:: 03 lipca 2007 ::


Cheval noir

Aya Kato jest młodziutka i bardzo zdolna. Jej styl jest wyjątkowy - niby kawaii, ale tak naprawdę bardzo przemyślany i mało w tym słodziutkiej naiwności. Warto prześledzić jej prace od tych najwcześniejszych, jak pojawiały się i mijały inspiracje, jak szukała, próbowała i odrzucała kolejne pomysły. I dojść do dnia dzisiejszego.Świetnie jej grafiki sprawdzają się przy rzeczach - pudełkach na słodycze czy laptopach. Wydana w świetnym ROJO - które specjalizuje się w wynajdywaniu genialnych twórców - miniksiążeczka wygląda świetnie. I pracowała jeszcze przy ilustracjach do POE!

b.:: 05 lipca 2007 ::


Języki i kolczyki

Zupełnie niezauważnie do naszych księgarni trafiła książka młodziutkiej pisarki (bo rocznik 1983) z Japonii Hitomi Kanehara "Języki i kolczyki", za którą w 2003 roku otrzymała nagrodę Akutagawa Prize i Subara Prize. Podobno w dużej mierze autorka opisała własne doświadczenia. Książeczka jest bardzo cieńka.Opis fabuły od wydawcy:
Znudzona życiem, dziewiętnastoletnia Lui spotyka w nocnym barze Amę - chłopaka o dziwacznym, rozdwojonym języku, przypominającym język węża. Zafascynowana możliwością "modyfikacji ciała", z obserwatora zamienia się w aktywnego uczestnika subkultury punkowej i bez cienia namysłu wkracza w świat piercingu, seksualnych perwersji i sadomasochizmu. Uprawia brutalny seks z przyjacielem swojego chłopaka, tatuuje sobie na plecach ogromnego smoka, rozcina język. Bez cienia emocjonalnego zaangażowania obserwuje, jak Ama masakruje mężczyznę, który zaczepiał ją na ulicy. Życie stopniowo wymyka się jej spod kontroli. Czy naprawdę nie ma już dla niej przyszłości?

W tygodniu "Przekrój" z poprzedniego tygodnia znajduje się krótka recenzja ksiażki Kanehary - oceniono ją dosyć pozytywnie.

b.


:: 08 lipca 2007 ::


Języki, kolczyki i proza życia (cd)

Książeczka cieniutka, do przeczytania w 40 minut...

Kto spodziewa się wielkiej japońskiej literatury, będzie rozczarowany, ale sięgnąć warto. Szczególnie, jeśli szukamy informacji na temat współczesnego życia w społeczeństwie japońskim, które różni się od tego opisywanego w książkach japonistycznych czy kulturoznawczych.

Dla osób, które do tej pory zetknęły się ze standardowym opisem tego kraju, powieść ta może być trochę szokująca, ale nareszcie można pozbyć sie złudzenia, że portret Japonii XXI w, jaki serwują nam przeciętni obywatele tego kraju, którzy przekroczyli 30-tkę, jest nieadekwatny i przeterminowany.

Życie widziane oczami młodego pokolenia, które, jak się okazuje nawet w buncie dąży do standardowej stabilizacji...

Smutne? A może właśnie optymistyczne?

m.


:: 10 lipca 2007 ::


Japońskie filmy na Nowych Horyzontach

Na stronie 7. Festiwalu Filmowego Era Nowe Horyzonty jest już dostępny pełny program. Jak zwykle mnóstwo świetnych filmów, pokazów i wydarzeń specjalnych. I oczywiście jest parę japońskich propozycji:"Detektyw nocnych koszmarów" reż. Tsukamoto Shinya (twórcy "Tetsuo", "Tokyo Fist") - Ciemność, koszmary, zabójstwa, niszcząca siła natury, paranoja tkwiąca gdzieś w podświadomości i konflikt między ludźmi, którzy swobodnie przekraczają granicę między snem a rzeczywistością - wszystko to składa się na doskonałą całość.

"Las w żałobie" reż. Naomi Kawase, która tak mówi o swoim dziele: Chciałam nakręcić ten film, ponieważ moja babcia jest coraz bardziej zniedołężniała, a we współczesnym świecie na takich ludzi patrzy się z góry, z pewną litością.

