:: 01 października 2013 ::


Zazen

Sporo osób w moim otoczeniu ostatnio skarży się na zabieganie, przytłoczenie i zagubienie w codziennym życiu i w naszym szalonym świecie...

Rady na to chyba nie ma, ale jest zazen...

Może warto poćwiczyć trochę uważność i skupienie?

Medytacja zazen to prosty (a jednocześnie nie-prosty) sposób na radzenie sobie ze sobą i światem otaczającym.

Fajnie byłoby posiedzieć w jakiejś świątyni lub klasztorze u źródła w Japonii... Obcokrajowcy witani są z otwartymi ramionami, choć często nie ma taryfy ulgowej językowo i objaśnienia oraz materiały pomocnicze serwowane są w oryginale...


Dla angielskojęzycznych zainteresowanych szkoła Soto przygotowała jednak stronę internetową. Można na niej znaleźć praktyczne wskazówki na temat siedzenia i inne ciekawe zagadnienia z zakresu zen.

Dla zaintrygowanych, a jeszcze nie przekonanych, do poczytania klasyczna już pozycja (nowe wydanie) Philipa Kapleau Trzy filary zenDla przekonanych do siedzenia, dla których odległości od Japonii nie jest wymówką, informacje na temat polskich ośrodków buddyjskich.

m.

* Philip Kapleau, Trzy filary zen, Galaktyka 2012.


:: 26 sierpnia 2013 ::


Keiko w Urasenke

Nie przypuszczałam, że kiedyś mi się to uda...

Ale...

Mimo że kawał drogi, to jednak udało mi się rozpocząć reaktywację nauki ceremonii herbacianej, a to dzięki uprzejmości Warszawskiemu Oddziałowi Urasenke, który uległ moim prośbom o przygarnięcie.Moje pierwsze keiko trwało ponad plan (5 godzin), bo w międzyczasie spontanicznie wynikło oglądanie ceramicznych skarbów (czarek) ze szczegółowymi i fachowymi wyjaśnieniami (bo były też na spotkaniu dwie ceramiczki)...

W czasie samego keiko mieliśmy okazję wypić i koicha i usucha, a ja miałam czas na minarai (czyli naukę poprzez obserwację) i odświeżenie własnych umiejętności.

Wyszłam absolutnie zachwycona atmosferą spotkania i gospodarzami.

Teraz tylko cała sztuka w tym, by zgrać plan tak, by móc w miarę regularnie bywać w Warszawie...
m.


:: 20 sierpnia 2013 ::


Brama japońska

XIX w obfitował w mniej lub bardziej udane próby przeniesienia estetyki japońskiej na grunt europejski.

Czasami się to udawało (przykłady inspiracji Moneta, Lautreca, Tiffany'ego), a czasami nie.

Takim bardzo średnim przykładem inspiracji jest „Brama Japońska”, która stanowi południowe wejście (od strony Odry) do wrocławskiego ZOO:

Był też we Wrocławiu inny ciekawy przykład (nieco późniejszy, a istniejący do 1997 roku), czyli pagoda (z dykty chyba) na stawie w Ogrodzie Japońskim...

Ale zniknął wraz z przeorganizowaniem ogrodu przez japońskich specjalistów od ogrodnictwa w 1997 roku...

m.


:: 16 sierpnia 2013 ::


Czwartkowe przyczajenie w Czajowni

Nareszcie! I mnie się udało dotrzeć do fantastycznego miejsca w naszym Wro!

Czajownia to (chyba wciąż) jedyne miejsce, gdzie można napić się matchi i wybrać coś z przeogromnego zbioru herbat, w tym japońskich...

Przesiedzieliśmy tam pół dnia w ogródku...Na pierwszy ogień poszły matchowe słodkości:


kulki z kokosem


napój matchowy z brzoskiwnią


śmietankowe lody szczodrze obsypane

i matcha parzona klasycznie z mini rytuałem utrzepywania bambusowym pędzlem chasen

.

Dla głodnych serwowane są dania z kuchni arabskiej, w tle unosi się zapach fajki wodnej i do tego szmer wody przelewającej się z japońskiego bambusowego kranika... Aż nie chce się wychodzić...

A to wszystko w samym centrum miasta.

m.:: 25 marca 2013 ::


Sento Spa

W pewnej (całkiem poważnej i wiarygodnej) gazecie czytałam o tzw. euro absurdach i, przy okazji, wyłowiłam całkiem interesującą informację dla tzw. „miłośników Japonii w Polsce”.

Jest takie luksusowe miejsce w naszym zgrzebnym kraju, które nazywa się Klekotki Sento Spa.

