:: 02 czerwca 2008 ::


O MishimieWydawnictwo Trio wydało właśnie książkę o Mishimie Yukio, autorstwa Beaty Bochorodycz i Estery Żeromskiej. Jak można wyczytać z notki, publikacja skupia się przede wszystkim na charakterystyce twórczości, ale dołączono także trzy sztuki napisane dla shingeki (powstałego pod wpływem kultury Zachodu gatunku teatru nowoczesnego): "Pawilon Ryczącego Jelenia", "Madame de Sade" oraz "Mój przyjaciel Hitler".

b.


:: 04 czerwca 2008 ::


Japoński podcast

Strona Pod the Music jest poświęcona muzyce japońskiej - głównie popowo-rockowej. Regularnie pojawiają się nowe podcasty do ściągnięcia - a w nich dużo japońskiej muzyki (przy każdym zaś wpisie umieszczane są linki do stron prezentowanych grup i artystów). Dodatkowo warto posłuchać audycji dla samych prezenterów, którzy oczywiście mówią po japońsku - kolejny, dobry sposób na osłuchanie się z językiem.

b.

P.S. Na stronie Gazety pojawił się krótki artykuł o Kioto ze zdjęciami. Informujemy, chociaż raczej nie polecamy ze względu na błędy merytoryczne w tekście.


:: 05 czerwca 2008 ::


Odsłonięcie rzeźby Toshihiro Hamano

Przed budynekiem Muzeum Manggha w Krakowie została odsłonięta rzeźba jednego z największych współczesnych artystów japońskich - Toshihiro Hamano. Rzeźba jest darem Artysty dla Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie tymczasowo przekazaną w depozyt Muzeum Manggha.fot. Maria Wiśniewska.

Toshihiro Hamano - malarz, grafik, rysownik i rzeźbiarz, autor wielkoformatowych serigrafii, za które otrzymał Grand Prix na Międzynarodowym Triennale Grafiki w Krakowie w roku 1994. Znany jest także jako organizator licznych wystaw międzynarodowych w swoim kraju i na świecie oraz wybitny myśliciel zen.

Prof. Ryszard Otręba tak o nim mówił:
Dzieła Toshihiro Hamano wyrażają subiektywne odczucie świata i są tak zbudowane, że ich formy i układy nam się podobają – są po prostu piękne. Subiektywne wyjaśnienie upodobania estetycznego ma zastosowanie wówczas, gdy przyjemność, jakiej dostarczają dzieła sztuki, pozwala nam żywiej funkcjonować.


b.


:: 06 czerwca 2008 ::


Rytmy japońskiego serca

W niedziele 8 czerwca o godz. 00:10 na kanale TVP Kultura zostanie wyemitowany dokument poświęcony współczesnej muzyce japońskiej z serii pt. "Rytmy serca".

Film przedstawia, jak wielką wagę ma muzyka w życiu Japonii, ale ukazuje także zależności muzyki japońskiej z muzyką Zachodu. To w Japonii fabryka Yamahy produkuje najwięcej fortepianów na świecie. Również karaoke, element który na stałe wszedł do kultury masowej, jest wynalazkiem Japończyków.

b.:: 12 czerwca 2008 ::


Japońskie automaty

Przyglądając się nowinkom technologicznym dotyczącym japońskim robotom, warto zajrzeć do przeszłości, kiedy jeszcze nie było elektroniki i skomplikowanych mechanizmów opartych na energii z baterii czy prądu. Informacje o pierwszych automatach (czyli mechanizmach, które potrafiły wykonać różne czynności bez bezpośredniego udziału człowieka) pojawiły się m.in. w tekstach chińskich z okresu 2600 roku przed naszą erą.Karakuri to właśnie japońska nazwa na wszelkiego typu automaty. Chociaż przyjmuje się, że nazwa ta obejmuje przede wszystkim mechaniczne lalki z XVIII i XIX wieku, to już we wcześniejszych wiekach na japońskim dworze prezentowane były różnego rodzaju tego typu "zabawki".

