:: 01 września 2007 ::


Nowy rok szkolny

Jak na 1. września przystało, w MATSUMI Szkole Języka Japońskiego rozpoczął się nowy rok szkolny.

Kto dotarł do nas, miał okazję posłuchać wykładu Katarzyny Pietraszko o bonsai i miniaturyzacji krajobrazu oraz napić się herbaty parzonej w tradycyjny, ceremonialny sposób.
Było ciasno, ale bardzo miło.

A teraz... do nauki! Zaczynamy odliczanie do egzaminu JLPT!

m.:: 02 września 2007 ::


Jack in the box 2, czyli opakowania cd

Okazuje się, że MATSUMI jest 2 kroki do przodu, jeśli chodzi o trendy tematyczne...

Magazyn PingMag też się zachwycił tematem sztuki designu opakowań. Polecam zajrzeć do artykułu (w języku angielskim) Japanese Packaging Design #3: Gifted With Beauty.

m.


:: 04 września 2007 ::


Bijinga


Toyohara Chikanobu

Na stronie Japonica Creativa znajduje się tekst na temat wykładu Beaty Romanowicz pt. "Bijinga portrety pięknych kobiet w japońskich drzeworytach ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie". To zaledwie wprowadzenie do tematu, o którym więcej bez trudu można znaleźć na sieci. M.in. chociażby stronę ze zdjęciami Takahito.

b.


:: 05 września 2007 ::


Japan NowW dniach 18-23 września odbędzie się czwarta edycja Japan Now 2007 - modern performing arts festival. W tym roku czterdziestu dziewięciu tancerzy, performerów, muzyków i artystów z Japonii i Europy pokaże w Berlinie, Szczecinie i Pradze swoje najnowsze projekty artystyczne. Wystąpią m.in. tancerze Osamu Jareo i Misako Terada, pieśniarz Ken Mikami oraz muzyk Hito, któremu towarzyszyć będzie drag queen Masu.

Szczegółowe informacje na temat festiwalu na stronie szczecińskiego Teatru Kana.

b.


:: 06 września 2007 ::


Zapowiedzi książkowe

Jeszcze w tym roku ukaże się kilka książek, które mogą zainteresować fascynatów kultury japońskiej (i nie tylko).

Przede wszystkim Wydawnictwo Trio planuje wypuścić dwie małe antologie dramatów japońskich - Yukio Mishimy i Seiichi Yashiro. Dodatkowo w ich zapowiedziach znajduje się książka "W kręgu tradycji dworu Heian". Na razie jednak nie podali żadnych szczegółów.

Poprzez Wydawnictwo Hanami zaś ukaże się powieść, która zdobyła główną nagrodę Japan Fantasy Novel Award w 2006 roku - "Mistrz Púpú" autorstwa Hideyuki Niki.

W planach Universitas znalazła się książka Marice'a Pingueta "Śmierć z wyboru w Japonii". Na marginesie można wspomnieć, że także to krakowskie wydawnictwo (dzięki któremu można było zaopatrzyć się w 3-tomową estetykę japońską) wyda antologię poświęconą estetyce chińskiej. Ważna rzecz, także dla japońskich fascynatów.

b.


:: 07 września 2007 ::


Yokohama MaryW niedziele na kanale Planete będzie można zobaczyć film dokumentalny "Yokohama Mary" - opowieść o niezwykłej kobiecie, która stała się legendą Yokohamy. Reżyser Takayuki Nakamura stara się krok po kroku zbudować historię życia bohaterki, zrozumieć motywy jej postępowania i przywiązania do miasta.

Z biegiem filmu powoli zaczynamy rozumieć fenomen tajemniczej postaci, jaką była Yokohama Mary. Jej historia staje się też pretekstem do przypomnienia złotych czasów powojennej Yokohamy, gdzie toczyło się bujne nocne życie.Film był prezentowany podczas 4. Festiwalu Światowego Filmu Dokumentalnego PLANETE DOC REVIEW.

Więcej o dokumencie można przeczytać na Planete i na oficjalnie stronie filmu.

b.


:: 11 września 2007 ::


Keiro-no hi

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha zaprasza na Keiro-no hi - Japoński Dzień Szacunku dla Starszych. Dzień ten został wpisany do kalendarza świąt państwowych w roku 1966, ale obchodzony jest od 1954. Jego ideą jest okazanie czci i miłości starszym ludziom, którzy przez długie lata poświęcali społeczeństwu swój czas i siły.

W programie koncert kameralny, podczas którego wystąpią: Mariola Cieniawa (fortepian) i Edyta Piasecka-Durlak (sopran). Będzie można też obejrzeć wystawę "Obraz świata, który przemija".

Keiro-no hi będzie miał miejsce 16 września o godz. 16.00, oczywiście w Muzeum Manggha. Wstęp wolny.

b.


