:: 02 września 2008 ::


Japoński LeontesNa portalu Konnichiwa umieszczono wywiad z japońskim aktorem Ayumi Tanida, który był gościem tegorocznego Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku. Tanida zagrał postać króla Leontesa w sztuce "Zimowa opowieść", wyreżyserowanej przez Yoshihiro Kurita z teatru Ryūtopia.

b.


:: 04 września 2008 ::


Ponyo w WenecjiNa serwisie Stopklatka można przeczytać relację z tegorocznego festiwalu filmowego w Wenecji, gdzie odbył się pokaz najnowszej animacji Hayao Miyazakiego "Ponyo on the Cliff by the Sea" (o którym pisaliśmy kilka dni temu). Recenzja filmu jest bardzo pozytywna.

b.


:: 07 września 2008 ::


Japan Fashion Week 2008

Jak w każdym liczącym się na rynku mody kraju, tak i w Japonii odbywają się tygodniowe spotkania z najnowszymi trendami i kolekcjami. Polecamy zatem przyjrzeć się co ciekawego i nowego proponuje Japan Fashion Week.Zaś ci, którzy są bardziej zainteresowani tym tematem, powinni poczytać sobie dużo dobrych relacji i krytycznych recenzji na MEKAS, która zajmuje się japońskim światem mody.

b.:: 08 września 2008 ::


Kto będzie nowym premierem Japonii?Yuriko Koike jest pierwszą kobietą w Japonii, która ubiega się o urząd premiera. Była dziennikarka telewizyjna i Minister Obrony chciałaby przejąć stanowisko od Yasuo Fukudy, który w zeszłym tygodniu podał się do dymisji. Koike ma jednak za rywala 67-letniego polityka Taro Aso.

Więcej o tej sytuacji możecie przeczytać na stronie TVN24.

b.


:: 10 września 2008 ::


Japonia w oczach Lesley Downer

Właśnie ukazała się najnowsza książka Lesley Downer "Ostatnia konkubina", której akcja umieszczona została w drugiej połowie XIX wieku - jest to miłosna opowieść o młodziutkiej dziewczynie, której przyszło żyć na dworze szoguna.Lesley Downer, chociaż jej korzenie tkwią bardziej w chińskiej kulturze, całe swoje życie poświęciła Japonii. Napisała kilka książek o Kraju Kwitnącej Wiśni, m.in. o gejszach i kobiecie, która stała się zainspirowała Puccinego do napisania opery "Madame Butterfly".

Więcej o jej powieści można przeczytać na oficjalnej stronie Wydawnictwa.

Co ciekawe, książka "Ostatnia konkubina" promowana jest w Polsce jako japońska wersja 'Przeminęło z wiatrem', ale jakoś wątpię, by to określenie było adekwatne.

b.:: 11 września 2008 ::


Ten krakowski Japończyk…

W Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha 18 września o godz. 18.00 zostanie otwarta wystawa "Ten krakowski Japończyk… Inspiracje sztuka Japonii w twórczości Wojciecha Weissa".Wojciech Weiss (1875-1950), jeden z największych artystów Młodej Polski, uprawiał malarstwo olejne, zajmował się grafiką warsztatowa i użytkową, tworzył pastele, akwarele, pozostawił i wiele szkiców. Artysta sztukę japońską znał i podziwiał, zetknął się z nią bardzo wcześnie, bo już w latach dziewięćdziesiątych XIX w. w Paryżu. Weiss w oryginalny sposób przetworzył zasady kompozycji przestrzeni drzeworytów japońskich, a dogłębna znajomość estetyki japońskiej pozwoliła mu stworzyć unikatową w skali europejskiej serię krajobrazów z torami kolejowymi i mostami.

Ekspozycja w Muzeum Manggha będzie pierwszą tak dużą prezentacją twórczości Wojciecha Weissa. Na wystawie będzie pokazanych ponad 200 prac Weissa, wiele z nich nigdy dotąd nie było prezentowanych na wystawach.

Więcej na stronie muzeum.

b.