Na stronie tego przybytku można przeczytać takie oto zaproszenie:

"Serdecznie zapraszamy do skorzystania z oferty Klekotki Sento Spa, jedynego w Europie, tak dużego kompleksu Spa inspirowany kulturą japońskich tradycji łaziebnych."


W ramach fascynacji Japonią można wykupić pakiet zabiegów o japonizujących nazwach: Bambusowy Dotyk, Kwiat Wiśni, Energia Fuji, Bijin, Blask Amaterasu, Moc Herbaty, Energia Wschodzącego Słońca, Siła Smoka, Tajemnica Bodai, Zregenerowany Sensei...

Co "japońskiego" jest w ofercie? Między innymi: masaż kijami bambusowymi, peeling ryżowy, samurajski masaż miotełkami bambusowymi, sauna musziburo (pisownia oryginalna) i ziołowe ofuro...

I mam kłopot: bo nie wiem, czy się cieszyć, że coś takiego powstało, czy raczej martwić, bo oferta skierowana jest zapewne do tych ludzi, którzy „na weekend latają na suszi do Tokio”.

m.


:: 20 marca 2013 ::


Wrocławskie hanami

Paweł Musiałowski, czyli MrJedi, który wydał ostatnio książkę „Japonia oczami fana” organizuje 20 kwietnia we Wrocławiu hanami z prawdziwego japońskiego zdarzenia.


Zaprasza wszystkich uczniów MATSUMI, a także wszystkich, którym do Wrocławia blisko lub po drodze. Szczegóły tutaj.

Zaklepujemy ładną pogodę i szykujemy yukaty i benta.

m.


:: 19 marca 2013 ::


Yukata domowej roboty na hanami?

Jako, że jak tylko przestanie padać śnieg i drzewa się zazielenią, planowane jest hanami z prawdziwego zdarzenia, to spontanicznie szykują się warsztaty szycia yukat w naszej szkółce.

A zatem dziś kilka inspiracji kimonowo-yukatowych pod kątem odejścia od standardów. Krateczki, kropeczki, koronki i elementy europejskie.

Świetny sposób na dostosowanie raczej yukaty niż kimona (bo nie będzie trzeba wielu akcesoriów) do naszej kulturowej rzeczywistości...
A może aplikacje koronkowe?

Efekty będzie można zobaczyć już niedługo.

m.


:: 23 października 2012 ::


Świat miejscem prawdy


W ramach II Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego w grudniu można będzie wziąć udział w warsztatach tańca butō prowadzonych przez Daisuke Yoshimoto.

To nie pierwszy raz... Mistrz corocznie przyjeżdża do Wrocławia na spektakle i warsztaty.

W tym roku początek 3 grudnia.

3,4,5 grudnia od godziny 17:00 do 20:00 będą odbywać się warsztaty, a 7 i 8 grudnia o godzinie 19:00 będzie miał miejsce jego spektakl Kitabara ciała.

Natomiast na 9 grudnia zaplanowane są jeszcze dwa spektakle japońskie: o godzinie 19:00 Beyer Kie Ishikawy i o 20:00 Stuletni zegar RitsukoTakahashi.

Szczegóły na stronie Instytutu.

m.


:: 21 września 2012 ::


Japoński minimalizm kulinarny

25 września o godzinie 12:45 zapraszamy na wykład o japońskiej sztuce kulinarnej w ramach serii Kultury dalekie i bliskie - dwa bieguny smaku zatytułowany „Minimalizm japoński”.


Wykład ten poprowadzi Agnieszka Kolbus, należąca do Koła Naukowego DIALOGOS* - sekcja międzynarodowa "Chindie" (Politechnika Wrocławska).

TERMIN: 25 września w godzinach 12:45-13:45
MIEJSCE: Politechnika Wrocławska, Plac Grunwaldzki 11, Budynek C-7, sala 1014


* Koło jest nowe, a w październiku odbędzie się pierwsza rekrutację. Informacje dla chętnych: chindiepwr@gmail.com.

m.


:: 20 sierpnia 2012 ::


Goworów

Weekend udało mi się spędzić w Kotlinie Kłodzkiej w Pensjonacie Terra Sudeta w Goworowie. To takie ukryte miejsce, gdzie pani Małgorzata Olejniczak – pasjonatka i japanofilka propaguje kulturę japońską...

W pensjonacie można wybrać „pokój japoński” udekorowany japońskimi akcentamioraz zamówić kolację japońską.

