:: 03 września 2009 ::


Nippon Cinema

W polski obieg bardzo rzadko trafia się coś ze współczesnej kinematografii. Chociaż grupa fanów jest ogromna, to raczej poszukiwania nowości pozostają bardzo indywidualną kwestią. O wiele lepiej przedstawia się to w przypadku animacji, dzięki rynkowi dvd, jednak kiedy poszukujemy coś z "aktorskich" rzeczy, to szybko można zniechęcić się w oczekiwaniu na premiery kinowe.

Oczywiście, współczesne kino japońskie - podobnie jak prawie w każdym innym kraju - jest nierównomierne. Powstaje dużo bardzo złych filmów, ale co ważne, zdarzają się również rzeczy interesujące, jak nie wybitne. By zorientować się, co nowego wchodzi do tamtejszych kin, polecam stronę Nippon Cinema.

b.


:: 06 września 2009 ::


O "Okuribito"

Zazwyczaj wyróżniamy blogi o Japonii, w których pojawia się coś więcej niż link czy śmieszny filmik. Na naszym blogu zaś rzadko pojawiają się dłuższe wpisy, ale może warto trochę to zmienić.Udało mi się w końcu obejrzeć nagrodzony Oscarem film "Okuribito" (jako "Pożegnania" jesienią ma się pojawić w naszych kinach). Tytuł można przetłumaczyć "ludzie, którzy wysyłają/ żegnają się". O filmie wspominaliśmy tutaj i tutaj.Trochę bałam się tematu - po przeczytaniu zarysu historii filmu miałam obawy, czy aby na pewno mam ochotę to oglądać. Przewidywałam, iż seans będzie zbyt dołujący, zwłaszcza iż w Japonii wokół zmarłych jest tak silne tabu. Całkowicie się myliłam."Okuribito" jest prosty, spokojny i subtelny. Żadnych fajerwerków wizualnych czy skomplikowanych warstw fabularnych. Historia toczy się dosyć przewidywalnym tropem, a mimo to oglądając ją, trudno mówić o jakimś banalne czy nudzie. To bardzo wzruszająca historia - taka, która nawet jeśli sięga po zwyczajność i codzienność, nie trąci płaskim sentymentalizmem. Jest przejmująca w szczery sposób, jednocześnie nie unika humoru i scen, która wydawałoby się zupełnie nie pasują do takiego tematu.

Film Yojiro Takity jest - jak dla mnie - bardzo literacki, niczym klasyczna literatura japońska. Nastawia zmysły na szczegół i detal, nie tracąc na uniwersalności.

b.


:: 07 września 2009 ::


"Tetsuo 3" w Wenecji

Trwa jeden z najważniejszych międzynarodowych festiwali filmowych. W sobotę pokazano tam "Tetsuo: The Bullet Man" (czyli inaczej "Tetsuo 3") reżysera Shinya Tsukamoto, który słynie z szokujących, brutalnych obrazów (jak "Testuo: The Iron Man", "Tokyo Fist").Na serwisie Stopklatka pojawiła się recenzja z festiwalu:
Zabiegania hollywoodzkich producentów odcisnęły na trzecim "Tetsuo" swoje piętno. Główny bohater jest w połowie Amerykaninem, dialogi są w języku angielskim, a sam film stara się iść na kompromis z szerszą publiką, uniwersalizując i upraszczając przesłanie. Nadal jest to jednak kino trudne w odbiorze, a dla widza niezaznajomionego z wariackimi dokonaniami Tsukamoto czy Miike, stanowiące spore wyzwaniem. Więcej tutaj.

b.


:: 08 września 2009 ::


Jesień

Nieubłaganie nadchodzi jesień... Przypomniały mi się haiku w sam raz na tę porę roku:

MATSUO BASHŌ
(1644-1694)

kareeda ni
karasu no tomaritaru ya
aki no kure

na suchej gałęzi
przysiadła wrona
jesienny zmierzch

YOSA BUSON
(1716-1783)

suzushisa ya
kane o hanaruru
kane no koe

chłód…
oddzielony od dzwonu
dźwięk dzwonu

yanagi chiri
shimizu kare ishi
tokorodokoro

opadają liście wierzby
czyste wody wyschły, zostały
kamienie rozrzucone

KOBAYASHI ISSA
(1763-1827)

tsuyu no yo wa
tsuyu no yo nagara
sarinagara

świat rosy
wciąż jest światem rosy
i wciąż…

m.:: 09 września 2009 ::


Jubileusz Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha obchodzi 15 lat działalności. Z racji tego przygotowano kilka wydarzeń.

