:: 03 sierpnia 2009 ::


W Zwierzyńcu i SopocieW Zwierzyńcu od 7 do 16 sierpnia odbędzie się 10. Letnia Akademia Filmowa. Będzie można tam zobaczyć film "Pożegnania" ("Okuribito") w reżyserii Yōjirō Takita, który zdobył Oscara 2008 w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Film ten ma się pojawić w polskich kinach jesienią.

Natomiast podczas Sopot Film Festival (specjalizujący się w dziełach okołofantastycznych), który ma miejsce od 9 do 16 sierpnia, pojawi się "Tokyo Gore Police" w reżyserii Yoshihiro Nishimura. Jest to dzieło z gatunku gore i opowiada o policjantce, która musi stanąć do walki z mutantami powstałymi w wyniku zainfekowania sztucznym wirusem (o filmie na oficjalnej stronie).


b.


:: 05 sierpnia 2009 ::


MoxuseKoichiro Mori to młody artysta japoński, którego nie należy zaszufladkować do jakiejś jednej kategorii. Chociaż bardzo wiele jego projektów związanych jest z sztuką generatywną, muzyką i robotyką.

Sztukę generatywną można rozumieć bardzo szeroko, ważne jest, że artyści z tego kręgu wykorzystują określone systemy, np. programy komputerowe czy maszyny, które dzięki odpowiedniemu zaprojektowaniu uruchamiają proces prowadzący do powstania sztuki.

Dość jednak opisów - oto garść linków do prac Koichiro Mori:
- www.moxuse.org - oficjalna strona
- mirakelmusik - gdzie znajduje się jego muzyczny projekt "Ito-kumo"
- profil na YouTube
- ArtBots 2008, czyli festiwal z robotami w tle.

b.


:: 09 sierpnia 2009 ::


Ser w plasterkach

Pytanie "Czy Japończycy jadają sery" jest jednym z podstawowych, jakie zadaje się w kwestii kuchni japońskiej. Chociaż w ich tradycji ser (i nie chodzi tutaj o tofu) praktycznie się nie pojawia, to oczywiście nie oznacza, że nie lubią go w ogóle.

Wszystkie wątpliwości na ten temat może rozwiać odcinek programu "Ser w plasterkach", który poświęcony jest właśnie Japonii. Do obejrzenia na kanale Kuchnia TV dzisiaj, 9 sierpnia o godz. 22.00 (lub też 10 sierpnia o 20.00 albo 11 sierpnia o 6.30).

Fragment programu znajdziecie na oficjalnej stronie serii.

b.
:: 10 sierpnia 2009 ::


1Q84

Dostałam do rąk najnowszą powieść Murakamiego Harukiego „1Q84”. Niestety na razie osiągalna tylko w oryginale. Tytuł nawiązuje oczywiście do Orwelowskiego „1984”, ale jak to u Murakamiego stanowi tylko nawiązanie, a cała narracja zbudowana jest jak zwykle z powązanych wątków: morderstwo, miłość, religia, historia i oczywiście tajemnica, która spowija wszystkie fakty w książkach Murakamiego.

Image Hosted by ImageShack.us


Uwaga: ksiażka jest dwutomowa, a na okładce jest napisane: 'seria', więc na dwóch może się nie skończyć...


Ciekawe, kiedy ukaże się przekład na polski....

m.


:: 11 sierpnia 2009 ::


Nowości książkowe

Pojawiło się parę ciekawych lektur, chociaż mam nadzieję, że jeszcze w tym roku wydawnictwa nas czymś zaskoczą.- "Dramat zastygły w drzeworycie. Historia o czterdziestu siedmiu Roninach w serii drzeworytów Hiroshige" Aleksandra Gorlich - autorka omawia dzieje drzeworytu japońskiego i jego związki z literaturą i teatrem, analizuje cechy japońskiej grafiki i rozwiązania zastosowane przez artystę.