:: 11 września 2007 ::


Japońscy fani bronią The Simpsons

Japoński dystrybutor animowanego filmu "The Simpsons" postanowił zrobić nową dubbingowaną wersję. Oburzenie fanów było oczywiste, ponieważ przyzwyczajeni byli oni do innych głosów, które od lat słyszeli w serialowej wersji.

Więcej o tej sprawie możecie poczytać na tej stronie, zaś tutaj o samej kampanii przeciwko nowym głosom dubbingującym postacie z "The Simpsons". Możecie też dołączyć do protestujących.

Jeżeli nie mieliście okazji posłuchać oryginalnej, japońskiej wersji - oto próbka:I poniżej program, gdzie zaprezentowano nowe głosy rodziny Simpsons:b.


:: 13 września 2007 ::


Japońskie rzemiosło artystyczneJeżeli ktoś interesuje się rzemiosłem artystycznym w Japonii, to warto zajrzeć na stronę Traditional Craft of Japan (japońsko- i angielskojęzyczna), na której zostały opisane tradycyjne techniki.Znajdziemy tam informacje, z licznymi zdjęciami, na temat tkactwa, ceramiki, rzeczy wykonywanych z drewna, bambusa i metalu, a nawet o sztuce tworzenia lalek, pędzli i papieru. I wiele innych. Dodatkowo są tam opisy najsłynniejszych zakładów, w których powstają te piękne rzeczy.b.:: 14 września 2007 ::


Złote pałeczki

Pałeczki to w Japonii rzecz codzienna, ale oczywiście co chwilę pojawiają się nowe i naprawdę niesamowite wzory, formy i kolory by zaspokoić każdy gust. Niektórym wystarczą zwykłe, jednorazowe, drewniane; inni będą raczej poszukiwać bardziej wyrafinowanych.Pałeczki ze złota nie są wykonane w całości ze szlachetnego materiału. Drobinki złota (a dokładnie 94,4% złota, 4,9% srebra, 0,6% miedzi) znajdują się pomiędzy pałeczkami i w chwili, kiedy je rozłączymy, drobny pyłek rozsypie się nad naszym jedzeniem.

Smacznego...

b.
:: 16 września 2007 ::


Smak sake

Japonia to oczywiście kraj sake - ten wbrew pozorom nie tak wysokoprocentowy trunek (14-18% alkoholu) otrzymuje się z ryżu. Jego produkcja jest bliższa tworzeniu piwa czy wina, nie zaś wódki, jak to w Polsce przyjęło się myśleć. Oczywiście, rodzajów sake jest bardzo dużo, jednak często za granicą ciężko jest dostać dobre marki.Więcej o tym tradycyjnym napoju możecie dowiedzieć się z krótkiego filmu, a także ze strony o rodzajach sake.

A cały ten wstęp ma być tylko pretekstem by dać link do nietypowego bloga na temat Tokio, sake i nie tylko.

b.


:: 18 września 2007 ::


Dom w Tokio

Ostatnimi czasy popularne stały się domy, których ściany - te zewnętrzne - zmieniają się w małe dzieła sztuki. Przy pomocy znanych grafficiarzy i artystów związanych z ulicznymi działaniami ludzie zakrywają nudne i płaskie powierzchnie.

Jednym z takich projektów jest dom w Tokio:Robi wrażenie...

b.


:: 19 września 2007 ::


Gojira tai Kingu GidoraW środę, 26 września, na programie TVP2 będzie można obejrzeć 18. film z serii "Gojira", który powstał w 1991 roku i zdobył nagrodę Japońskiej Akademii Filmowej za efekty specjalne.

Trochę o fabule:
Rok 1992. Dziennikarz Kenichiro Terasawa (Kosuke Toyohara) zbiera materiały do książki o potężnym stworze od lat nawiedzającym wyspy Japonii. Od weterana z czasów drugiej wojny światowej dowiaduje się, że dinozaur uratował kiedyś życie członków garnizonu małej wysepki Logos. Jednak kilka lat później gad uległ mutacji pod wpływem eksplozji nuklearnej. Stał się groźną i obdarzoną ponadnaturalnymi mocami Gojirą. Tymczasem do Japonii przybywają wysłannicy z przyszłości. Wilson (Chuck Wilson), Glenchico i Emmy (Anna Nakagawa) podają się za wysłanników Unii Światowej z 2204 roku. Twierdzą, że należy zniszczyć stworzenie, ponieważ jego gniew może wkrótce spowodować zagładę kraju.

Był to jeden z najbardziej kontrowersyjnych filmów o wielkim potworze - zaraz po premierze w Stanach Zjednoczonych pojawiły się bowiem opinie, że ma on bardzo silny antyamerykański wydźwięk. Sam reżyser przeciwstawiał się takiemu odczytaniu jego dzieła.