Tradycyjnie odbędzie się Japoński Dzień Szacunku dla Starszych - 13 września o godzinie 16.00 - tematem tegorocznego spotkania będzie japońska kaligrafia. Pokaz i warsztaty poprowadzi Masakazu Miyanaga.W związku z 80. rocznicą śmierci Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego (1861–1929), patrona Muzeum, planowana jest wystawa najciekawszych japoników z kolekcji Jasieńskiego ze zbiorów MNK (drzeworyty, militaria, ceramika, itp.) zestawionych z najlepszymi przykładami japonizmu polskiego (O. Boznańska, W. Weiss, J. Fałat, J. Stanisławski). Uroczysty wernisaż wystawy odbędzie się 13 września o godzinie 18.00.

I kolejna wystawa to "Hanga – drugi język Japonii", przygotowana została w ramach Triennale Grafiki. Będzie to pokaz prac nadesłanych na tegoroczne Triennale przez 28 artystów japońskich, przedstawicieli kilku pokoleń. Różnorodność stylistyk i technik, różny poziom biegłości warsztatowej, odmienna wrażliwość i percepcja rzeczywistości dają obraz stanu grafiki japońskiej na początku XXI wieku. Otwarcie 18 września o godzinie 16.00

b.


:: 11 września 2009 ::


Wieści ze szkoły

W Szkole Matsumi niedługo rozpoczyna się nowy semestr. Są jeszcze wolne miejsca w niektórych grupach, więcej informacji na stronie Aktualności.Co ważne, a zapomnieliśmy o tym wspomnieć, pojawiła się nowa książka w Wydawnictwie Matsumi - "Zeszyt ćwiczeń - Nihongo Nōryoku Shiken 4 kyū (N5)", który zawiera m.in. testy z gramatyki, kanji i słówek, dialogi oraz klucz rozwiąń i słowniczki (więcej informacji tutaj).

A tymczasem... Matsumi pracuje nad nową książką - ćwiczeniami na poziom 3 kyū (N4).

b.


:: 13 września 2009 ::


Daisuke Yoshimoto we WrocławiuDaisuke Yoshimoto ukończył kierunek sztuki na Wydziale Teatru na Uniwersytecie Nippon w 1967 roku. Od pierwszych lat swej scenicznej aktywności współpracował i współtworzył spektakle z największymi twórcami butō m.in. z Kazuo Ohno, Hisayo Iwaki, Yukihiko Sakai.

Zagości on po raz kolejny w Polsce dzięki zaproszeniu Instytutu im. Jerzego Grotowskiego. W czwartek, 17 września o godz. 19.00 w Brzezince odbędzie się otwarta próba spektaklu "Łazarz" w wykonaniu właśnie Daisuke Yoshimoto wraz z Teatrem ZAR (wstęp wolny, ale obowiązuje rezerwacja miejsc).

Zaś 18 i 19 września o godz. 19:00, również w Brzezince, będzie miała miejsce prezentacja spektaklu w wykonaniu Yoshimoto pt. "Ruiny ciała" (bilety po 20 zł).

Natomiast od 21 do 23 września w Sali Apokalipsy Instytutu Grotowskiego będzie można uczestniczyć w sesji warsztatowej tańca butō prowadzona przez Daisuke Yoshimoto (koszt 200 zł, o ile są jeszcze wolne miejsca).

Dokładne informacje na stronie Instytutu.

b.


:: 13 września 2009 ::


Przenikanie rzeczywistości w teatrze nō

Przeglądając stronę Instytutu Grotowskiego niespodziewanie odkryłam, że w kwietniu wydano książkę, która dawno była zapowiadana, a mimo to jej premierę przegapiłam."Boski dwumian. Przenikanie rzeczywistości w teatrze nō" Jadwiga Rodowicz pokazuje na przykładzie trzech dramatów nō, w jaki sposób w dziele sztuki wypełniają się zasady antycznego postrzegania świata, według których przyroda, całe otoczenie człowieka i on sam stanowią niepodzielny i żywy "Boski dwumian" – jeden świat, w którym żywi obcują ze zmarłymi. Dzięki wynalazkowi Umiejętności (takie jest bowiem pierwotne znaczenia słowa nō) człowiek przemienia ograniczenie „tu i teraz” na trwanie w wieczności, przy czym wieczność nie jest bezkształtna, ale barwna i pełna form.

