:: 03 lipca 2008 ::


Coś na upały

Dawno nie było o kuchni... A że są wakacje i może niektórym się nudzi, więc kilka prostych i szybkich przepisów na letnie i lekkie desery...

MLECZNA GALARETKA

(porcja na 4 osoby)

agar agar 1 torebka (4 g)
woda 400 ml
mleko 200 ml
cukier 60 g
owoce wg uznania

1. Do garnka włożyć agar aga, wlać wodę i gotować 2 minuty, mieszając, aż się rozpuści.
2. Dodać cukier i mieszać, aż się rozpuści. Zdjąć z ognia. Mieszając powoli dodać mleko.
3. W salaterkach ułożyć pokrojone owoce, zalać galaretką i odstawić do schłodzenia.


GALARETKA DO PICIA

(porcja na 5 osób)

agar agar 1 torebka (4 g)
woda 300 ml
cukier 30 g
sok pomarańczowy 600 ml

1. Do garnka włożyć agar agar, wlać wodę i gotować 2 minuty, mieszając, aż się rozpuści.
2. Dodać cukier i mieszać, aż się rozpuści.
3. Zdjąć galaretkę z ognia, schłodzić, aż stężeje.
4. Do galaretki dodać sok i całość zmiksować.
5. Podawać jako gęsty napój.

GALARETKA Z KARMELEM

(porcja na 4 osoby)

agar agar 1 torebka (4 g)
woda 500 ml
karmel wg uznania

1. Do garnka włożyć agar agar, wlać wodę i gotować 2 minuty, mieszając, aż się rozpuści.
2. Zdjąć z ognia, schłodzić, a gdy stężeje, pokroić we wstążki.
3. Ułożyć na salaterce i polać karmelem.

GALARETKA Z MAKARONEM
[NIE CAŁKIEM NA SŁODKO ;0]

(porcja na 5 osób)

agar agar 1 torebka (4 g)
dashi (rosół z bonito) 550 ml
rozcieńczony sos sojowy 2 ½ łyżki
mirin (słodka sake) 1 łyżka
sól szczypta
ugotowany makaron 100 g

1. Do garnka włożyć agar agar, wlać wodę i gotować 2 minuty, mieszając, aż się rozpuści.
2. Sos sojowy, mirin, sól wymieszać i razem zagotować. Wymieszać z galaretką.
3. W salaterkach ułożyć makaron, zalać galaretką i schłodzić.

Miłego czekania pod lodówką ;)
m.


:: 04 lipca 2008 ::


Japońska Uczta FilmowaWe wrocławskim kinie Warszawa przez trzy dni (11-13 lipiec) odbędzie się wyjątkowe wydarzenie - Japońska Uczta Filmowa. Dzięki współpracy Odra-Film i Ambasady Japońskiej będzie można obejrzeć 7 filmów ze współczesnej kinematografii japońskiej:
- Romans pod szczęśliwą gwiazdą, reż. Sasabe Kiyoshi (2003)
- Charisma, reż Kiyoshi Kurosawa (2000)
- Czas aniołów, reż. Tetsuo Yamada (2004)
- Samuraj-Zmierzch, reż. Yoji Yamada (2002)
- Miłosny duet, reż. Nabuhiro Suwa (1996)
- Billiken, reż. Junji Sakamoto (1996)
- Tu zawsze świeci słońce, reż. Takashi Yamazaki (2005)

Plan wyświetlania filmów na stronie Odra-Film, zaś o samych produkcjach na Stopklatce.

Zaś podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Era Nowe Horyzonty będzie można zobaczyć klasyczny już film Opowieści księżycowe (reż. Kenji Mizoguchi, 1953).

b.


:: 05 lipca 2008 ::


Złodzieje serc z Osaki

Na kanale Planete dzisiaj, tj. 5 lipca o godz. 22:55 zostanie pokazany film "Złodzieje serc z Osaki" o host boyach, o którym pisaliśmy jakiś czas temu.Coraz częściej w Japonii pojawiają się kluby nocne zwane "host clubs", w których elegancko ubrani, przystojni, młodzi chłopcy, niczym męskie odmiany gejsz, zabawiają i usługują paniom. Ci piękni, specjalnie przygotowywani do swego zawodu "hości", krążą nocą po pobliskich ulicach, zachęcając kobiety do odwiedzenia ich klubu. Tam można sobie wybrać któregoś z nich, dopasowując opisy w specjalnym menu do swoich potrzeb i poszukiwań. Tego typu uciechy mają jednak swoją cenę, która rośnie wraz z uzależnieniem się klientek od udawanej miłości, którą darzą je nocni wielbiciele. Są one jednak tak bardzo spragnione uczuć, że gotowe zapłacić za nie na prawdę dużo.