- "Za kwietnymi polami" Jun'ichi Watanabe - jest to powieść, oparta na prawdziwej historii Ginko Ogino, pierwszej japońskiej lekarki. Wedle informacji od wydawcy, w Japonii książka ta rozeszła się w nakładzie ponad trzech milionów egzemplarzy i została włączona do Programu Wydawniczego Literatury Japońskiej.

- "Ta firma to całe moje życie" Fiona Campbell - co prawda nie jest to autorka japońska, ale napisała książkę o ważnym aspekcie Japonii. Opowiada historię czterdziestoletniego Japończyka, pracownika telewizyjnej korporacji NBC, który niespodziewanie traci pracę i ulega swojego rodzaju śmierci cywilnej.

- "Fruwająca dusza" Yoko Tawada - jest to swoista gra z japońską tradycją ujmującą rzeczywistość w sztywny gorset przepisów i zasad. Pisarka z żartobliwym dystansem odnosi się do własnej kultury i podkreśla wartość twórczej niezależności. Więcej o tej książce na stronie Wydawnictwa.

b.


:: 13 sierpnia 2009 ::


Prefektura NaganoOkoło 350 czarno-białych zdjęć ukazujących prefekturę Nagano z lat 80.

b.:: 18 sierpnia 2009 ::


JLPT 2009

Jak to co roku bywa, informujemy o nowym naborze do oficjalnego egzaminu z języka japońskigo JLTP, czyli Nihongo nōryoku shiken. W Polsce egzamin ten przeprowadzany jest w Warszawie i odbędzie się 6 grudnia 2009 roku (tradycyjnie w niedzielę).

Już niedługo, bo od 24 sierpnia rozpocznie się procedura wydawania formularzy aplikacyjnych, które wypełnione będzie trzeba złożyć do 30 września w recepcji Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych (PJWSTK) w Warszawie.

Na stronie szkoły PJWSTK znajdziecie wszystkie niezbędne informacje.

Przypominamy, że ten rok będzie wyjątkowy - po raz ostatni egzamin zostanie przeprowadzony wg starych podziałów zaawansowania. W następnym roku dużo zmian, o których napisaliśmy na stronie Szkoły Matsumi.

b.


:: 18 sierpnia 2009 ::


Wojny o wieloryby

Japończycy uwielbiają jeść wieloryby. Mimo oficjalnego międzynarodowego zakazu, japońskie floty wielorybnicze codziennie wyruszają na połowy. I w sumie prawie nikt się temu sprzeciwia prócz najbardziej oddanych ekologów.Na kanale Animal Planete w tym miesiącu będzie można zobaczyć dokument pt. "Wojny o wieloroby". Opowiada on o działaniach grupy Sea Shepard. Jest to radykalna organizacja obrońców wielorybów. Jej członkowie, często zwani ekopiratami, słyną z bezkompromisowych działań, nie tylko przeciwko japońskim łowcom. W obronie wielorybów podejmą wszelkie niezbędne środki, m.in: taranowanie i powodowanie uszkodzeń statków, wkraczanie na pokład i fizyczne powstrzymywanie wielorybników, a także rozpraszanie floty.

Film będzie można zobaczyć m.in. 22, 23, 29 i 30 sierpnia o północy.

b.:: 21 sierpnia 2009 ::


Nowy semestr

Już 14 września rozpoczyna nowy semestr w Szkole Matsumi. Kontynuowane są grupy z poprzednich semestrów oraz stworzone zostały nowe grupy początkujące - nie ma ich dużo, zatem kto chce się jeszcze zapisać, powinien się śpieszyć.

Więcej na stronie szkoły.

b.


:: 23 sierpnia 2009 ::


Z Hiroshimy
Walizka ze zdjęciami
po wybuchu bomby w Hiroshimie. Wzruszający artykuł Adama Levy i 100 zdjęć do obejrzenia.

b.


:: 23 sierpnia 2009 ::


Samurajski łuk

Na kanale National Geographic można obejrzeć dokument o samurajskim łuku, zwanym yumi. Ta oczywiście groźna broń, którą posługiwali się m.in. samurajowie, łucznicy konni i piesi jest klejona z kilku warstw bambusa. Łuk ten, osiągający nawet 2,5 m wysokości, wyróżniają charakterystyczne wygięcia: większe od góry i mniejsze od dołu.