Więcej o historii tych automatów można poczytać na Wikipedii. Polecamy także stronę Karakuri, gdzie nie tylko znajdziecie przedstawienie różnego rodzaju japońskich automatów, ale także wiele ciekawych odnośników do innych stron na podobny temat.

b.


:: 22 czerwca 2008 ::


Fotografie przedwojenne

Pod koniec czerwca w Muzeum Sztuki Techniki Japońskiej manggha zostanie otwarta wystawa pt. "Fotografie Ze’eva Aleksandrowicza z podróży do Japonii w 1934".Wystawa zaprezentuje zbiór fotografii Ze’eva (Wilhelma, Wilka) Aleksandrowicza z podróży do Japonii w 1934 roku. 148 wydruków czarno-białych [29 x 44 cm] z 2008 roku, wykonanych na podstawie zeskanowanych negatywów oraz 35 odbitek [8 x 12 cm] z lat trzydziestych. Ich autor, urodzony w Krakowie w znanej żydowskiej rodzinie Aleksandrowiczów, zajmował się fotografią wyłącznie amatorsko. W dwudziestoleciu międzywojennym wiele podróżował, a wszystkie swoje wyprawy dokumentował za pomocą aparatu fotograficznego. Japońskie zdjęcia Aleksandrowicza to interesujący zapis zderzenia Zachodu ze Wschodem, spotkania odmiennych kultur, innych ludzi. W wydaniu Aleksandrowicza jest to – pomimo wielu przeszkód – udana próba przekroczenia bariery kulturowej, a zapewne także językowej, w kontakcie z napotkanymi Japończykami.

Wystawie towarzyszy katalog-album, pierwsza tak obszerna publikacja na temat twórczości fotograficznej i osoby Ze’eva Aleksandrowicza, w opracowaniu graficznym Ryszarda Otręby

Wystawa czynna od 28 czerwca do 31 sierpnia 2008.

b.


:: 23 czerwca 2008 ::


Nowy podręcznik dla 4 kyū!Przy Matsumi Szkole Języka Japońskiego powstało niewielkie wydawnictwo, które przygotowało prawdziwą niespodziankę dla wszystkich osób, które uczą się języka japońskiego.

Właśnie ukazał się podręcznik "Nihongo wa kantan desu yo! Kompletny kurs języka japońskiego - Nihongo Nōryoku Shiken 4 kyū". Jak zatem tytuł wskazuje, książka ta zawiera kompletny materiał, który jest wymagany przy zdawaniu oficjalnego egzaminu z japońskiego JLPT z poziomu 4 kyū.

Podręcznik (liczący ponad 400 stron!) zawiera:
- wprowadzenie ogólne o języku japońskim
- naukę hiragany, katakany i 100 znaków kanji
- objaśnienia gramatyczne po polsku wraz z ćwiczeniami
- dialogi po japońsku
- zestawienia tematyczne (m.in. rodzina, zakupy, moda, pogoda)
- tabele gramatyczne (m.in. klasyfikatory, wzory odmian czasowników)
- słownik polsko-japońsko-polski.

Więcej informacji o podręczniku i możliwości zakupienia na stronie Wydawnictwa. Tam też można ściągnąć fragmenty książki - spis treści oraz jeden rozdział gramatyczny wraz z dialogami.

b.


:: 23 czerwca 2008 ::


Tatsu Aoki na AnimatorzeW Poznaniu w dniach 7-12 lipiec odbędzie się I Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator. Jak podkreślają organizatorzy, festiwal ten na tle innych tego typu wydarzeń w Polsce ma się wyróżniać położeniem nacisku na związki animacji z muzyką.

Wśród jurorów zasiądzie Tatsu Aoki - kompozytor, muzyk, nauczyciel, producent i twórca filmów eksperymentalnych. Zajmuje się on kinem awangardowym i artystycznym od 25 lat. Jest twórcą ponad 50 filmów eksperymentalnych.

Dodatkowo podczas festiwalu odbędzie się retrospektywa jego dzieł - pokaz filmów z muzyką na żywo w wykonaniu autora.

Więcej o festiwalu na oficjalnej stronie.

b.


