Genkan (玄関) to tradycyjny „przedpokój” w domach i mieszkaniach japońskich. Jego rodowód wywodzi się z domów wiejskich. Genkan pełnił funkcje przestrzenie przechodniej z zewnątrz do wewnątrz. Zostawiało się w nim buty, żeby nie nanosić do domu błota lub pyłu. Dawniej pokryty był glinianą polepą, obecnie są to w domach wolno stojących najczęściej ceramiczne płytki, a w mieszkaniach miejskich inny kolor o reszty podłogi czegoś w rodzaju linoleum. Genkan w tradycyjnej wersji jest o 20-30 cm niżej od reszty domu. Tylko w miejskich mieszkaniach jest na równi, a jego przestrzeń jest oddzielona listwą.

Co ciekawe, genkan istnieje nawet w domach, które budowane są w stylu zachodnim, np.:

w stylu francuskim


w stylu alpejsko-szwajcarskim (nazwijmy to roboczo)


styl nieco palazzo


mix stylistyczny


i dwa wydania minimalistyczne

A na marginesie: to stąd - od genkanu - wzięło się powitanie i zaproszenie do wejścia do domu: oagari kudasai, czyli "racz wstąpić (wznieść się/ zrobić krok wzwyż)".

m.
::

Komentarze:

18.05.2012, 16:52
2koty
w starych mieszkaniach miejskich faktycznie jest na rowni z reszta podlogi, ale w nowych mieszkaniach jest jakies 7 - 10 cm roznicy, bo w podloge teraz zazwyczaj laduja rury i inne tego typu instalacje, wiec oplaca sie ja podniesc. O malo co sobie zebow nie powybijalam jak doswiadczylam tego podwyzszenia w mieszkaniu wlasnymi nogami.

wróć