Film będzie emitowany dzisiaj, tj. 23 sierpnia o godz. 21.00, a także 24 sierpnia o 9.00 i 14.00.

Fragment filmu można zobaczyć tutaj.

b.


:: 30 sierpnia 2009 ::


Litera-tour

Z cyklu polskie blogi.

Dalekowschodnie podróże słowem i obrazem, czyli "Litera-tour" to blog nie tylko o Japonii. Jak pisze autorka:
Blog – miał być i był o literaturze ogólnie, ląduje ostatecznie jako notatnik fascynacji literaturą (kulturą?) Dalekiego Wschodu lub dzieł powstałych gdzie indziej, ale Dalekiego Wschodu dotyczących. .

Co ważne, blog nie jest jedynie wypisem ciekawych linków i stron. Bardziej zatem dla tych, co lubią czytać, a nie jedynie klikać.

Polecamy!

b.


:: 31 sierpnia 2009 ::


Deliciuous NipponJapońskie Ministerstwo Rolnictwa, Leśnictwa i Rybołówstwa przygotowało cykl programów "Delicious NIPPON", który jest w języku angielskim. Celem ich jest poszerzanie wiedzy mieszkańców innych krajów na temat japońskiej kuchni i używanych w niej składników.

Link do odcinków można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa.

b.


:: 31 sierpnia 2009 ::


Opowieści Marco Polo

Mało kto wie, a jeszcze mniej osób czytało o zapiskach Marco Polo na temat Japonii. Kupiec sam do wysp nie dotarł, ale w swojej książce zamieścił informacje o tajemniczej wyspie Zipingu (Japonii) zebrane na dworze mongolskim:

„Zipingu jest wyspą leżącą na wschodzie na pełnym oceanie, o tysiąc pięćset mil od stałego lądu. Jest to bardzo wielka wyspa. Ludność jest biała, piękna i dobrze zbudowana. Oddaje cześć bożkom. Jest niezależna, nie mając nad sobą żadnej władzy prócz swej własnej.
Musicie wiedzieć, że złota mają w wielkiej obfitości, gdyż znajduje się na miejscu bez liku. I to wiedzcie, że nikt nie wywozi złota z tej wyspy, gdyż ani kupiec żaden, ani nikt ze stałego lądu tam nie dociera. Jest to bowiem zbyt daleko i okręty rzadko tam zawijają z innych stron i dlatego mają tyle złota, jak rzekłem, że nie wiedzą, co z nim robić.
I opowiem wam coś szczególnie cudownego o pałacu władcy owej wsypy. Mówię wam bowiem zaprawdę, że jest tam olbrzymi pałac, cały kryty najszczerszym złotem. Całkiem w ten sposób, jak my kryjemy nasze domy i kościoły ołowiem, tak pałac ten kryty jest szczerym złotem: ma wartość nieobliczalną. I dodam jeszcze, że podłogi komnat, których tam jest wiele, są również ze szczerego złota na dwa palce grubego. I wszystkie inne części pałacu, zarówno sale, jak okna, zdobione są złotem. I zapewniam was, że pałac ten jest tak niezmiernie bogaty, że kto zdołałby określić jego wartość, wprawiłby wszystkich w największe zdumienie. Pereł jest tam pod dostatkiem: są różowe, bardzo piękne, okrągłe i wielkie; są drogie jak białe albo i droższe. Na wyspie tej jedni zmarli są grzebani, inni paleni: wszystkim, których grzebią, wkładają do ust jedną taką perłę. Taki jest u nich zwyczaj. Mają oprócz tego dość różnych innych kamieni. Jest to wyspa tak bogata, że nikt bogactw jej nie wysłowi.”

Marco Polo, Opisanie świata, Wydawnictwo Alkazar, Warszawa 1993, CLX, s. 342.

m.::

2021
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2020
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2019
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2018
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2017
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2016
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2015
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2014
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2013
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2012
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2011
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2010
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2009
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2008
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2007
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień


RSS