas głębokiej medytacji (więcej)

Filmy festiwalowe będą również pokazywane w dniach 7-9 maja w 20 kinach w Polsce. Więcej informacji na oficjalnej stronie.

b.


:: 26 kwietnia 2010 ::


Gitarowe improwizacje

Kolejna dobra wiadomość. We Wrocławiu wystąpi Kazuhisa Uchihashi - jeden z najważniejszych gitarzystów-improwizatorów, wielka postać japońskiej awangardy. Więcej o nim i jego drodze muzycznej można przeczytać tutaj.

Zachęcamy do posłuchania fragmentu jego występu, który odbył się 3 lata temu w Warszawie.
Koncert odbędzie się 14 maja o godz. 20.00 w klubie Firlej.

b.


:: 26 kwietnia 2010 ::


Średnia roczna pensja ¥38,300,000(≈ 1,200,000 PLN)Japoński Związek Zawodowych Graczy Baseballa (JPBPA) ogłosił dzisiaj, że średnie roczne wynagrodzenie zawodników zrzeszonych w ich organizacji w 2009 roku wynosiło 38,300,000 jenów . Mimo kryzysu światowych rynków finansowych, jest to najlepszy wynik od 1988 roku. Najwięcej zarobili zawodnicy Hanshin Tigers i aż 74 graczy (10% związku) zarobiło ponad 100,000,000 jenów (≈ 3,091,196 PLN).

mk


:: 28 kwietnia 2010 ::


Japonia - społeczeństwo nierówności

Niedawno pisaliśmy o rekordowo wysokich zarobkach japońskich baseballistów. Warto, więc przypomnieć, że ponad 16% japońskiego społeczeństwa (blisko 20 mln ludzi) żyje poniżej granicy ubóstwa. Dla porównania, w Ameryce wskaźnik ten wynosi około 17% społeczeństwa.

O rażących nierównościach mówi się w Japonii już od kilku lat. W 2006 roku neologizm - kakusa shakai 格差社会 (społeczeństwo nierówności)został nawet wybrany Słowem Roku.

Japończycy zaczęli mieć poważny problem z biedą już na początku lat 90., po tym jak krajem wstrząsnął potężny kryzys gospodarczy, ale wiele osób uważa, że rząd ukrywał prawdę. ( Polityka Nr 18 z 1 maja 2010 )

mk


:: 28 kwietnia 2010 ::


WIDELEC: Top 10 najdziwniejszych japońskich reklam

Polecamy ranking japońskich reklam na stronie WIDELCA: Top 10 najdziwniejszych japońskich reklam

Na pierwszym miejscu znalazła się reklama zupki z blondynka i "wystrzałowymi" bohaterami w rolach głównych. Co wy na to?

mk

:: 30 kwietnia 2010 ::


Muzyka filmowa wg Umebayashi

Dobrych wieści ciąg dalszy. Już niedługo rusza 3 edycja Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. Wśród gości specjalnych - postać wyjątkowa - japoński kompozytor Shigeru Umebayashi. Napisał on muzykę do ponad 40 filmów, nie tylko japońskich, m.in. do "Yumeji" (reż. Seijun Suzuk), "Hikari no ame" (reż. Banmei Takahashi), "Onmyoji" (reż. Yōjirō Takita) , "Spragnieni miłości" i "2046" (reż. Wong Kar Wai) czy "Cesarzowa" (reż. Zhang Yimou).

Podczas festiwalu będzie można spotkać się z Umebayashim - spotkanie 20 maja o godz. 14.00.

Na festiwalu zagości również Tan Dun, chiński kompozytor, znany z muzyki do "Hero" czy "Przyczajony tygrys, ukryty smok".Polecamy oficjalną stronę kompozytora oraz stronę Festiwalu.

b.::

2021
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2020
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2019
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2018
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2017
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2016
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2015
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2014
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2013
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2012
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2011
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2010
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2009
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2008
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2007
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień


RSS