W menu są: przystawki (pikle, sałata z dipem z matchą i jagodami goji, futomaki, brokuł z dressingiem z czarnego sezamu, makaron soba i sałatka z wakame i ogórka), zupa (misoshiru z wakame) danie główne (kurczak teriyaki z ryżem), deser (lody z matchą) oraz zielona herbata. Można też zamówić wino śliwkowe umeshū.
Kolacja podawana jest w osobnym japońskim gabinecie, w subtelnym i nieco intymnym nastroju w otoczeniu zboru różnorodnych przedmiotów (większość z nich to starocie) z Japonii i japońską muzyką tradycyjną w tle.Z dodatkowych atrakcji można wybrać jeszcze sesję zdjęciową w kimonie, naukę robienia sushi lub warsztaty malarstwa tuszowego sumi-e.
m.:: 09 lipca 2012 ::


Graffiti

Jadę sobie wrocławską ulicą, a tu na ścianie budynku coś takiego:Czyżbyśmy mieli (japonizujący) gang motocyklowy w okolicy?

m.


:: 31 maja 2012 ::


Tatami praktyczne

Pisałam jakiś czas temu o tradycyjnych matach tatami...

Dzisiaj kontynuacja, z racji tego, że dostałam od znajomej Japonki, która wraca do kraju, takie maty.

Sprowadziła je do Polski dla swojego dziecka, żeby nie uczyło się raczkować na zimnych i łysych polskich podłogach.

Tym razem jednak chodzi o maty ciut mniej tradycyjnych, bo:
- o wymiarach 90x90 cm, czyli kwadratowych,
- zrobionych pół na pół z materiałów naturalnych (wierzch) i sztucznych (spód i wnętrze),


wierzch


spód

- o nieobszytych brzegachW szkółce, niestety, już się nie zmieszczą.
A zatem położyłam je u siebie w pokoju. Pasują jak pięść do oka i część pokoju wygląda teraz jak sala treningowa do dżudo.

Ale, ponieważ nie mam kanapy, mam teraz świetne miejsce do wylegiwania się.

m.


:: 25 maja 2012 ::


Biblioteka Koreańska

Mamy we Wrocławiu niewielkie, ale bardzo fajne miejsce...

Biblioteka Koreańska jest darem LG i mieści się w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej na Rynku.
Miejsce niewielkie, wykrojone w niemieckiej Bibliotece Goethego, ale obfitujące w angielskojęzyczne książki na przeróżne tematy związane z Koreą: kultura, historia, ekonomia, sztuki piękne, literatura, tradycje i nauka języka...

Za każdym razem, kiedy oddaję tam książki, mówię sobie, że tym razem już nic nie pożyczam i... wychodzę z kolejnymi wyjątkowymi książkami. Bo nie mogę się powstrzymać, kiedy widzę, że na półkę wróciła jakaś unikalna książka na temat sztuki czy historii Korei, bo przecież na pewno można tam znaleźć jakieś pokrewieństwo czy odwołanie do Japonii.

Jak na razie wrocławska Toshiba nie kwapi się do zorganizowania podobnego miejsca, niestety...


m.


:: 02 marca 2012 ::


JLPT 2012

Dostępne już są informacje na temat tegorocznej letniej edycji egzaminu proficiency z japońskiego Nihongo Nōryoku Shiken.

Egzamin odbędzie się w niedzielę 1 lipca 2012 roku.

Zapisywać można się już od 6 marca do 6 kwietnia 2012 roku

Szczegółowe informacje na stronie Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych.

m.


:: 09 lutego 2012 ::


Mistrzostwa Shōgi w Krakowie

Polskie Stowarzyszenie Shogi zaprasza na Mistrzostwa Europy w Krakowie w Japońskie Szachy, które rozpoczynają się 12 lipca 2012 roku.

Impreza ta po pierwszy raz w historii odbędzie się w Polsce, gdzie z roku na rok wzrasta ilość osób zafascynowanych japońską odmianą szachów.

Shōgi w porównaniu do wersji klasycznej posiadają więcej kombinacji i jest to gra bardziej agresywna.

Rejestracja chętnych już się rozpoczęła, a wśród obecnych graczy pojawi się ubiegłoroczny mistrz Europy oraz profesjonalni gracze z Japonii.

Więcej na temat imprezy na stronie stronie organizatora


m.


:: 09 listopada 2011 ::


Listopad kulturalny

18 listopada 2011 (piątek) o godzinie 19.30 w Zamku Ujazdowskim w Budynku Laboratorium przy ul. Jazdów 2 i 19 listopada 2011 (sobota) o godzinie 20.00 w Domu Kultury "Świt"przy ul. Wysockiego 11 w Warszawie będzie miał miejsce spektakl zespołu teatralnego Minwa-za z Tokio.

