:: 01 września 2010 ::


JLPT zapisy

Od 10.09.2010 do 30.09.2010 trwa internetowa rejestracja na egzamin JLPT 2010. Szczegółowe informacje na stronie
Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych. Dopilnujcie, żeby się w tym roku nikt nie spóźnił.

m.


:: 05 września 2010 ::


Norwegian Wood

W Gazecie Wyborczej umieścili tekst Tadeusza Sobolewskiego o filmie "Norwegian Wood" (na podstawie książki Harukiego Murakamiego), który pokazywany jest na festiwalu filmowym w Wenecji."Norwegian Wood" jest intrygującym połączeniem różnych żywiołów kina: dynamiki i kontemplacji, chłodu i żaru, popkultury i wyrafinowania. To przeciwieństwo europejskiej love story, wyciskacza łez. Może tak właśnie ogląda się z perspektywy własną przeszłość - z całkowitym spokojem i zgodą na wszystko, co było, także na to, co nieszczęśliwe, mroczne?

Zapewne nie tylko ja będę z niecierpliwością oczekiwać na ten film w naszych kinach.

b.:: 06 września 2010 ::


Izu

W Japonii niespodziewane upały. Zamiast przewidywanych 25 stopni, jest 35 i więcej... I na Półwyspie Izu, w Ōsezaki, na samym cyplu jest pełnia lata...

Widok Góry Fuji z cypla z ŌsezakiStyl diverski w wydaniu japońskim
W następnym wpisie będzie trochę spod wody....
m.

:: 06 września 2010 ::


Japońskie studzienki

Japończycy znani są z tego, że udoskonalili sztukę składania papieru, sztukę parzenia herbaty, sztukę układania kawiatów, ale niewiele osób wie, że a w latach 80. zainteresowali się włazami do studzienek kanalizacyjnych i obecnie blisko 95% lokalnych samorządów w Japonii ma swoje własne, unikatowe studzienki. Wszystko za sprawą pewnego zwykłego urzędnika, który stwierdził, że studzienki nie muszą być brzydkie i jedną decyzją zmienił oblicze systemu japońskich ścieków.

Fotograf Remo Camerota zafascynowany zjawiskiem poświęcił mu ostatnio książkę pt. "Drainspotting:Japanese Manhole Covers" . Na jego zdjęciach widać, że każdy właz jest wyjątkowy - można na nim zobaczyć symbole, wzory, motywy, postacie nawiązujace do japońskiej tradycji. Pewnie nie wszyscy nazwą to sztuką. Na pewno jest to sposób na rozjaśnienie szarej miejskiej ulicy. W ten dyskretny, pokorny i wyjątkowy japoński sposób - podsumowuje Remo.

mk


:: 07 września 2010 ::


Półwysep Izu pod wody

Temat może nudny dla osób, które nie nurkują, ale pod wodą Japonia też może być zachwycająca...m.


:: 10 września 2010 ::


Sezon na ryby w Manbō

Na Półwyspie Izu zawsze jest sezon na ryby... W bazie nurkowej Manbō (Ōsezaki) każdego dnia na każdy posiłek serwowane są co najmniej 2-3 gatunki ryb i innych stworzeń morskich.

Układ taki sam, ale zmieniają się potrawy...A na deser biszkopt z matchąlub namagashi, w których się absolutnie zakochałam!Wish you were here...

m.

:: 13 września 2010 ::


Izu Ōshima

...albo w skrócie Ōshima, to wyspa należąca do Tokio. Można się na nią dostać wodolotem z Tokio lub z Atami (45 min, ale uwaga: tylko 2 kursy na dobę).

Ōshima znana jest z baz nurkowych i bazaltowych, czarnych plażoraz Godzilli, która wynurzyła się z tutejszego (wciąż czynnego) wulkanuZatrzymać się można głównie w małych pensjonatach, w japońskich pokojach owiewanych wieczorną bryzą, która znakomicie łagodzi upał (uwaga: problem z płaceniem kartą).


Miejsce w sam raz na weekend: poza nurkowaniem, wspinaczką na wulkan, zwiedzeniem (15 minut) lokalnego muzeum i pomoczenim się w gorących źródłach, jest tu niewiele do robienia.Ale za to jest kojąca cisza, za którą zaczyna się tęsknić natychmiast po powrocie do Tokio..

m.


:: 18 września 2010 ::


Bezpłatne studia w Japonii

Ambasada Japonii w Polsce oraz Tokyo University zapraszają na spotkanie informacyjne dotyczące nowego bezpłatnego programu studiów dla młodzieży zagranicznej.

W ramach polityki japońskiej administracji rządowej zmierzającej do dynamicznego zwiększenia ilości studentów zagranicznych na krajowych uczelniach, 13 czołowych japońskich uniwersytetów prowadzi obecnie przygotowania do uruchomienia programów pełnych studiów w języku angielskim. Tokyo University jest jednym z nich.

Dwa pilotażowe programy – „Global Japanese Studies in East Asia” oraz „Environment & Energy Science” będą w pełni finansowane przez uczelnie. Po otrzymaniu tytułu B.A. lub w trakcie studiów, studenci będą mieli możliwość kontynuacji studiów na wszystkich kierunkach dostępnych na Tokyo University.

Spotkanie odbędzie się 21 września 2010 roku o godzinie 17.00 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, w Krakowie przy ul. M. Konopnickiej 26.

Spotkanie będzie prowadzone w języku angielskim.

b.


:: 18 września 2010 ::


Przegląd Filmów...

... Chińskich. Tym razem polecamy wydarzenie, które w sumie nie jest japońskie. Niemniej jednak nadchodzący Przegląd Filmów Chińskich (w Warszawie i Łodzi) to coś, na co warto zwrócić uwagę.

