Na kanale TVP Kultura 4 czerwca o godz. 14:35 będzie można obejrzeć dokument Pawła Łozińskiego "Rodzina w społeczeństwie".

Jest to opowieść o życiu przeciętnej japońskiej rodziny oraz o problemach natury społecznej, które są ostatnio szeroko dyskutowane w tym kraju. Pan Tsuneo Okazaki, Japończyk od ponad 20 lat mieszkający w Polsce, wciela się w rolę narratora i przewodnika. Odwiedza tradycyjną wielopokoleniową rodzinę. Pan domu jest detektywem. Długo pracuje i ma niewiele czasu dla dzieci. Jego żona natomiast, która prowadzi dom, spędza z nimi całe dnie. W ostatnich latach jednak coraz więcej kobiet nie chce rezygnować z zawodowej kariery. Japończycy odczuwają potrzebę współzawodnictwa w pracy i samodoskonalenia się. Ludzie w podeszłym wieku stanowią coraz większy procent społeczeństwa. To jeden z poważniejszych problemów Japonii. Innym jest trudna sytuacja niepełnosprawnych. Stosunek ludzi zdrowych do nich jest raczej chłodny. Jednak ostatnio niepełnosprawni zorganizowali się i zaczęli walczyć o swoje prawa. W Japonii w zastraszającym tempie rośnie też liczba osób bezdomnych.

"Rodzina w społeczeństwie" to jedna z sześciu części cyklu dokumentalnego o Japonii, nakręconych przez polskiego reżysera.

b.
::

Komentarze:

04.06.2008, 15:12
Kasia
Świetny reportaż^^ Nareszcie możne było zobaczyć prawdziwą Japonię, a nie tylko tą wyidealizowaną:)
Kiedy będą wyemitowane inne części albo czy już były?

wróć