:: 24 października 2013 ::


Cytra koto

Dla tych, którzy „w ciemno” wybierają się na Jazztopadowy koncert...Nazwa koto obecnie odnosi się do cytry japońskiej, ale pierwotnie tym terminem określano wszystkie instrumenty strunowe (szarpane chordofony) w Japonii. Koto przywędrowało na Wyspy Japońskie z Chin, gdzie popularna była siedmiostrunowa cytra qin.

Japońskie koto wywodzi się od chińskiej cytry se z przesuwnymi mostkami (progami). Pierwsze japońskie wersje tego instrumentu wagon i gakusō miały sześć strun i sześć progów. Z czasem, pod wpływem mody chińskiej liczba strun wzrosła do dwunastu a nawet trzynastu i narodziła się dworska odmiana cytry, czyli koto.

Koto podobno najlepiej brzmi solo. To przekonanie wywodzi się z IX w, kiedy to Fujiwara no Sadatoshi zaprezentował chińskie solowe utwory na dworską cytrę.

Trudno dotrzeć do historycznych zapisków na temat tego instrumentu, a tym bardziej do zapisanych utworów, ponieważ nauczano tylko wybranych, a nauka prowadzona była ze słuchu i poprzez naśladownictwo. Najwięcej informacji pochodzi z literatury pięknej, głównie z Utsubo monogatari oraz Genji monogatari.

Tradycyjna muzyka na koto, która kształtowała się w XII w, opierała się na popularnych muzycznych stylach imayō(pieśni rozrywkowe z X w, które z czasem weszły do repertuaru kurtyzan i wędrownych śpiewaków) i saibara (starojapońskie pieśni ludowe).

Co ciekawe, jedna ze szkół, Tsukushi, przetrwała do czasów współczesnych. Styl ten nazywany jest tsukushigoto i wywodzi się od kapłana Kenjuna (1547-1636), który skomponował dziesięć pieśni inspirowanych gatunkiem kamiuta. Uważa się, że styl ten łączy dawną klasyczną muzykę dworską na koto ze współczesnym stylem gry na tym instrumencie.

Pod koniec XVII w zaczęto muzykę koto łączyć z innymi instrumentami. Najpierw był duet koto i shamisen, potem zastosowano styl jiuta (pierwotnie tak nazywano pieśni z Kioto) z akompaniamentem fletu shakuhachi aż powstała „muzyka na trzech”, czyli sankyoku.

W XIX w utworach na cytrę zaczęto kłaść nacisk na pierwszoplanową rolę wokalu.

Można by się spodziewać, że wiek XX przyniesie spadek zainteresowania tradycyjną muzyką na cytrę, jednak właśnie czasy współczesne okazały się najbardziej płodne. Zaczęto bowiem łączyć brzmienie koto z zachodnimi instrumentami.

Największy wkład w nowe brzmienie cytry japońskiej mieli Miyagi Michio (1894-1956)
oraz Nakanohima Kin'ichi (1904-1984)

Dla spragnionych wiedzy:
Mikołaj Melanowicz, Literatura japońska, PIW, Warszawa 1994, tom I.
William P. Malm, Traditional Japanese Music and Musical Instruments, Kodansha International, Tokio 2000.

m.


:: 08 października 2013 ::


Jazztopad 2013

22 i 23 listopada we Wrocławiu w ramach festiwalu Jazztopad będą miały miejsce dwa japonizujące koncerty.

W piątek (22 listopada, Synagoga pod Białym Bocianem, godzina 19:00) w pierwszej części azjatyckiego koncertu wystąpią japońcy muzycy w ramach międzynarodowej współpracy Jazztopadu i Tokyo Jazz Festival.

W sobotę (23 listopada, Filharmonia, godzina 19:00) zagra Quasimode i Michiyo Yagi Trio. To będzie koncert z koto (japońska cytra) w roli głównej.

I jeśli ten koncert będzie tylko w połowie tak dobry, jak zeszłoroczny koreański na cytrę geomungo (Heo Yoon-Jeong, Aram Lee i Bracia Oleś), to będzie doskonały...

Bilety już od 30 zł.

m.


:: 01 marca 2013 ::


Koncert Tabaty Mitsuru

We wrocławskim Klubie Firlej
w środę 6 marca o godzinie 20:00 będzie miał miejsce koncert Tabaty Mitsuru.

Koncert opisany jest jako „free improvisation/psychodelic/industrial”.