"Flirt" reż Hal Hartley - jedna z trzech opowiastek dzieje się w Japonii, a dokładnie: w Tokio nie dość, że mamy do czynienia z perspektywą multikulturową (związek Japonki i Amerykanina), to jeszcze dodatkowy kontekst odbioru stwarza płaszczyzna teatru, w którym częściowo rozgrywa się akcja tej noweli.

"Miłość dwudziestolatków" - jedna z nowelek jest wyreżyserowana przez Shintaro Ishiharę.

I na koniec polecamy film, który może i jest koreański, a nie japoński, ale bez wątpienia należy go obejrzeć - "The Host: Potwór".

b.


:: 14 lipca 2007 ::


Zaległa prasówka

Zrobiłam dzisiaj zaległy przegląd mediów... i co o Japonii?

1. Szał na punkcie szczeniaczka z plamą w kształcie serca.

2. Nowości w japońskim spa.

3. Ciekawostki z japońskich toalet.

Hmm, zaczynam się zastanawiać, czy nie czas napisać nowej książki Życie po japońsku , bo ta Japonia, która wyłania się z tego typu pop-informacji, nie do końca jest chyba tą, którą do niedawna zachwycał się świat zachodni...

No, dobra, przyznaję, szczeniak jest naprawdę kawaii...

m.


:: 17 lipca 2007 ::


Nylon TV w Tokio

Nylon to magazyn poświęcony modzie, popkulutrze i różnego rodzaju współczesnym zjawiskom. Co jakiś czas wypuszczają swój miniprogram telewizyjny. Tym razem projektant Jeremy Scott wybrał się do Tokio by pokazać swoje ulubione sklepy i miejsca.Spójrzcie na tych młodziutkich stylistów, którzy pracują w jednym z najmodniejszych studiów fryzjerskich (a wśród nich podobno największa gwiazda tokijskiego fryzjerstwa). Jest w nich coś tak futurystycznego i czasami mam wrażenie, że nie jest to jakiś realny kraj, ale hologram z przyszłości.

Dodatkowo krótka relacja z koncertu duetu Kiiiiiii.

b.


:: 18 lipca 2007 ::


Bonsai we Wro

W dniach 20-22 lipca w ogrodzie botanicznym zaplanowana jest wystawa bonsai organizowana przez Akademię Bonsai.

Tutaj przedsmak...


(fot. Włodzimierz Pietraszko)


(fot. Włodzimierz Pietraszko)

Gorąco polecam, nie tylko miłośnikom miniaturowych drzewek. Będzie się czym zachwycać.

m.


:: 21 lipca 2007 ::


Ryżowe pola sztukiW japońskiej miejscowości Inakadate co roku rolnicy robią małe dzieła sztuki - zamieniają pola ryżowe w niezwykłe dzieła sztuki.

Więcej na temat "ryżowego projektu" oraz kilka zdjęć z poprzednich lat.

b.


:: 21 lipca 2007 ::


Nowości na stronie MATSUMI

Zapraszamy do lektury nowego eseju na stronie szkoły.


(fot. Włodzimierz Pietraszko)

Tym razem proponujemy tekst Katarzyny Pietraszko o bonsai zatytułowany "Bonsai jako odzwierciedlenie piękna krajobrazu".

Polecam szczególnie po lub przed obejrzeniem wystawy bonsai we wrocławskim ogrodzie botanicznym.

m.


:: 24 lipca 2007 ::


Anko

Ostatnio sporo osób mnie pyta o słodycze japońskie...
I dlatego dzisiaj przepisy na słodką fasolkę azuki. Azuki przygotowana na poniższe sposoby jest doskonałym nadzieniem do drożdżówek (anpan), dodatkiem do lodów, a nawet (to z pierwszej ręki od znajomych Japonek), zamiast dżemu na chleb..

