:: 03 lutego 2012 ::


Pochodzenie Japończyków

Przedostatni wpis traktował o cechach antropologicznych współczesnych Japończyków. Dziś uzupełnienie tła historyczno-antropologicznego, czyli (znów w dużym skrócie) o pradziadach Japończyków.

Wyspy Japońskie nie zawsze były odizolowane od stałego lądu, a pierwsze próby zasiedlania Archipelagu Japońskiego miały miejsce już w plejstocenie, kiedy istniało lądowe połączenie z kontynentem, przez które wędrowały na wyspy zwierzęta epoki lodowcowej, a za nimi prymitywni myśliwi. Kolejne migracje miały miejsce w neolicie, kiedy to prymitywne ludy proto-mongoloidalne docierały na Wyspy Japońskie przez Półwysep Koreański, wyspę Tsushimę i Morze Japońskie.

Czyli już od około 20 tysięcy lat p.n.e. docierała z kontynentu protoeuropejska fala migracyjna, której potomkami są Ajnowie, a następnie, od południa archipelag został skolonizowany przez polinezyjskie ludy protonegroidalne, które wyruszyły w stronę Pacyfiku z okolic Jawy i Sumatry.

Przy okazji kolejnej migracji ludów mongoloidalnych z Azji Wschodniej nastąpiło wchłonięcie lub zepchnięcie pierwotnych mieszkańców.

W ten sposób, w wyniku przemieszania cech ludów z kilku warstw migracyjnych powstał lud kultury zbieracko-łowieckiej jōmon (12 tysięcy lat temu). Kultura ta około III w. p.n.e. zaczęła być spychana przez wyższą kulturę yayoi, która dotarła z kontynentu wraz z napływem uchodźców z walczących królestw chińskich, a później państw koreańskich (o teorii kiba minzoku, czyli „teorii koreańskich najeźdźców” oraz powiązaniach koreańskich, pisałam jakiś czas temu w notce Drażliwa kwestia historyczna. Ludność autochtoniczna została wchłonięta lub zepchnięta, a lud, który wykształcił się w toku tego procesu, nazwany został później Japończykami.

m.:: 31 stycznia 2012 ::


Cechy antropologiczne Japończyków

Temat delikatny, bo ktoś mógłby się przyczepić, że rasowy i niepoprawny politycznie... Jednak dzisiaj pokrótce i bardzo prościutko o charakterystycznych cechach antropologicznych dominujących na Wyspach Japońskich.

Antropologicznie typ japoński jest kombinacją cech proto-mongoloidalnych ludów z epoki Jōmon (12 000 lat p.n.e-300 r p.n.e.) z dominacją cech ludów neo-mongoloidalnych, które zasiedliły Wyspy Japońskie w epoce Yayoi (330 r. p.n.e.- 300 r. n.e.).

Z grubsza rzecz biorąc i upraszczając do maksimum, można ten typ uznać za „podstawowy” japoński. Składają się na niego poniższe wyraziste cechy antropologiczne:

1. Obecność powieki mongoloidalnej, nadającej charakterystyczny skośny wykrój oczu.
2. Ciemne (brązowe) zabarwienie tęczówki.
3. Śniade zabarwienie skóry.
4. Skóra cieńsza, niż u typu kaukaskiego, o mniejszej ilości gruczołów potowych (lepsza ochrona przed zimnem).
5. Krótsze kończyny i 20% bardziej gęste kości od typu kaukaskiego, a co za tym idzie, niżej osadzony środek ciężkości ciała i mniejszy wzrost (kolejne przystosowane do zimnego klimatu).
6. Androgyniczna budowa ciała.
7. Tzw. sinadont (lub szerzej Mongoloid dental complex), czyli zęby (szczególnie siekacze) rosnące w dwóch rzędach.
8. Płaskie twarze z wystającymi kośćmi policzkowymi (jarzmowymi) i stosunkowo płaskimi i małymi nosami.
9. Stosunkowo duże (pedomorficzne/ neoteniczne) głowy w porównaniu do reszty ciała. (stąd może estetyczne zamiłowanie do neotenii w mangach i anime)
10. Długie wąskie palce u dłoni z paznokciami w migdałowatym kształcie.
11. Rzadki zarost (obfitszy zarost jest pozostałością cech proto-mongoloidalnych, czyli najczęściej Ajnuskich).
12. Tzw. plama mongoloidalna, widoczna u niemowląt w okolicy krzyżowej. Jest to ciemniejsze (sinawe) zabarwienie skóry, które zazwyczaj znika wraz ze wzrostem dziecka.
13. Przeważająca grupa krwi typu A.