Kto ma blisko lub komu po drodze, chyba nie będzie żałował. Bilety po 15 lub 20 zł.

m.


:: 09 listopada 2012 ::


Jazztopad wschodnio

Wrocław rozpieszcza nas ostatnio kulturalnymi akcentami dalekowschodnimi... Tym razem udało mi się załapać na koncert z pogranicza kulturowego.
W ramach festiwalu Jazztopad 2012 10 i 11 listopada odbędzie się
Weekend Koreański, na którym będzie królował mój ulubiony instrument – cytra geomungo.

Dla zainteresowanych dwa kocerty: Goemungo Factory i Heo Yoon-Jeong z braćmi Oleś.

Warto się wybrać deszczową porą.
m.


:: 04 lipca 2011 ::


Podrzucone

Hmm, narzekam ostatnio na nasze czasy... I oto kolejny przykład: jakie czasy, tacy idole...

Niespodzinka dla fanów

Jak zwykle to Japonia przoduje w ciekawych zjawiskach socjo- (i tu warto pomyśleć nad końcówką)...

m.


:: 25 maja 2011 ::


MONO we WRO

Już za 2 dni, czyli 27 maja o godzinie 20:00 we wrocławskim ODA Firlej odbędzie się koncert japońskiego kwartetu post-rockowego MONO.Muzyka nie tylko ciekawa, ale zaskakująca, zróżnicowana i nie do końca japońska.

Obecność obowiązkowa!
m.


:: 07 października 2010 ::


El Fog we Wrocławiu

Podczas festiwalu Synesthesia Festival wystąpi japoński muzyk - Masayoshi Fujita, czyli El Fog. Wykorzystuje pograniczne brzmienia jazzu, splatając go z dubem, ambientem i - jak ładnie ktoś określił - z ciszą. Wykorzystuje w swojej muzyce wibrafon, chociaż na zupełnie innych zasadach niż tradycyjni muzycy.Polecamy jego MySpace oraz oczywiście Facebooka.

Festiwal już niedługo - od 22 do 24 października.

b.


:: 26 kwietnia 2010 ::


Gitarowe improwizacje

Kolejna dobra wiadomość. We Wrocławiu wystąpi Kazuhisa Uchihashi - jeden z najważniejszych gitarzystów-improwizatorów, wielka postać japońskiej awangardy. Więcej o nim i jego drodze muzycznej można przeczytać tutaj.

Zachęcamy do posłuchania fragmentu jego występu, który odbył się 3 lata temu w Warszawie.
Koncert odbędzie się 14 maja o godz. 20.00 w klubie Firlej.

b.


:: 25 kwietnia 2010 ::


DJ Krush w Białymstoku

Dużym zaskoczeniem jest dla mnie informacja, iż DJ Krush, w ramach europejskiej trasy, zagra na jedynym koncercie w Polsce, w Białymstoku. Japoński muzyk wystąpi 28 kwietnia w klubie Fama.Informacje na stronie Białostockiego Ośrodka Kultury.

b.
:: 20 kwietnia 2010 ::


Gimme Your 30 Minutes

Kolejna porcja muzyki. Tym razem polecamy coś z elektroniki.Himuro Yoshiteru debiutował z końcem lat 90. Jego muzykę nie należy szufladkować, łączy różne gatunki i klimaty - co akurat jest cechą mocno charakterystyczną dla japońskiej elektroniki. Do posłuchania polecamy mix "Gimme Your 30 Minutes", a następnie więcej na MySpace, gdzie można posłuchać kawałków z nowej płyty.

b.


:: 13 kwietnia 2010 ::


AmazarashiDJ Krush zremiksował utwór "Hikari, Saiko" japońskiego zespołu Amazarashi. Posłuchajcie na ich MySpacie. Z racji wielkiej miłości do DJ Krusha polecam gorąco.

b.


:: 16 marca 2010 ::


Japońskie skrzypce we Wrocławiu

Midori Gotō (występuje jako Midori) to japońska skrzypaczka, która swój pierwszy koncert dała w wieku 7 lat. Urodziła się w 1972 roku w Osace, ale od 1981 roku mieszkała w Nowym Jorku, gdzie jej kariera nabrała skrzydeł.Obecnie skrzypaczka współpracuje m.in. z orkiestrami filharmonii: nowojorskiej, Los Angeles, San Francisco, bostońskiej, filadelfijskiej, paryskiej, berlińskiej, wiedeńskiej, Royal Concertgebouw Orchestra.