KOSHIANKO
(pasta z azuki)
750-800 g
fasolka azuki 300g
cukier 250-300 g
szczypta soli

1. Przepłukać fasolkę na sitku. Przełożyć do garnka, dolać 600 ml wody i gotować na małym ogniu. Gdy całość zawrze, dolać 200 ml wody.
2. Ponownie doprowadzić do wrzenia. Dolać wody i gotować aż na skórce fasolki zrobią się zmarszczki.
3. Zdjąć z ognia przełożyć na sitko, lekko przelać wodą.
4. Przełożyć do garnka, wlać 800 ml wody i jeszcze raz zagotować na średnim ogniu. Doprowadzić do wrzenia, potem gotować na małym ogniu 40-60 min pod przykryciem, 3 razy dolewając wody.
5. Kilka ziaren rozgnieść palcem, jeśli miąższ jest smarowny, fasolka jest ugotowana.
6. Przełożyć na sitko i rozetrzeć, oddzielając skórkę pod strumieniem wody. Skórki wyrzucić. Przecedzić, wylać wodę.
7. Do pasty dolać wody, dobrze wymieszać i odlać wodę. Powtórzyć tę czynność 4-5 razy.
8. Sitko wyścielić lnianą ściereczką i przecedzić pastę fasolkową. Odcisnąć.
9. Do garnka wlać 5-70 ml wody i wsypać cukier, zagotować. Dodać połowę pasty i mieszać na małym ogniu. Dodać drugą połowę pasty i mieszać do uzyskania jednolitej, gładkiej masy.
10. Gdy woda trochę odparuje, uformować łyżeczką małe porcje i rozłożyć je do ostygnięcia.

Na bazie takiej masy robi się na przykład yōkany (japońskie zawiesiste galaretki)

Free Image Hosting at allyoucanupload.com

KONA ANKO
(pasta całymi fasolkami azuki)
750-800 g

fasolka azuki 300 g
cukier 250 g
szczypta soli

1. Postępować zgodnie z punktami 1-5 z poprzedniego przepisu.
2. Przełożyć do miseczki wyścielonej lnianą ściereczką. Dolać wody.
3. Wycisnąć w ściereczce.
4. Przełożyć do garnka, dodać cukier i gotować na małym ogniu.
5. Dodać sól.
6. Mieszać, uważając, by ziarna się nie rozgotowały.
7. Gdy masa zgęstnieje, zdjąć z ognia.
8. Podzielić na małe porcje i zostawiać do ostygnięcia.

Wersja prostsza (dla leniwych): dobrze wypłukaną fasolkę azuki ugotować do miękkości. Pod koniec gotowania dodać cukier (ilość według upodobania). Nie trzeba nawet oddzielać skórek...

m.:: 25 lipca 2007 ::


Kyoto we Wrocławiu

We Wrocławiu powstało bardzo fajne miejsce: Kyoto.
2 w 1, czyli restauracja i klub japoński z fantastycznym wystrojem (kamienny ogródek kare sansui) i atmosferą (kameralnie).

W restauracji bardzo bogate menu, w klubie już niedługo pokazy filmów japońskich...

Warto zaglądać.

Adres: Wita Stwosza 15a

Otwarte:
od poniedziałku do piątku 12:00-23:00
w soboty i niedziele 13:00-23:00

m.


:: 30 lipca 2007 ::


Hokusai Katsushika na documenta 12

W Niemczech, w Kassel ma miejsce jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych - documenta 12. Co pięć lat mamy okazję oglądać w jednym miejscu wiele różnych prac artystów z całego świata. W tym roku dodatkowo kuratorzy zaprezentowali sztukę współczesną w otoczeniu starszych rzeczy.Jak zwykle Japończycy również znaleźli się na documenta 12 m.in. Aoki Ryoko oraz Tanaka Atsuko (i m.in. jej klasyczna praca "Electric Dress"). Ze starszych dzieł wybrano przepiękny obraz Hokusai Katsushika, który może być dużym zaskoczeniem dla tych, którzy kojarzą go głównie z pejzaży.

b.


:: 31 lipca 2007 ::


Kaki

I znów kilka słów wyjaśnień... dziś na tapecie pytanie: co to jest kaki?

Kaki, persymon, hurma wschodnia, wiśniówka, hebanowiec....Pod tymi nazwami kryje się jeden owoc, żartobliwie zwany słodkim pomidorem. Faktycznie z wyglądu przypomina lekko podłużnego pomidora z czterema brązowymi listkami przy ogonku. Niedojrzały często jest bardzo cierpki w smaku, za to kiedy jest gotowy do zerwania, zachwyca słodyczą.

Japończycy suszą go w całości na zimę i zajadają się nim do lutego.
W polskich sklepach bywa od jesieni pod nazwą kaki.

m.
::

2021
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2020
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2019
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2018
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2017
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2016
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2015
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2014
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2013
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2012
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2011
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2010
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2009
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2008
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2007
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień


RSS