Zapewne w wielu przypadkach jest to jedyna szansa by obejrzeć filmy, które nie trafią do szerokiej dystrybucji, a które mogę nas nie jednym zaskoczyć. W programie m.in. "A jeśli to ty" - obraz Fenga Xiaoganga, który zdobył wiele nagród na różnych festiwalach; historyczna opowieść o Hongkongu "Strażnicy i zabójcy" oraz nowy film Zhanga Yimou ("Zawieście czerwone latarnie" i "Hero") pod tytułem "Tysiące mil samotności".

Festiwal od 21 do 24 września w Warszawie, zaś od 27 do 30 września w Łodzi.

b.


:: 24 września 2010 ::


Sarny w Narze

Z kim nie rozmawiam na temat wycieczki do Nary, każdy zachwyca się sarnami, które przechadzają się po całym miasteczku. Mieszkańcy starej stolicy utrzymują, że sarny i jelenie biegające na wolności to już tradycja kontynuowana od 700 lat. Miasto uznało wizerunek jelenia za oficjalny symbol Nary i jest on reprodukowany wszędzie i w każdej postaci. W ten sposób jedną z atrakcji dawnej stolicy jest spotkanie oko w oko z „dzikim” zwierzęciem, nakarmienie go specjalnymi shike senbei (czyli krakersami dla saren, za jedyne 150 yenów), pogłaskanie go i zrobienie sobie pamiątkowego zdjęcia. Urocze, czyż nie?I bardzo fotogeniczne...Jest jednak też mniej kawaii strona tego zjawiska.
Zwierzęta żebrzą o jedzenie i są namolne, a czasem nawet agresywne. W całym mieście poustawiane są dwa rodzaje tablic informacyjnych: pierwsze ostrzega przed sarnami, które mogą atakować:Druga ostrzega ludzi przed konsekwencjami straszenia i atakowania saren:Co więcej (o tym się głośno nie mówi), całe miasto jest zanieczyszczone odchodami, a same zwierzęta, które bądź co bądź są dzikie, są niezbyt czyste i niezbyt pachnące, co odczuwa się w każdym miejscu, gdzie zwykły przebywać w większych grupach. Nawet, jeśli już dawno sobie stamtąd poszły.m.


:: 24 września 2010 ::


Ekstremalna głodówka w imię torebki z monogramem

Na portalu Gazeta można przeczytać artykuł nawiązujący do wykładu Igi Rutkowskiej, jaki odbył się 18 września w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych.

Oto fragment:
Torebki LV dla japońskich lolitek mają wyjątkowe kolory i są projektowane przez twórców anime, czyli filmów i seriali animowanych. Taka torebka to obowiązkowy gadżet japońskiej lolity i choć należy do kategorii dobra luksusowe, a środki, którymi dysponuje lolita, nie są wystarczające na natychmiastowy zakup, postanawia oszczędzać do upadłego.


b.


:: 25 września 2010 ::


Uneme matsuri

22 września, co się ładnie złożyło z ostatnim dniem lata i pełnią księżyca, w Nara odbyło się Uneme matsuri. Święto to jest obchodzone w ramach rytuałów chramu Uneme (Uneme jinja), który mieści się tuż przy sadzawce Saruzawa ike.
Historia tego matsuri sięga VIII w, kiedy Nara pełniła rolę stolicy. Na dworze jednego z ówczesnych cesarzy służyła Uneme (są wersje że miała tytuł Trzeciej Księżniczki, ale jest też wersja, w której bohaterka jest zwykłą służącą). Po trzech latach romansu, cesarz znudził się Uneme, a ta zrozpaczona, rzuciła się do sadzawki i utonęła. Cesarz, trochę z poczucia winy, a trochę w obawie przed duchem zmarłej, który mógł się mścić, kazał przy sadzawce Saruzawa wybudować świątynkę shinto. Historia tej nieszczęśliwej miłości została zapisana w Yamato monogatari (951 rok) i weszła do kanonu literatury japońskiej.

Matsuri zaczyna się o godzinie 17:00 procesją, która paraduje Trzecią Aleją i koło godziny 18:00 dociera do sadzawki.Po uroczystych przemówieniach i wyjaśnieniach historii i tradycji tego święta, kiedy jest już ciemno, sadzawkę opływają dwie łodzie: w pierwszej, ozdobionej specjalną aranżacją z siedmiu jesiennych kwiatów, siedzi piękna księżniczka w stroju z epoki Nara.W drugiej łodzi płyną mniszki.Sadzawka jest oświetlona wiszącymi lampionami i lampionami, które osadzone są na małych drewnianych łódeczkach na stawie. Przygotowania zaczynają się we wczesnych godzinach popołudniowych.A dobre miejsce warto zająć sobie jeszcze przed zachodem słońca.Całość robi imponujące wrażenie, co możecie zobaczyć na filmiku.m.:: 28 września 2010 ::


Origami z trawy

Jeszcze jedna ciekawostka z Ōshimy: sztuka łącząca techniki origami i wyplatania, ale zamiast papieru wykorzystująca naturalne materiały takie jak trawa, czy liście palmowe. Zajęcie ostatnio dość modne na tej wyspie. Ze względu na kształt materiału, czyli podłużne wąskie paski, wyplatane są najczęściej owady.Niektóre wyglądają tak naturalistycznie, że musiałam podejść bliżej i się upewnić, że nie są żywe...

m.::

2021
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2020
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2019
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2018
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2017
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2016
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2015
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2014
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2013
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2012
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2011
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2010
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2009
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2008
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień
marzec
luty
styczeń
2007
grudzień
listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
maj
kwiecień


RSS