Wydawnictwo Uniwersytetu Jagielońskiego wydaje w serii Ex Oriente książki poświęcone tematom japońskim. Większość z nich, niestety jest trudna do przebrnięcia, bo albo napisana sztywnym akademickim językiem („Poskromienie samurajów”), albo w ogóle nudna („Historia Japonii”).
dlatego też długo się ociągałam z czytaniem kolejnej pozycji...Opracowanie Joy Hendry „Japończycy. Kultura i społeczeństwo” okazało się jednak lekturą bardzo przyjemną i inspirującą. Książka napisana jest pięknym i wartkim językiem popularno-naukowym (z niezłym tłumaczeniem na polski, choć nie obyło się bez kilku ciekawych potknięć) i obfituje w szalenie ciekawe informacje na temat różnych aspektów życia społecznego, rodzinnego, edukacyjnego, religijnego, publicznego i prywatnego współczesnych Japończyków. Autorka przytacza także wyniki nowych (lata 2010-2013) badań i podaje doskonałą bibliografię.

Opracowanie to skierowane jest do szerokiego odbiorcy, zatem zarówno osoby, które dopiero wchodzą w tematy japonistyczne, jak i starzy wyjadacze, którzy już „wiedzą wszystko” na temat Japonii, znajdą coś ciekawego i … nowego.

Joy Hendry, „Japończycy. Kultura i społeczeństwo”, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2013.

m.
::

Komentarze:

25.06.2014, 13:15
Dagmara
Ja jestem już bliżej końca. Bardzo przyjemnie się czyta.

17.06.2014, 14:56
JaponiaBliżej
Właśnie czytam. :)

wróć