Czepiałam się niedawno książki Kima Munhaka, Koreańczycy, Japończycy, Chińczycy, wydanej przez Kwiaty Orientu w 2010 roku.
A teraz, żeby nie było, że czepiam się bez pokrycia, o książce, która jest znakomitym zamiennikiem...Choong Soon Kim, Kimchi and IT. Tradition and Transformation in Korea, Ilchokak, Seoul 2007.

Świetna, z prawdziwego zdarzenia książka popularno-naukowa napisana przez antropologa, który bardzo profesjonalnie pisze też o społeczeństwie, ekonomii i historii.

Pozycja ta liczy sobie 422 strony i dosłownie może przytłoczyć ogromem wiedzy, który przedstawia. Autor doskonale wprowadza w temat opisując źródła kultury koreańskiej, historię państwa, proces modernizacji, ewolucję polityczną i ekonomiczną, życie społeczne, tło religijne, stan edukacji, proces industrializacji i na koniec podsumowuje, analizując miejsce Korei w świecie. Dzieło bardzo kompletne, z dogłębnymi analizami, popartymi odwołaniami do prac innych badaczy w tych tematach.

I dużo ciekawych informacji, których nie znajdzie się w innych książkach, na temat cech narodowościowych Koreańczyków, takich jak pośpiech, opryskliwość, ksenofobia, fatalizm, niecierpliwość, emocjonalność, pasywność, introwertyzm, zależności dzieci, itp..., którym poświęcony jest cały rozdział („Ethos”).

Dlaczego na blogu o Japonii znów piszę o książce o Korei?
Tak jak w poprzednich pozycjach poświęconych temu krajowi, o których wspomniałam, w rozdziałach o historii można znaleźć bogactwo informacji o polityce i historii Japonii (najazdy na Koreę Toyotomiego czy okupacja w czasie II wojny światowej). I znowu cenna jest perspektywa oglądu tych zagadnień. Nieco inna niż japońska...

Książka idealna.

m.
::

Komentarze:

14.05.2012, 04:14
gibbon.bloog.pl
a propos książek o Korei, całkiem niedawno zostały wydane eseje blogującej Anny Sawińskiej pt. "W Korei. zbiór esejów 2003-2007" polecam. o narodwych cechach koreańczyków jest dużo ^^

wróć