Dokument zostanie pokazany również 12 lipca o godz. 23:35.

b.


:: 07 lipca 2008 ::


O filozofii japońskiejNiedługo nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońsiego ukaże się książka
H. Gene Blockera i Christophera L. Starlinga pt. "Filozofia japońska".

Według zapowiedzi pozycja ta to nie tylko kopalnia wiedzy na temat filozofów japońskich różnych okresów, lecz także poglądowa historia filozofii japońskiej, bogata zarówno w rzetelne opracowania faktograficzne, jak i interpretacyjne. Autorzy podkreślają unikatowość mentalności japońskiej, kontestując utarty stereotyp o zapożyczonych od Chińczyków, Indusów i Europejczyków stylach filozofowania Japończyków. Dostrzegają też oryginalność i koherencję japońskich systemów filozoficznych, wywodzonych z wyjątkowej kultury i tradycji Japonii, korzeniami tkwiącej wprawdzie w cywilizacyjnych zapożyczeniach z kontynentu, ale twórczo odmiennej i nowatorskiej.

Więcej na temat książki na stronie wydawnictwa.

b.


:: 08 lipca 2008 ::


Pokój pana KiriyamyW najnowszym Dużym Formacie - dodatku do poniedziałkowej Gazety Wyborczej - znajduje się artykuł pod tytułem "Pokój pana Kiriyamy".

Podejmuje on temat Agon Shu - nowego ruchu religijnego, który wyrósł z buddyzmu - oraz ich misji głoszenia pokoju. Ich działania jednak spotkały się z negatywnym przyjęciem, głównie z powodu niezrozumienia.

Więcej na internetowej wersji Dużego Formatu.

b.


:: 10 lipca 2008 ::


Czołgający się sarariman

Japońska artystka Momoyo Torimitsu zaprezentowała mocny performance, którego celem była krytyka stylu życia sararimanów. Zobaczcie sami:b.


:: 11 lipca 2008 ::


Natsu no miryoku

Na mojej ulubionej stronie na temat designerskiej kultury Japonii polecam ciekawy artykuł (w języku angielskim) o letnich kartkach z pozdrowieniami.

Ostatnio słyszałam stwierdzenie, że kartki w Japonii zanikły.... Ależ skąd! Mają się dobrze jak nigdy dotąd... Sami popatrzcie:Koniecznie poczytajcie i zachwyćcie się :).

m.


:: 12 lipca 2008 ::


Big in Japan

Wakacje.... Cóż wszyscy się rozjechali...

Głównie do Japonii :)

Kto został na miejscu, może śledzić podróże naszych przyjaciół po (obecnie) Kraju Pory Deszczowej. Polecam relacje z pierwszej ręki.

Autorką bloga na bieżąco jest etnografka zafascynowana kulturą Japonii, ale patrząca na nią bardzo trzeźwym okiem.

Warto zaglądać.

m.


:: 14 lipca 2008 ::


Kolorowe projekty Tsutomu MutohJapoński artysta Tsutomu Mutoh (piszemy w tej transkrypcji, gdyż sam tak używa na stronie) zajmuje się instalacjami bazującymi na świetle i kolorze.

Jego projekty nie opierają się na prosty przedstawieniu jakiś tam kolorów, by zachwycić odbiorców - każdy z nich jest próbą zrozumienia postrzegania przez człowieka. Jakie są granice i jakie wynikają problemy w wydawałoby się banalnej recepcji światła i kolorów?

b.


:: 17 lipca 2008 ::


Metropolis

Na kanale TV 4 w niedzielę 20 lipca o godz. 8.30 będzie można zobaczyć jeden z najlepszych filmów japońskiej animacji ostatnich lat - "Metropolis".W latach 40. XX wieku Osamu Tezuka zobaczył kilka zdjęć z niemego filmu Fritza Langa ("Metropolis" z 1926 roku), które zainspirowały go do stworzenia mangi. Tezuka osobiście filmu nie widział, tak więc przedstawiona w jego mandze opowieść jest inna od scenariusza filmowego Langa. W 2001 roku powstała ekranizacja tej mangi.

Jest to wizjonerski film z rewelacyjną muzyką jazzową i niesamowitymi efektami komputerowymi. Obiekt zachwytu dla wszystkich fanów mangi i anime. W swej głębszej warstwie "Metropolis" jest opowieścią o znaczeniu uczuć, które odróżniają ludzi od zwierząt i robotów.

b.:: 19 lipca 2008 ::


Nihon teien

Propozycja dla wszystkich, którzy nie mogą wyrwać się na wakacje: spacer po Ogrodzie Japońskim we Wrocławiu. Ładny nawet przy niepewnej pogodzie...