:: 14 września 2008 ::


Japoński kandydat do Oscara

"Okuribito" - najnowsze dzieło Yojiro Takity (reżyser znany z wydanego w Polsce filmu "Ashura") - opowiada o muzyku-wiolonczeliście, który zmuszony zostaje do podjęcia pracy w domu pogrzebowym.Film został wybrany do walki o Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. Więcej na oficjalnej stronie filmu.

b.


:: 14 września 2008 ::


Tombodama no utsukushisa

Rzecz, która absolutnie mnie urzekła!!!

Free Image Hosting at www.ImageShack.us


Wywodzące się z tradycji ozdobny szpil do włosów tombodama, które ręcznie robi japońska projektantka Tomoko Nangu.

Prześliczne, unikalne i nawet, jak na warunki japońskie, nie aż tak drogie...

Image Hosted by ImageShack.us


Image Hosted by ImageShack.us


Dla chętnych do kupienia w sklepie.

m.


:: 17 września 2008 ::


Drewniany światJeszcze do 20 września potrwa londyńska wystawa japońskiego rzeźbiarza i muzyka Matsumoto Boku, która ma miejsce w Floral Street Store (sklepu prowadzonego przez Paula Smitha).

Boku urodził się w małej japońskiej miejscowości w 1962 roku i dzięki drewnianym projektom zyskał sławę na całym świecie, pokazując swoje prace na kilkudziesięciu wystawach. Jest także piosenkarzem i pisze eseje poświęcone głównie swojej twórczości i inspiracjom.

Więcej o Matsumoto Boku i jego pracach na oficjalnej stronie.

b.


:: 19 września 2008 ::


Lojalność rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni

Na stronie toruńskiej Gazety Wyborczej ukazała się rozmowa z dr Elżbietą Kostowską-Watanabe z Katedry Etnologii UMK. Tematem tego spotkania stali się Japończycy oraz to jak wygląda ich życie w Polsce. Z racji stworzenia podtoruńskiej strefy ekonomicznej, w tym mieście mieszka około 200 Japończyków. Jak sobie radzą i dlaczego ich sytuacja jest tak wyjątkowa.

b.


:: 23 września 2008 ::


Miasto w miniaturze

Yumiko Matsui urodziła się w Japonii, ale dużo czasu spędziła za granicą. Wcześniej zajmowała się głównie rysunkiem, a dwa lata temu zaczęła interesować się rzeźbą, a zwłaszcza tworzeniem z papieru. Z czasem powstała idea kreowania miniaturek miast - wykonanych z papieru makiet, które oddawałyby pewnego ducha danego miejsca.Na jej stronie można na razie podziwiać miniaturkę Tokio (z okresu Edo) i Osaki (popularne wśród turystów miejsce zwane Dotonbori). Oprócz tego można zobaczyć małe stoiska z letnich festiwali oraz portrety ludzi. Na dodatek, dzięki świetnie wykonanym zdjęciom całość robi niesamowite wrażenie.

b.


:: 26 września 2008 ::


Samotność kucharza szybkich zamówień

Film "Samotność kucharza szybkich zamówień", który powstał w ramach programu "30 minut" (projekt organizowany m.in. przez polskie instytucje związane z filmem i kulturą), wyreżyserowany został przez Marcela Sawickiego, który na stale pracuje za granicą. Obraz ten zdobył uznanie publiczności podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i zostanie pokazany podczas wielu wydarzeń filmowych za granicą.Kilka słów o fabule: Młody Japończyk przyjeżdza do Los Angeles do pracy, ale na miejscu dowiaduje się, że firma, w której miał pracować, upadła. Mimo to decyduje się zostać i przetrwać. Zatrudnia się jako kucharz w japońskim klubie jazzowym. Zakochuje się w Meksykance, która nie mówi po angielsku. Odkrywa nietypową stronę miasta: bez plaż i palm, czy drogich samochodów na bulwarach Beverly Hills.