:: 23 czerwca 2008 ::


Dodatek z kluczem rozwiązań do podręcznika

Informujemy, iż w następnym tygodniu na stronie Matsumi Szkoły Języka Japońskiego ukaże się dodatek do podręcznika "Nihongo wa kantan desu yo! Kompletny kurs języka japońskiego - Nihongo Nōryoku Shiken 4 kyū". Będzie to klucz rozwiązań wszystkich ćwiczeń.

Dodatek będzie można ściągnąć za darmo ze strony.

b.


:: 23 czerwca 2008 ::


Japońska muzyka na Nowych Horyzontach

Jeszcze na stronie 8. Międzynarodowego Festiwalu Era Nowe Horyzonty nie ma szczegółowego programu odnośnie, jakie filmy będzie można zobaczyć (a na pewno będą jakieś japońskie produkcje), ale za to wiadomo już o koncertach festiwalowych.Zapewne każdy z występujących muzyków zasługuje na uwagę, ale my promujemy przede wszystkim koncert Hoppy Kamiyama Solo Piano, który będzie miał miejsce 20 lipca o godz. 22.00 w klubie festiwalowym Arsenał, we Wrocławiu.

Jest to ekscytujący projekt muzyczno-wizualny japońskiego pianisty, kompozytora i aranżera. Repertuar jego to eklektyczna propozycja, gdzie obok interpretacji muzyki klasycznej można usłyszeć dźwięki z obszaru muzyki jazzowej i avant jazzowej. Hoppy to legenda japońskiej sceny jazzowej, free czy rocka progresywnego.

Więcej o Hoppy Kamiyama na jego stronie.

b.


:: 23 czerwca 2008 ::


Witaj w domu, Panie McDonald

W poniedziałek 23 czerwca o godz. 1.10 na kanale TVP Kultura zostanie pokazana bardzo ciekawa komedia japońska "Witaj w domu, Panie McDonald" w reżyserii Koki Mitani.Kilka słów o fabule:
Tokio. O północy lokalna radiostacja ma wyemitować na żywo słuchowisko, które zwyciężyło w amatorskim konkursie na scenariusz radiowy. Jego zwyciężczynią została gospodyni domowa Miyako, która napisała wzruszającą historię dziewczyny uratowanej przez rybaka. Kilka minut przed wejściem na antenę odgrywająca główną rolę w słuchowisku aktorka Nokko Senbon (Keiko Toda) postanawia zmienić imię swojej bohaterki z Ritsuko na Mary Jane. Od tej chwili kolejne osoby biorące udział w tworzeniu słuchowiska wcielają w życie swoje pomysły na modyfikację oryginalnego scenariusza. Historia Ritsuko i rybaka przekształca się w chicagowskie przygody narzeczonego pewnej prawniczki.

b.:: 23 czerwca 2008 ::


Wykłady o krajobrazie miast japońskichW Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha dnia 27 czerwiec o godz. 18.00 rozpoczną się wykłady o krajobrazie miast japońskich. Zaproszeni goście z Japonii (Fumihiko Seta, Daisuke Abe i dr Yumi Fukuhara) opowiedzą m.in. o Kioto i Kanazawa oraz o sposobach ochrony zabytkowych części miast.

b.


:: 23 czerwca 2008 ::


Cienie przeszłości

Dzisiaj, tj. 20 czerwca o godz. 16.50 na kanale Planete zostanie pokazany film dokumentalny "Japonia, cienie przeszłości".Chociaż mija 60 lat od upadku nacjonalistycznej Japonii, problem nacjonalizmu wciąż pozostaje aktualny, co wpływa na napięte stosunki z sąsiadami, szczególnie z Chinami i Koreą.

