Rokkakudō 六角堂 (formalnie nazywane Chōhōji 頂法寺) to niewielka urocza świątynia w Kioto tuż przy skrzyżowaniu ulicy Kurasuma i Sanjō (Trzeciej Alei).

Ufundowana w roku 587 przez propagatora buddyzmu, księcia Shōtoku ma charakterystyczny sześciokątny kształt zapożyczony z architektury chińskiej.


Trochę trudno do niej trafić (mimo że jest przy ulicy Rokkaku dōri), bo ukryta jest za budynkami z betonu, szkła i aluminium przy głównej alei, ale jeśli znajdziecie kawiarnię Starbucks, to można się dostać do świątyni, przechodząc przez kawiarnię (syndrom naszych współczesnych czasów)...
Dlaczego warto odwiedzić ten przybytek, skoro w Kioto są setki innych świątyń?

Ano, dlatego, że to tu bierze początki ikebana jako sformalizowana sztuka układania kwiatów, które składane były Buddzie w ofierze.


Rokkakudō jest związane z rodem Ikenobō (założycielem linii i pierwszym opatem świątyni był Ono no Imoko, którego linia rodzinna wzięła nazwisko od nazwy rezydencji Ike no bō).

Ono nauczył się sztuki aranżacji kwiatowych w czasie dyplomatycznej misji do Chin, by potem doskonalić ją w swojej świątyni.
Pierwsza szkoła ikebany została założona w 1450 roku i działa nieprzerwanie do naszych czasów. Obecnie siedziba mieści się tuż koło świątyni Rokkaku w imponującym współczesnym budynku przy Karasuma dōri.

m.

::

Komentarze:

wróć