"Samotność kucharza szybkich zamówień" będzie można zobaczyć na kanale TVP Kultura dzisiaj, tj. 26 września o godz. 12.40, ale zapewne będzie on nie raz jeszcze emitowany w późniejszych dniach.

b.


:: 26 września 2008 ::


Psy i demony. Ciemne strony JaponiUniversitas właśnie wydał książkę "Psy i demony. Ciemne strony Japoni" Alexa Kerra (autora "Japonii utraconej").

Książka opowiada o ciemnych stronach japońskiego sukcesu. Problemy kraju kwitnącej wiśni sięgają głębiej niż zastój gospodarczy, zagrożone banki, czy niewydolne fundusze emerytalne. Alex Kerr omawia tematy najczęściej pomijane w zachodniej prasie, takie jak zagrożenia dla środowiska naturalnego Japonii (zabetonowane wybrzeża, górskie drogi donikąd), szaleńcza "monumentomania", upadek niegdyś znakomitej twórczości filmowej, zniszczenie zabytkowych miast takich jak Kioto i budowa w to miejsce tandetnej szarzyzny, wreszcie załamanie ruchu turystycznego.

Więcej o książce na stronie wydawnictwa.

b.:: 28 września 2008 ::


Japonia na początku XXI wiekuKolejna, nowa lektura o kulturze japońskiej. Tym razem Wydawnictwo Adam Marszałek wypuściło zbiór studiów "Japonia na początku XXI wieku".

Książka zawiera kilkanaście esejów przedstawiających współczesną Japonię - zachodzące w niej przemiany polityczne, społeczno-kulturowe i dotyczące struktur gospodarczych. Studia te pokazują, jak dawniejsze i nowsze tradycje zmieniają się w epoce globalizacji, a Japonia-mimo swej nowoczesności i uczestnictwa w procesach globalizacji-zachowuje tożsamość kulturową.

b.


:: 29 września 2008 ::


Matsumi i Asahi na B.A.K.A.

Szkoła Matsumi pojawi się na tegorocznym konwencie B.A.K.A. Y2K8, który odbędzie się 4-5 października we Wrocławiu, z przygotowaną prelekcją na temat pisma oraz języka japońskiego oraz pokazem ceremonii herbacianej.

Międzywydziałowe Koło Naukowe Miłośników Dalekiego Wschodu również przygotuje kilka atrakcji. Wśród nich m.in.:
- prelekcje o japońskiej sztuce tatuażu, o yakuzie w szkole oraz o znanym na całym świecie zjawisku hikikomori;
- konkurs o Takashim Kitano;
- pokaz zdjęć z podróży do Japonii.

Szczegółowe informacje o programie konwentu na oficjalnej stronie, gdzie oprócz wydarzeń związanych z anime i mangą, pojawią się także inne atrakcje, m.in. pokazy kyūdō (japońskie łucznictwo) oraz różne wykłady o kulturze i społeczeństwie.

b.


:: 30 września 2008 ::


O czasownikachTegoroczna jesień przywitała nas wieloma nowymi lekturami japonistycznymi. Uniwersytet Jagielloński wydał właśnie zapowiadaną wcześniej "Filozofię japońską", a na dodatek ukazała się jeszcze jedna książka, tym razem poświęcona gramatyce.

"Japońskie klasy czasownikowe w perspektywie diachronicznej", autorstwa Tomasza Majtczaka, prezentuje szczegółową charakterystykę japońskich klas czasownikowych, poczynając od najstarszych zabytków ciągłych, spisanych w VIII wieku n.e., aż po współczesność. Książka jest pierwszą wydaną w Polsce monografią poświęconą historyczno-porównawczemu językoznawstwu japońskiemu i dotyczy zagadnień w istocie fundamentalnych dla japońskiej lingwistyki diachronicznej i genealogicznej.

Więcej o samej książce i autorze można poczytać na stronie wydawnictwa.

b.::

2021
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2020
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2019
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2018
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2017
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2016
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2015
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2014
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2013
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2012
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2011
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2010
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2009
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2008
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2007
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień


RSS