Na spektakl zaprasza Ambasada Japonii. A w zaproszeniu można przeczytać więcej na temat tego przedstawiania:

"Japońska Laterna Magica:
zespół teatralny Minwa-za z Tokio i sztuka utsushi-e
Utsushi-e – to rodzaj sztuki scenicznej, po raz pierwszy pokazanej w 1803 roku przez Kameya Toraku I. Głównym rekwizytem jest w niej latarnia magiczna ze slajdami. W czasie przedstawienia są kolejno wyświetlane na specjalnej kurtynie, w taki sposób, by stwarzały wrażenie ruchu postaci. Na jedną opowieść składa się około 100 slajdów. Spektakl utsushi-e jest występem zespołowym, stanowiącym multimedialne połączenie obrazów, narracji i muzyki, opartym na interpretacji znanych i popularnych opowieści, bajek i mang z okresu Edo, a także sztuk kabuki, bunraku i rakugo."m.
:: 05 września 2011 ::


Złota Japonia

Nareszcie dotarłam na wystawę, o której pisałam jakiś czas temu.

Chciałam być sprytna i zaliczyć obie (czyli „Siedem ziół” też), ale w muzeum okazało się, że ziołowa wystawa jeszcze nie wystartowała i nie udało mi się uzyskać ani informacji dlaczego ani od kiedy będzie można ją obejrzeć...

Ekspozycja przedmiotów zdobionych złotem okazała się być niezbyt dużą i mimo że wystawione dzieła sztuki pochodziły głównie z XX wieku, można było zobaczyć kilka naprawdę robiących wrażenie rzeczy...

Wachlarz zdobiony kwadracikami płatków złota


Mini parawan z tuszowymi malunkami (urzekło mnie połączenie złota i... rzepy)


Natsume, czyli pojemnik na herbatę z motywem malw z masy perłowej


Złocony posąg buddy


Czarka do herbaty, niegdyś rozbita, a po sklejeniu ozdobiona na rysie złotem


Ale żeby nie było zbyt poważnie, to na wystawie znalazły się też podkładka pod mysz i karta telefoniczna zdobione płatkami złota.

Wystawa czynna do 30 października w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

m.
:: 02 września 2011 ::


Momiji w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Momiji 紅葉 - czerwony klon japoński, symbolizuje japońską jesień. Sprawia on, że jesienią parki i lasy wyglądają niczym trawione przez płomienie. Znak na jesień 秋 aki nie przez przypadek więc zawiera w sobie element ognia. Niektóre miejsca (najbardziej znana jest Świątynia Kiyomizu w Kioto) wieczorami są specjalnie podświetlane, co dodatkowo wzmacnia efekt. Można wówczas też spotkać "paparazzi momiji", którzy godzinami potrafią swoimi wielkimi aparatami robić zdjęcia tym małym, czerwonym listkom.

Na szczęście nie musimy jechać do Japonii, żeby móc zachwycić się japońską jesienią. Od 3 września do 31 grudnia 2011 w Muzeum Narodowym będzie można podziwiać ekspozycję "Siedem Ziół Jesieni".

mk

Zdjęcie momiji z bliska.
Fotosik darmowy hosting obrazków

Zdjęcie podświetlonej Świątyni Kiyomizu.
Fotosik darmowy hosting obrazków

Zdjęcie "paparazzi momiji".
Fotosik darmowy hosting obrazków


:: 28 lipca 2011 ::


Wrocław muzealnie

Od 25 lipca do 30 października tego roku we wrocławskim Muzeum Narodowym można obejrzeć ekspozycję zatytułowaną „Złota Japonia”, która prezentuje zdobione złotem wyroby z Kraju Kwitnącej Wiśni zgromadzone w Muzeum Narodowym.

Do 28 sierpnia (czyli do dzisiaj) można też jeszcze obejrzeć wystawę metalowych japoników zatytułowaną ”Japońskie wyroby z metalu z kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu” .

Od 3 września do 2 października dostępna będzie kolejna ekspozycja poświęcona sztuce Japonii, tym razem na temat „Siedmiu ziół jesieni”.

Kuratorem wszystkich wystaw jest Dorota Róż-Mielecka.

m.


:: 21 lipca 2011 ::


Prawie wszystko o Japonii

Wczoraj wynikła dyskusja na temat blogów i stron o Japonii i zaczęliśmy się zastanawiać, czy gdzieś komuś chciało się zebrać wszystkie linki do blogów (co mnie interesowało najbardziej) i innych użytecznych stron ku chwale ogólnej informacji.

I okazuje się, że się komuś (na szczęście chciało)...

Sezam bibliograficzny znajdziecie na Rinku.

Jest tam większość wartych zaglądania rzeczy, choć jeszcze nie wszystkie blogi, które podczytujemy w MATSUMI, zostały zlinkowane.

m.Starsze wpisy ::

2021
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2020
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2019
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2018
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2017
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2016
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2015
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2014
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2013
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2012
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2011
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2010
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2009
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2008
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2007
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień


RSS