Mówi się, że japoński nacjonalizm odradza się, a wiele książek i opracowań historycznych bagatelizuje okropieństwa, jakich kraj ten dopuścił się w czasie II wojny światowej. Były premier Junichiro Koizumi wielokrotnie odwiedzał sanktuarium Yasukani, gdzie spoczywają japońscy zbrodniarze wojenni, co poruszyło opinię publiczną. Po wojnie Japonia nie posiadała własnych sił zbrojnych ani Ministerstwa Obrony, a jego funkcję pełniła Agencja Obrony. Ostatnio jednak Agencja znów otrzymała status ministerstwa, co niepokoi obserwatorów. Wielu z nich obawia się, że Japonia znowu znalazła się na niebezpiecznej drodze do nacjonalizmu.

Film zostanie powtórzony we wtorek, 24 czerwca o godz. 18.45, a także w czwartek 3 lipca o godz. 16.50.

b.


:: 23 czerwca 2008 ::


Japan CutsW Nowym Jorku od 2 do 13 lipca odbędzie się Japan Cuts - festiwal nowych filmów japońskich. Według programu będzie można zobaczyć aż 18 nowych długometrażowych dzieł (m.in. "The Mourning Forest", który był pokazywany na zeszłorocznej Erze Nowych Horyzontów, ale i "Sukiyaki Western Django" - western Takashiego Miike) oraz prawie 60 krótkiego metrażu.

Nam, pozostającym za Wielką Wodą, pozostaje baczne przejrzenie programu i poszukiwanie potem tych filmów gdzieś na innych, bliższych festiwalach, bądź w sieci.

b.


:: 23 czerwca 2008 ::


Klucz rozwiązań do podręcznika "Nihongo wa kantan"

Zgodnie z zapowiedziami na stronie Matsumi Szkoły Języka Japońskiego pojawił się dodatek do podręcznika "Nihongo wa kantan desu yo! Kompletny kurs języka japońskiego - Nihongo Nōryoku Shiken 4 kyū".

Dodatek do ściągnięcia za darmo w formie pdf zawiera klucz rozwiązań do wszystkich ćwiczeń, jakie pojawiły się w tym podręczniku.

Miłej nauki!

b.
:: 24 czerwca 2008 ::


Protegowani od Takashiego MurakamiegoTakashi Murakami, jeden z najbardziej rozpoznawalnych na całym świecie współczesnych artystów z Japonii, ma wielu studentów i asystentów, którzy oprócz tego, iż pracują i pomagają mu (niczym w Fabryce Warhola), to także starają się działać i tworzyć na swój sposób.

Na stronie Wired możecie obejrzeć sobie prace trzech z protegowanych Murakamiego.

b.


:: 26 czerwca 2008 ::


Wesołych Świat, pułkowniku Lawrence

Możliwe, że kiedyś już pisaliśmy o filmie "Wesołych Świat, pułkowniku Lawrence". Jednak jest to naprawdę bardzo dobry obraz, zatem jeżeli się pojawia w polskiej telewizji, koniecznie trzeba go sobie przypomnieć.

"Wesołych Świat, pułkowniku Lawrence" to pierwszy anglojęzyczny obraz Nagisy Oshimy. Akcja toczy się w podczas II Wojny Światowej w japońskim obozie dla zachodnich jeńców wojennych. Film opowiada o próbach wzajemnego zrozumienia się ludzi Wschodu i Zachodu. Reżyser dotyka także ulubionych tematów, które poruszał w swoich najsłynniejszych dziełach, "Imperium zmysłów" i "Imperium namiętności": seksualnych obsesji, okrucieństwa, mrocznych relacji między miłością, przemocą i dominacją.

Zwiastun:Dzieło to także przełomowy film w karierze Takeshiego Kitano, który był postrzegany wyłącznie jako estradowy komiks i osobowość telewizyjna. Rola w tym filmie pozwoliła mu pokazać inne oblicze, a także otworzyła drogę do kręcenia własnych filmów.

W filmie wystąpił także znany japoński kompozytor Ryuichi Sakamoto oraz muzyk David Bowie.

"Wesołych Świat, pułkowniku Lawrence" będzie można zobaczyć 29 czerwca o godz. 23.30 na kanale TV4.

b.::

2021
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2020
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2019
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2018
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2017
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2016
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2015
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2014
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2013
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2012
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2011
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2010
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2009
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2008
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2007
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień


RSS