Za każdym razem, kiedy oglądam posągi buddyjskie, obiecuję sobie, że w końcu poczytam sobie o znaczeniu poszczególnych mudr....

W Muzeum Narodowym Nara (奈良国立博物館) w pasażu łączącym główny budynek z nowym znajduje się świetna ekspozycja posągów prezentujących poszczególne układy dłoni. Spisałam sobie nazwy do dalszego drążenia tematu i... nareszcie poszukałam przystępnych źródeł.


Warto zajrzeć na stronę Japanese Buddhist Statuary, która jest czytelnie opracowanym słowniczkiem ze zdjęciami. Jest tam dość wyczerpujący (jak na potrzeby laika) opis mudr, a także sporo informacji na temat mniej znanych bóstw buddyjskich, jak na przykład Myōō, czy bóstw shintoistycznych, takich jak Ebisu czy Hachiman.

m.
::

Komentarze:

29.04.2012, 06:41
yFvKjXbhpFWOrEnv
Dobrfd večer, sice se tu většinou pedše o vze1cne9 rady (na ktere9 umed pan doktor Lukeš vždy odpovědět), ale chci se na těchto stre1nke1ch take9 podělit o ne1š předběh a hlavně o kvilate1ch pana doktora Lukeše ml. Je tomu jen něco me1lo přes 24 hodin, co u našeho 6-tfddennedho syna začala projevovat nechuť k jeddlu, spavost, zvracened a bolestivfd ple1č. Byli jsme na klasicke9 preventivned prohleddce. Pan doktor syna zkontroloval, poslechl, prohle9dl a nakonec i zve1žil a vše bylo v poře1dku. Asi po třech hodine1ch po prohleddce u pana doktora začal syn bfdt plačtivfd, nechtěl jedst, zvracel a byl spavfd. Navečer se jeho stav zlepšil, najedl se a zase usnul. V noci se nevzbudil na jeddlo, re1no se nechtěl take9 najedst, tak jsme hned re1no utedkali za panem doktore Lukešem ml. Po kvilatned prohleddce, kdy pan doktor Lukeš ml. opravdu zkontroloval několikre1t dokola vše a udělal odběry krve diagnostikoval synovi tředselned kfdlu, okamžitě ne1m zavolal rychlou i s le9kařem s tedm, že operace syna je nutne1 a odvezli ne1s do dětske9 nemocnice v Brně. V Brně na ultrazvuku bylo zjištěno, že je ste1le ještě možnost kfdlu vre1tit zpět bez operace, což udělali a prozatedm ne1s propustili domů s tedm, že operace je do budoucna nevyhnutelne1. Chtěli bychom tedmto poděkovat MUDr. Lukešovi ml. za jeho obětavou a vysoce kvalifikovanou pe9či a hlavně za ze1chranu života našeho syna a neme9ně poděkovat i sestřičce paned Leddě Paředzkove9, ktere1 je panu doktorovi velkou oporou a pomoced a o všechny naše děti se skvěle stare1. Děkujeme Lenka.

23.09.2011, 22:15
tengu
Matsumi, dziekuję za kolejny ciekawy wpis. Pierwszy raz zainteresowałem się mudrami czytając o ninjitsu o kuji-in. W sieci można znaleźć sporo materiałów o kuji-kiri i kuji-in, znalazłem też stary wywiad tv z Dr Maasaki Hatsumi, Soke szkoły Togakure na Youtube (Ninja Master - Interview - Masaaki Hatsumi - Hand Positions). Nawiasem mówiąc, wnoszę o krótki artykuł o ninja :) aby nieco rozjaśnić skrzywiony filmami obraz :)

wróć