Midori wystąpi w Filharmonii Wrocławskiej 16 marca o godz. 19.00. Artystka wykona cztery niezwykle zróżnicowane sonaty skrzypcowe (Hindemith, Schumann, Bach, Saint-Saëns), a towarzyszyć jej będzie na fortepianie Ozgur Aydin.

Więcej informacji o Midori na jej stronie, zaś o koncercie na stronie filmharmonii.

b.


:: 18 stycznia 2010 ::


Japońska muzyka 2000-2009Nie raz już polecaliśmy stronę Néojaponisme i tym razem znowu do niej odsyłamy. Pojawiło się tam bowiem bardzo dobre podsumowanie japońskiej muzyki ostatniej dekady. Głównie o J-Pop i scenie alternatywnej.

Do poczytania i przejrzenia linków.

b.


:: 04 stycznia 2010 ::


Mouse on the Keys w Polsce!Swego czasu pisaliśmy o japońskim zespole Mouse on the Keys. Jak się okazuje - grupa wystąpi w Polsce.

Według serwisu Nowa Muzyka Mouse on the Keys wystąpią trzy razy:
- 9 marca - Gdynia, Klub Ucho
- 11 marca - Wrocław, Firlej
- 12 marca - Kraków, Klub Re

b.


:: 03 listopada 2009 ::


OOIOOW sierpniu w Japonii (w październiku w USA i Europie) ukazał się "Armonico Hewa" - szósty album znanego żeńskiego zespołu OOIOO, którego muzykę można opisać jako rock eksperymentalny, jednak - oczywiście - jest to tylko szufladka. Jest to poboczny projekt Yoshimi P-We, perkusistki Boredoms. Muzycznie jest ciut lżej niż w macierzystym zespole, co jednak nie oznacza, że gorzej.

Posłuchajcie trochę na ich MySpace.

b.


:: 30 października 2009 ::


Mouse on the Keys

Portal Nowa Muzyka przywołał bardzo ciekawe japońskie trio, których muzyka teoretycznie jest zakwalifikowana jako jazz, to bez wątpienia wychodzi poza standardowe rozumienie.Muzyka Mouse on the Keys opiera się na perkusji i dwóch fortepianach. Trzeba posłuchać! (a i teledyski są interesujące).

b.


:: 24 maja 2009 ::


Toshinori Kondo w Warszawie

Podczas tegorocznej edycji Warsaw Electronic Festival wystąpi słynny japoński muzyk Toshinori Kondo. Jest jednym z najciekawszych twórców z kręgu awangardowego jazzu, którzy eksperymentują z muzyką elektroniczną. Współpracował m.in. z DJ Krushem, Billem Laswellem i Johnem Zornem. Więcej o muzyku możecie dowiedzieć się tutaj.Koncert odbędzie się 6 czerwca - więcej informacji o wydarzeniu na serwisie Nowamuzyka.pl oraz na stronie festiwalu.

b.


:: 23 kwietnia 2009 ::


Ryoji Ikeda we WrocławiuJapoński muzyk, który na stałe mieszka w Nowym Jorku, przyjedzie na koncert do Wrocławia. Ryoji Ikeda wystąpi 16 maja w Browarze Mieszczańskim w ramach III Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Elektroakustycznej Musica Electronica Nova.

b.


:: 27 lutego 2009 ::


Nowa płyta Tujiko NorikoJapońska artystka Tujiko Noriko wraz z Lawrencem English i Johnem Chantlerem nagrali płytę o tytule "U". Album ukazał się poprzez wytwórnię Room40. Na ich stronie znajduje się jeden jeden utwór z tej płyty do ściągnięcia i posłuchania.

b.


:: 09 stycznia 2009 ::


Masaru Saito w Vombat RadioJak podaje serwis NowaMuzyka na stronie internetowej Vombat Radio 18 stycznia o godz. 13.00 będzie można posłuchać koncertu Masaru Saito. Japoński muzyk tworzy w stylu minmal/ ambient/ dub techno. Jego utwory można znaleźć na MySpace.

Miłego słuchania!

b.Starsze wpisy ::

2021
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2020
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2019
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2018
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2017
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2016
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2015
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2014
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2013
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2012
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2011
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2010
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2009
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2008
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2007
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień


RSS