I na deser zwiastun:b.


:: 20 września 2007 ::


DJ Sara i DJ Ryusei

Japończycy jeszcze nie raz nas zaskoczą:Ktoś napisał, że patrząc na to, co wyczyniają te dzieciaki (5 i 8 lat), wierzy, że przyszłość hip hopu jest bezpieczna.

b.


:: 21 września 2007 ::


VII Tydzień Kultury Japońskiej

W Legnicy od 1 do 6 października odbędzie się VII Tydzień Kultury Japońskiej, na który zawita sam J. E. Ryuichi Tanabe - Ambasador Japonii w Polsce.

W programie m.in.
- pokazy gotowania i degustacje potraw japońskich
- wystawa "Hiroshima-Nagasaki"
- wykład i pokaz na temat historii i rekonstrukcji zbroi samurajskiej
- warsztaty kaligrafii
- konkurs wiedzy o Japonii.
- a także pokazy kendo, wykłady oraz inne atrakcje.

Wydarzenia odbędą się w Legnickim Centrum Kultury, Wyższej Szkole Menażerskiej, a także w tamtejszym muzeum.

b.


:: 24 września 2007 ::


Dzienniki Kamikadze

W drugiej połowie października po polsku ukaże się książka Emiko Ohnuki-Tierney o kamikadze. Jest to opowieść przestawiająca zapiski pamiętnikarskie i listy członków eskadr tokkōtai oraz innych wcielonych do wojska studentów japońskich, którzy otrzymywali rozkazy bojowe skazujące ich na pewną śmierć.Emiko Ohnuki-Tierney przedstawia w swej książce autentyczne zapiski i listy tych pilotów-samobójców, prezentujące ich w zgoła odmiennym świetle. Znaczną liczbę kamikadze stanowili studenci, przymuszeni do ochotniczego zgłaszania się do tych samobójczych zadań, Należeli oni do elity intelektualnej nowoczesnej Japonii, byli wszechstronnie oczytani w piśmiennictwie klasycznym i filozoficznym, wyznawali Kartezjuszowską zasadę 'Myślę, więc jestem'.

Więcej o książce na stronie wydawcy.

b.


:: 24 września 2007 ::


Broń japońskaW warszawskim Ośrodku Budojo pod koniec października odbędzie się druga edycja Wystawy Współcześnie Wytwarzanej Broni Japońskiej.

W programie także spotkania z twórcami tej broni oraz pokaz Tameshigiri. Podczas wystawy będzie można zakupić rzadkie i unikatowe książki o mieczach w przystępnych cenach. Więcej informacji na stronie organizatorów.

Wystawa będzie czynna tylko 27. października od godz. 10.00.

b.


:: 27 września 2007 ::


Nowoczesny język

Język japoński podobnie jak inne języki nie jest tworem stałym i ciągle ulega przemianie. W głównej mierze dotyczy to używanego słownictwa i zapożyczeń z innych języków. Początki bardzo gwałtownego asymilowania obcych słów miały miejsce już w epoce Meiji, jednak ostatnimi czasy jest coraz więcej wyrażeń, które mają swoje odpowiedniki w japońskim, ale ludzie i tak wolą używać ich angielskojęzycznych form, wymawianych oczywiście po japońsku (co sprawia, że czasami trudno zrozumieć o co chodzi). Co ciekawe, wiele takich anglicyzmów nie jest zrozumiałych przez większość społeczeństwa, a zwłaszcza przez osoby starsze.

Więcej o ostatnich przemianach w języku japońskim w artykule Tomoko Otake.

b.


:: 29 września 2007 ::


Kids ReturnKolejna miła wiadomość dla fanów japońskiej kinematografii. W niedzielę 30 września o godz. 1.00 oraz 1 października o godz. 15.00 na kanale TVP Kultura zostanie pokazany film Takeshi Kitano "Kids Return". Koniecznie trzeba to zobaczyć - według niektórych opinii jest to jeden z najlepszych obrazów japońskiego reżysera.

I kilka słów o fabule:
Masuru i Shinji, dwóch kilkunastoletnich przyjaciół, wędruje bez celu przez życie. Obaj nic nie robią całymi dniami i powoli zaczynają wkraczać do przestępczego świata. Pewnym ratunkiem mogłyby stać się dla nich treningi bokserskie, ale Masuru nie potrafi skorzystać z szansy, jaką daje sport i zaczyna pracować dla miejscowego gangu yakuza. Z czasem drogi obu przyjaciół rozchodzą się.

I zwiastun:b.::

2021
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2020
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2019
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2018
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2017
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2016
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2015
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2014
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2013
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2012
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2011
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2010
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2009
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2008
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2007
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień


RSS