Na stronie Instytutu można ściągnąć i poczytać fragment książki.

b.


:: 15 września 2009 ::


Frank Lloyd Wright

Na zajęciach z japońskiego padło hasło „styl Franka Lloyda Wrighta” i okazało się, że mało kto wie, o co chodzi...

Wright był genialnym architektem, który na początku XX w zafascynowany ascetyzmem rodzimej japońskiej architektury projektował piękne, pełne pustki zen modernistyczne budynki na rynek zachodni.

Image Hosted by ImageShack.us


Image Hosted by ImageShack.us:: 20 września 2009 ::


Tetris

Oczywiście. Japończycy są genialni, jeżeli chodzi o kwestię gier, nie tylko na różnego rodzaju konsole, ale i na automaty. Nie znają ograniczeń w wyobraźni.Przykładem może być Tetris. Jak widać na fotografii, w tej wersji nie jest po prostu grą, która wyświetla się w telewizorze czy na ekranie monitora. Tym razem jest to wielki automat, który zapewne musi przynieść dużo, dużo zabawy.

b.


:: 23 września 2009 ::


Miś-pielęgniarz czy miś-pielęgniarka

I znowu o robotach. Ostatnio fascynacja tym tematem wzrasta. Roboty pojawiały się już w naszych wpisach i zapowiada się, że będą jeszcze częściej. To, co dla nas wydaje się być ciągle futurystycznym wymysłem, dla Japończyków chyba już jest codziennością.Przykładem może być miś-pielęgniarz (czy też miś-pielęgniarka). Funkcjonalne i kawaii.

b.


:: 24 września 2009 ::


The Ramen GirlFilm "The Ramen Girl" nie zapowiadał się dobrze. Ot, amerykańska produkcja o tym, jak Zachód widzi Wschód. Jednak mile się zaskoczyłam, a może po prostu moje oczekiwania były tak nisko, że się nie zawiodłam.

Historia jest prosta - Amerykanka przybywa za swoim chłopakiem do Japonii, jednak ten ją rzuca. Opuszczona dziewczyna odkrywa bar z rāmen i postanawia nauczyć się przyrządzać zupę. Nauka jednak nie będzie prosta, gdyż ona nie zna japońskiego, a wybrany przez nią mistrz angielskiego. Fabuła jest lekko sentymentalna, ale ma swoje dobre punkty. Co ważne, film broni się całkiem niezłą sztuką aktorską. Atutem jest możliwość oglądania tego filmu z napisami, kiedy można słyszeć konwersację pomiędzy uczennicą (mówiącą po angielsku) a mistrzem (mówiącym po japońsku).

Dobra zabawa. Nie polecam jednak na pusty żołądek, od razu bowiem przychodzi ochota na rāmen...

Film pokazywany jest na Canal+ (jako "Miłość o smaku Orientu" - sic!).

b.


:: 29 września 2009 ::


Kraina idioty

Shohei, którego strona nazywa się "Hakuchi" (pol. idiota, idiotyzm), rysuje za pomocą długopisu kulkowego (i dodatku komputera). Tworzy naprawdę niezwykle obrazy, mieszaninę tradycji i futuryzmu. Widoczne są duże i oczywiste inspiracje komiksowe, ale i wpływy sztuki plakatu. Może estetycznie nie podpasuje wszystkim, chociaż bez wątpienia warto przyjrzeć się chociaż przez chwilę.b.


:: 29 września 2009 ::


Tokyo Game ShowI jak zwykle porcja zdjęć z magazynu "Wired" prezentujących cosplayów - tym razem z Tokyo Game Show.

b.


:: 30 września 2009 ::


Japoński październik

VII Japoński Październik w Pałacu w Wilanowie jest wydarzeniem towarzyszącym oficjalnym obchodom 90. rocznicy nawiązania dyplomatycznych stosunków między Polską a Japonią.W programie m.in.:
- wystawy ikebany (w Wilanowie, Warszawie oraz dodatkowo w Krakowie w Manggha)
- warsztaty ikebany
- koncert pianistki Rinko Kobayashi
- spektakl w konwencji teatru cieni i słowa
- wykłady (O bijin-ga, czyli o kobietach pędzla Wojciecha Weissa i jego przyjaźni z Feliksem Jasieńskim; O historii stosunków polsko-japońskich).

Więcej o programie na stronie Pałacu.

b.
::

2021
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2020
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2019
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2018
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2017
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2016
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2015
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2014
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2013
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2012
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2011
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2010
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2009
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2008
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2007
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień


RSS