Poza tymi cechami „głównymi” można też natknąć się na genetyczne wpływy o zasięgu bardziej lokalnym, np. kręcone włosy, które są pozostałością migracji ludów polinezyjskich, czy zielone oczy, spotykane na północy Japonii, gdzie w XIX w rybacy brali za żony Rosjanki z Sachalinu.

Co ciekawe, „dominujący” typ antropologiczny zaczyna się „rozmywać” pod wpływem czynników kulturowych, takich jak: zmiana diety (wprowadzenie większej ilości mięsa, przyczynia się do zwiększenia wzrostu), polepszenia warunków życia, czy coraz częstsze narodziny dzieci z międzynarodowych związków.


m.


:: 31 sierpnia 2011 ::


Japończycy na co dzień i od święta

Ponieważ z okazji nowego roku szkolnego jesteśmy lekko zawaleni robotą papierkową, zamiast wpisu narracyjnego moje ulubione zdjęcia paparazzi...

Szczęśliwi rodzice bliźniaków


Księżniczki po zakupach


Laleczka


Matka z dzieciaczkami


Nowożeńcy


Rodzinny poranek przy kawie


Młoda para po ceremonii ślubnej


m.


:: 19 lipca 2011 ::


なでしこジャパン、世界一! Nadeshiko Japan - mistrzyniami świata!

Ostatnie miesiące były dla Japończyków okresem wyjąkowo trudnym. Trzęsienie ziemi, tsunanami, tysiące ofiar, Fukushima - tym żył cały świat.

No ale w sercach Japończyków pojawił się promyk nadziei. Japonki, ku zaskoczeniu wszystkich, zdobyły mistrzostwo świata w piłce nożnej. Drużynę reprezentantek nazwano Nadeshiko Japan i w jej logu umieszczono różowy goździk (nadeshiko - gożdzik).

Przed meczami trener Norio Sasaki puszczał podobno slajdy ze zdjęciami miast zrujnowanymi przez trzęsienie ziemi i tsunami i motywował piłkarki mówiąc, że trzeba dać ludziom nadzieję i odwagę.

Gratulujemy trenerowi i dziewczynom. なでしこ、おめでとう!

MK:: 10 czerwca 2011 ::


Dzielni emeryci z Fukushimy!

Grupa ekspertów i emerytowanych pracowników elektrowni atomowej w Fukushimie zgłosiła się do nieodpłatnej pracy przy reaktorach w miejsce młodych pracowników. Ochotników jest już 298 i ich liczba cały czas rośnie. Więcej szczegółów na stronie http://bouhatsusoshi.jp/.

Pomysłodawcą akcji jest 72-letni Yasuteru Yamada (na zdjęciu).:: 05 marca 2011 ::


Ludzie

Rzadko ostatnio pojawiają się wpisy...
Moushiwake arimasen.

Na pocieszenie (albo próbę przekupstwa) znowu ;) filmik.

m.


:: 28 kwietnia 2010 ::


Japonia - społeczeństwo nierówności

Niedawno pisaliśmy o rekordowo wysokich zarobkach japońskich baseballistów. Warto, więc przypomnieć, że ponad 16% japońskiego społeczeństwa (blisko 20 mln ludzi) żyje poniżej granicy ubóstwa. Dla porównania, w Ameryce wskaźnik ten wynosi około 17% społeczeństwa.

O rażących nierównościach mówi się w Japonii już od kilku lat. W 2006 roku neologizm - kakusa shakai 格差社会 (społeczeństwo nierówności)został nawet wybrany Słowem Roku.