Właśnie jest sezon na ajisai czyli hortensje.A i momiji też mają się nieźle.Polecam poodkrywać nie tylko typowe midokoro (miejsca widokowe), ale też ukryte niemalże w innych wymiarach (jakby wyjęte z malowideł tuszowych) zjawiska.m.


:: 22 lipca 2008 ::


Eco-opakowaniaJapoński dizajn opakowań jest znany na całym świecie głównie ze względu na niezwykle pomysłowe i wyrafinowane rozwiązania. Jednocześnie wzbudza negatywne emocje z racji, iż jest to przerost formy nad funkcją - opakowania są śliczne, ale ich produkcja i utylizacja są bardzo drogie. Dlatego też nie dziwi informacja, że coraz bardziej popularne stają się takie rozwiązania, które stawiają na ekologię i recykling.

Na stronie magazynu PingMag kilka przykładów eco-opakowań.

b.


:: 23 lipca 2008 ::


Emile Temple cuteW Japonii jest bardzo wiele firm i małych sklepów, które specjalizują się w projektowaniu strojów w stylu lolitkowym. Jedną z nich jest Emile Temple cute - bardzo znana marka, która zyskała już rozgłos poza Japonią. Ich projekty wykraczają poza standardowe rozumienie tego stylu. Mają sklepy w Kioto, Osace i Nagoi. Polecamy także obejrzeć najnowsze projekty na oficjalnym blogu.

Zaś na YouTubie można zobaczyć pokaz ich kolekcji z 2008 roku:I jeszcze do obejrzenia trochę zdjęć na jednym z profilów na Flickr (nie tylko Emily Temple cute).

b.


:: 25 lipca 2008 ::


W pogoni za dalekim głosem

Wydawnictwo Muza planuje w sierpniu wydać książkę Taichi Yamady pt. "W pogoni za dalekim głosem".Kilka słów o fabule:
Kasama Tsuneo jest rzeczowym i odpowiedzialnym pracownikiem biura ds. imigracji. Pewnego dnia w trakcie akcji zatrzymania nielegalnie przebywających w Japonii Filipińczyków Kasama pod wpływem obezwładniającego, nieznanego mu odczucia puszcza wolno jednego z nich. Wkrótce kontaktuje się z nim tajemniczy głos, który przejmuje kontrolę nad życiem Japończyka. Od tej chwili Kasama funkcjonuje na granicy jawy i snu, nie odróżniając onirycznych widziadeł od rzeczywistego świata. Opowiada nieznajomej postaci skrywaną długo tajemnicę, sądząc, że jest ona powodem nawiązania tego dziwnego kontaktu. Kilka lat wcześniej Kasama przebywał w Stanach Zjednoczonych jako nielegalny imigrant...

Taichi Yamada (prawdziwe nazwisko to Taichi Ishizaka) jest uznanym pisarzem i scenarzystą japońskim, pracującym głównie przy telewizyjnych produkcjach. Jego książki zdobyły liczne nagrody. Jedna z jego powieści - "Obcy" - ukazała się rok temu w języku polskim. Więcej o tym twórcy można poczytać na jego oficjalnej stronie.

b.


:: 29 lipca 2008 ::


Tokijskie opowiadania
Na stronie Hitotoki znajdują się krótkie opowiadania - każde z nich powiązane jest z określonym miejscem w danym mieście. Wśród historii dziejących się w Londynie, Paryżu czy Szanghaju, znajdziemy także parę opowieści o tokijskich przestrzeniach.

b.:: 31 lipca 2008 ::


BooCoo Washi

Japoński papier washi (lub inaczej wagami) jest nie tylko dobry do origami czy kaligrafii. Używany jest przy tworzeniu bardzo wielu rzeczy, zwłaszcza tych codziennego użytku. Washi wykorzystuje się do robienia zabawek, parasoli, ubrań (idealny do tworzenia kostiumów), pudełek obentō, ikebany, a nawet mebli. Oraz wielu, wielu innych przedmiotów.Na profilu BooCoo Washi można obejrzeć figurki i obrazki stworzone z japońskiego papieru. Niewielkie, aczkolwiek bardzo urokliwe.

b.
::

2021
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2020
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2019
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2018
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2017
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2016
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2015
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2014
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2013
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2012
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2011
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2010
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2009
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2008
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2007
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień


RSS