Japończycy zaczęli mieć poważny problem z biedą już na początku lat 90., po tym jak krajem wstrząsnął potężny kryzys gospodarczy, ale wiele osób uważa, że rząd ukrywał prawdę. ( Polityka Nr 18 z 1 maja 2010 )

mk


:: 26 kwietnia 2010 ::


Średnia roczna pensja ¥38,300,000(≈ 1,200,000 PLN)Japoński Związek Zawodowych Graczy Baseballa (JPBPA) ogłosił dzisiaj, że średnie roczne wynagrodzenie zawodników zrzeszonych w ich organizacji w 2009 roku wynosiło 38,300,000 jenów . Mimo kryzysu światowych rynków finansowych, jest to najlepszy wynik od 1988 roku. Najwięcej zarobili zawodnicy Hanshin Tigers i aż 74 graczy (10% związku) zarobiło ponad 100,000,000 jenów (≈ 3,091,196 PLN).

mk


:: 14 kwietnia 2010 ::


Para Roku 2010 (2010 Naisu Kappuru)

Ogłoszono dzisiaj wyniku plebiscytu na najmilszą parę roku 2010. Tytuł otrzymały trzy pary:Uroczystość miała miejsce na tydzień przed Dniem Dobrych Małżonków (Yoi Fūfu no Hi), które jest jednym z wielu japońskich świąt medialnych.
Zostało ono wymyślone w 1994 przez jedno z największych japońskich wydawnictw, prawdziwego giganta komiksowego – Kodansha i ma na celu promowanie więzi rodzinnych i partnerskich. Znajduje się w samym środku sezonu japońskich świąt rodzinnych (3.03 – Święto Lalek, 5.05 – Dzień Dziecka, druga niedziela maja – Dzień Matki, trzecia niedziela czerwca – Dzień Ojca) i przypada na 22 kwietnia.
Najbardziej znanym japońskim świętem medialnym jest oczywiście Biały Dzień (Howaito dē)– święto wymyślone i rozpowszechnione przez producentów słodyczy (sic!).
Ciekawe, że parę lat przed Kodansha, powstanie 22 listopada Dnia Dobrych Małżonków zaproponowała organizacja społeczna Yoka Kaihatsu Centā. Zaproponowana nazwa w oryginale brzmiała „Ii Fūfu no Hi”, a nie „ Yoi Fūfu no Hi”, ale tłumaczy się ją tak samo. Pierwsza nazwa brzmi chyba trochę lepiej. Kodansha zdecydowała się jednak na drugą, bo pierwsza została zapewne zastrzeżona.
Wspomniana wcześniej organizacja (przekształcona później w Centrum Badania Japońskiej Produktwności Nihon Seisansei Honbu) zorganizowała raz, w 2006 roku, plebiscyt na Partnerów Roku (Pātonā obu za iyā), ale "stety,niestety"na tym jednym razie się skończyło.

mk


:: 22 stycznia 2010 ::


Japończycy i alkohol

Skąd się biorą opowieści, o tym że Japończyka (lub dowolnego Azjatę) można upić jednym, góra dwoma piwami?

Winę ponosi enzym zwany dehydrogenazą aldehydową, który odpowiedzialny jest za rozkład aldehydu powstającego podczas neutralizacji etanolu. Najnowsze badania chińskich naukowców dowodzą, że jest to ewolucyjne przystosowanie do uprawy ryżu wykształcone u pierwszych chińskich rolników. Po przebadaniu 2275 osób należących do 38 populacji ustalono, że polimorfizm w genie kodującym dehydrogenazę aldehydową (który jest też odpowiedzialny za czerwienienie na twarzy po wypiciu alkoholu ) rozprzestrzeniał się pomiędzy poszczególnymi grupami ludzi wraz z umiejętnością uprawy ryżu oraz wytwarzania z niego alkoholu. Wysunięto też hipotezę, że polimorfizm ten ma za zadanie utrudniać metabolizm alkoholu i wzmacniać nieprzyjemne odczucia po wypiciu, żeby chronić organizm przed regularnym spożywaniem tej „trucizny”.::

2021
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2020
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2019
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2018
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2017
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2016
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2015
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2014
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2013
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2012
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2011
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2010
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2009
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2008
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2007
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień


RSS